REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR)

W obecnych czasach, prawie każdy korzysta już z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, popularnego ROR. Służy on do rozliczeń finansowych, regulowania rachunków, gromadzenia oszczędności.

Lokaty dla oszczędzających

Dla oszczędzających dobrym rozwiązaniem może być założenie progresywnej lokaty progowej, do której można dopłacać określone kwoty bez konieczności podpisywania nowych umów.

Lokaty progresywne

Założenie lokaty progresywnej umożliwia dysponowanie kapitałem i sprzyja oszczędnościom, ale oprocentowanie roczne nie zawsze jest atrakcyjne.

Ile stracę zrywając lokatę strukturyzowaną

Przy wycofaniu pieniędzy z produktu strukturyzowanego otrzyma się zwrot depozytu pomniejszony o ewentualną opłatę za zerwanie lokaty i odsetki gwarantowane. Nie ma też mowy o dodatkowych zyskach z części inwestycyjnej.

REKLAMA

Jak wybrać najlepszą dla siebie lokatę

Lokaty bankowe mogą różnić się nie tylko oprocentowaniem, ale także sposobem naliczania odsetek, kapitalizacją i możliwością wycofania jej zamknięcia przed terminem. Pozornie podobne do siebie lokaty mogą przynieść różne zyski.

Atrakcyjność kont oszczędnościowych

Nie warto zamrażać całości swoich oszczędności na rok lub więcej. Można zostawić sobie dostęp do pieniędzy, które wykorzystamy, gdy pojawią się ciekawe okazje inwestycyjne. W tej sytuacji można zainteresować się lokatami o krótszych terminach, ale te - o tym musimy pamiętać - zazwyczaj mają niższe oprocentowanie.

Ile można zarobić na czysto

Obecny sukces lokat to właśnie zasługa rosnącego oprocentowania. A rośnie ono przede wszystkim z powodu wzrostu inflacji. Polacy chętnie powierzają pieniądze bankom na 7 proc., ponieważ ostatnie kilka lat przyzwyczaiły ich do znacznie niższych stawek.

Haczyki w reklamach lokat

W czasie, gdy na giełdach dominują spadki, na topie są bezpieczne inwestycje. Wśród nich najczęściej wykorzystywane są lokaty bankowe, których oprocentowanie znacznie wzrosło pod wpływem silnej konkurencji między bankami oraz rosnących stóp procentowych.

REKLAMA

Zamknięcie konta osobistego

W ostatnich czasach banki często proponują nam przeniesienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oferując lepsze warunki. Zamknięcie rachunku powinno się odbyć w formie pisemnego wypowiedzenia umowy.

Kapitał na przyszłość

Odkładając systematycznie niewielką część miesięcznych dochodów, możemy zgromadzić kapitał na przyszłość. Jeśli dobrze przygotujemy strategię inwestycyjną, oszczędzane pieniądze będą na siebie nieustannie pracować.

Zamiast lokaty - konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe dzięki swojej funkcjonalności plasują się między rachunkami rozliczeniowymi a lokatami terminowymi. W porównaniu do lokat terminowych, mogą zapewnić wyższy zysk i jednocześnie płynność środków.

Na czym zarabiam, czyli instrumenty bazowe

Wyrafinowane produkty finansowe rynku terminowego i lokat strukturyzowanych oparte są na określonym instrumencie bazowym, którym mogą być: akcje, obligacje, indeksy giełdowe, waluty lub surowce.

Na czym polega opakowanie lokaty strukturyzowanej

Klient zawierając lokatę strukturyzowaną, często nie widzi złożoności tego produktu. Z punktu widzenia prawa jednak, może to być polisa inwestycyjna. Takie opakowanie produktu pozwala na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.

Poliso-lokaty

Poliso-lokaty pojawiły się po wprowadzeniu podatku od zysków kapitałowych tzw. „podatku  Belki” jako produkty pozwalające ominąć ten podatek. Są one alternatywą dla tradycyjnych lokat, produkt ten powstał dzięki współpracy towarzystw ubezpieczeniowych z bankami.

Zarabianie na indeksach

Najczęściej wybieraną strategią inwestycyjną lokat strukturyzowanych jest tworzenie lokat opartych na indeksach. Część lokaty mająca przysporzyć nam zysków przeznaczona jest na kupno opcji opartej na specjalistycznym indeksie. W skład indeksu wchodzić mogą różnego rodzaju produkty: akcje spółek, surowce, waluty lub całe fundusze.

Dywersyfikacja portfela lokaty strukturyzowanej

Dywersyfikacja portfela oznacza lokowanie pieniędzy w różnego rodzaju inwestycje. Jako jedną z możliwych strategii lokat strukturyzowanych analitycy Open Finance przedstawiają jednoczesne inwestowanie w różne produkty finansowe.

Zarabianie na rynkach surowcowych

Istnieje wiele strategii inwestycyjnych lokat strukturyzowanych. Jedną z bardziej popularnych strategii jest inwestowanie na rynkach surowcowych.

Zyski z energii odnawialnej

Jedną z głównych strategii inwestycyjnych lokat strukturyzowanych jest inwestowanie w ekologiczną energię odnawialną.

Zerwanie lokaty strukturyzowanej

Zawierając lokatę strukturyzowaną, należy pamiętać, że oznacza to zablokowanie pieniędzy na dłuższy okres czasu. Wcześniejsze zerwanie lokaty może przynieść stratę.

Co to jest lokata strukturyzowana

Instytucje finansowe oferują coraz bardziej wyrafinowane sposoby inwestowania. Dają ochronę kapitału i jednocześnie kuszą perspektywą czerpania zysków z rynków giełdowych, surowcowych czy nieruchomości.

Oprocentowanie stałe czy zmienne

Banki oferują lokaty z dwoma rodzajami oprocentowania: stałym lub zmiennym. Wybór zależy od sytuacji na rynku finansowym i czasu trwania lokaty.

Podstawowe kryteria wyboru lokaty

Głównymi parametrami lokaty terminowej są oprocentowanie i kapitalizacja. Największy wpływ na nasze zyski ma wysokość oprocentowania, które uzależnione jest od wysokości stóp procentowych.

Konta oszczędnościowe

Zamiast lokaty warto założyć konto. Bez zamrażania pieniędzy można osiągnąć większy zysk. W ostatnim czasie wiele reklam telewizyjnych przekonuje nas do tego rodzaju inwestycji.

Czy zarobimy na lokacie

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Zerwanie lokaty

Renesans lokat bankowych

Ranking lokat bankowych - wrzesień 2008

Rozchwianie nastrojów panujące ostatnio na rynkach kapitałowych oraz znaczne wahania indeksów giełdowych nie zachęcają do bardziej odważnych posunięć inwestycyjnych. Szukając atrakcyjnej i bezpiecznej lokaty nadwyżek finansowych na najbliższy rok, warto zwrócić szczególną uwagę na lokaty bankowe.

Czy lokata strukturyzowana jest ryzykowna

Inwestując w lokaty strukturyzowane powinniśmy nie tylko liczyć na zysk, ale pomyśleć o ewentualnych stratach.

Faktyczne zyski z lokaty bankowej

Banki kuszą klientów coraz wyższym oprocentowaniem lokat. Może się jednak okazać, że zysku z nich nie będzie. Mogą nawet przynieść stratę.

Bezpieczeństwo lokat w polskich bankach

Bezpieczeństwo lokat złożonych przez osoby fizyczne w polskich bankach jest zagwarantowane w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 50 tys. Euro.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - jest to zdolność do spłaty raty kredytu wraz z odsetkami w określonym czasie.

Kredyt refinansowy

Kerdyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny - jest to rodzaj nowego kredytu, który przeznaczony jest na spłatę kilku kredytów lub pożyczek. Celem skonsolidowania zadłużenia jest zazwyczaj obniżenie kosztów.

Mobilne bankomaty

Spółka giełdowa eCard, zajmująca się płatnościami internetowymi i właściciel prawie 300 bankomatów w Polsce, w swojej ofercie proponuje także wynajęcie mobilnych bankomatów, tzw. „maszyn na kółkach”, czyli bankomatów zainstalowanych na specjalnych samochodach.

Kredyty hipoteczne coraz droższe

Banki konkurowały ze sobą udzielając kredytów na coraz bardziej liberalnych zasadach. Jednak kryzys na rynku kredytów hipotecznych zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych znalazł odbicie również w Polsce i pożyczek zaczęto udzielać znacznie ostrożniej.

Cięcie stóp nie obniży kosztów kredytów

Największe banki centralne świata w wyniku skoordynowanej akcji obniżyły w środę główne stopy procentowe. Niestety, według analityków koszty kredytów walutowych w najbliższym czasie nie spadną. Nerwowa sytuacja na rynku walutowym źle wpływa na rynkowe stopy procentowe.

Wkład własny

 Wkład własny - środki własne, które kredytobiorca przeznacza na zakup nieruchomości.

Postępowanie spadkowe u notariusza

Od 2 października 2008 r.  można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.

Co powinniśmy wiedzieć o rachunkach bankowych

Przez umowę rachunku bank zobowiązuje się względem konsumenta do przechowywania środków pieniężnych (przez czas oznaczony lub nie) oraz przeprowadzania rozliczeń na zlecenie klienta.

Kredyt studencki 2008/2009

W ciągu 10 lat banki udzieliły 304,1 tys. preferencyjnych kredytów studenckich. Ciągle jednak wielu studentów nie zdaje sobie sprawy z możliwości zaciągnięcia kredytu studenckiego, w którym część odsetek pokrywa państwo.

Zaciągamy zbyt drogie kredyty mieszkaniowe

Według analizy firmy Expandera, przeciętny kredyt na cele mieszkaniowe zaciągnięty w czerwcu miał o 138 zł wyższą ratę miesięczną od najlepszych ofert na rynku. W całym okresie kredytowania, klient przepłaci prawie 50 tys. zł.

Rachunek karty

Rachunek karty - rachunek prowadzony przez bank, służący do rozliczania transakcji dokonanych przy użyciu karty płatniczej.

POS

POS (ang. Point of sale) - urzędzenie do elektronicznej autoryzacji i rejestracji transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych z paskiem magnetycznym lub mikroprocesorowych.

Imprinter

Imprinter - powielacz ręczny, żelazko, maszynka ręczna

PINpad

Stop-lista

 Stop-lista - lista zastrzeżonych kart płatniczych.

BIN

BIN (ang. Bank Identification Number) - pierwsze 6 cyfr numeru karty płatniczej, pozwalające zidentyfikować bank - emitenta i organizację płatniczą, która wydała kartę.

Uznanie

Uznanie - funkcja terminala, umożliwiająca zwrot pieniędzy na rachunek karty, przy reklamacji lub zwrocie towaru.

Rezygnacja z karty kredytowej

Zrezygnować z karty można w dolnym momencie. Lepiej to jednak zrobić przed kolejną płatnością za jej używanie.

Oprocentowanie karty kredytowej

Płacąc kartą kredytową wydajemy na ogół więcej i chętnie, nie myśląc o przyszłej spłacie. A dług karciany nie jest tani.

REKLAMA