REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp o 25 pb

W poniedziałek pierwszy raz od sześciu dni dolar zdołał symbolicznie umocnić się względem euro. Na otwarciu znajdował się na poziomie 1,4225 i zwiększył swoją wartość względem euro zaledwie o 8 pipsów. W pierwszy dzień tygodnia notowania przebiegały spokojnie, ponieważ zabrakło publikacji makroekonomicznych, które inwestorzy uznaliby za istotne.

Inwestorzy czekają na decyzje o stopach procentowych

Wczoraj okazało się, że sektor usług znajduje się w gorszym położeniu niż przypuszczano. Wskaźniki PMI dla usług w strefie euro i Stanach Zjednoczonych znalazły się poniżej konsensusu rzędu 56,9 i 57,4. Indeksy osiągnęły odpowiednio poziomy ,7 i 52,8.

Unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm

Sytuacja na rynku unijnych dotacji dla firm staje się coraz mniej korzystna. Dzieje się tak głównie ze względu na wyczerpywanie się potencjalnych źródeł finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. W najbliższym czasie czeka nas organizacja ostatnich unijnych konkursów w tej perspektywie. W obliczu tego warto zainteresować się innymi potencjalnymi źródłami finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, jakie oferuje Unia Europejska.

CEIDG-1, czyli nowy formularz dla firm

Wraz z 1 lipca br. przedsiębiorców obejmie obowiązek rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ministerstwo Gospodarki opublikowało projekt wykorzystywanego w tym celu formularza CEIDG-1.

REKLAMA

Pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych mogą nie trafić do firm

W przyszłym roku pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą stracić wsparcie finansowe PFRON. Wdrożenie przepisów ustawy o finansach publicznych może doprowadzić do zmian w funkcjonowaniu systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Jak firma budowlana radzi sobie w kryzysie? - minireportaż

Nawet dobrze prosperujące przedsiębiorstwo handlowo – usługowe, sprzedające i wynajmujące sprzęt budowlany, mogło znaleźć się w kryzysowym dołku. Problem nie ominął firmy Jerzego Nowaka. Konieczne było przyśpieszenie realizacji planów o rozszerzeniu działalności gospodarczej także na inne obszary.

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Czym jest sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe to zbiór danych księgowych, które dostarczają informacji o sytuacji majątkowej firmy. Obowiązek jego sporządzania wynika z ustawy. Właściwym terminem jest dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Żłobek przyzakładowy - zasady odliczania od ZFŚS

Obecnie tylko niewielki procent dzieci chodzi do żłobka, a zdobycie miejsca w tego typu placówce graniczy niemal z cudem. Sytuację zmienia  ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3, która znacznie upraszcza zakładanie placówek dla najmłodszych. Na dodatkowe ułatwienia mogą liczyć decydujący się na założenie żłobka pracodawcy.

Eurodolar coraz bliżej naruszenia szczytu z listopada 2010 r.

W piątek najwięcej uwagi inwestorzy poświęcili danym na temat amerykańskiego rynku pracy. Odnotowano zwiększenie liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 216 tys., podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 190 tys. W marcu Amerykanom udało się również obniżyć stopę bezrobocia do 8,8 proc.

Cloud Computing – prognoza na przyszłość?

Wiele osób zastanawia się, czemu właśnie teraz jest tak głośno o usługach w chmurze? Prawda jest taka, że jesteśmy świadkami następującego przełomu, pewnej rewolucji, a w przeciągu najbliższych kilku lat rynek IT może się diametralnie zmienić. Jak zareagują na to mniejsze firmy i potężni giganci?

Nokia E6-00 – nowy biznesowy smartfon z klawiaturą QWERTY

Prawdopodobnie już wkrótce światło dzienne ujrzy nowy smartfon z klawiaturą QWERTY od Nokii. W sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat nowego modelu o oznaczeniu E6-00. Tym, którzy pierwszy raz słyszą o modelu, przypominamy, iż chodzi o urządzenie klasy biznes, wykonane w klasycznej formie z dotykowym wyświetlaczem i fizyczną klawiaturą QWERTY. Co jeszcze można powiedzieć o tym urządzeniu?

Samsung E2230 – niedrogi i z dobrą baterią

Jeśli ktoś nie ma zamiaru zaznajamiać się z nowoczesną techniką zapakowaną w obudowę z dotykowym wyświetlaczem i woli rozwiązania tradycyjne, nie ma zamiaru korzystać z tabletów oraz wszelakich gadżetów tego typu i szuka dla siebie jedynie prostego telefonu z wytrzymałą baterią, to powinien poczekać na sprzęt Samsunga. Na horyzoncie widać już model E2230.

Spółka z o.o. w 24 godziny od 2012 r.

Przedsiębiorcy założą spółkę z o.o. w jeden dzień i to przez internet już w przyszłym roku. Z e-procedury wyłączone będzie wnoszenie wkładów niepieniężnych.

Usługi portowe bardziej konkurencyjne

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje zerowa stawka podatku VAT na usługi realizowane w portach morskich. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki dotychczasowa 23-proc. stawka obniżała konkurencyjność polskich portów.

Czy garnitur przedsiębiorcy to koszt podatkowy?

Strój firmowy będzie kosztem uzyskania przychodu tylko, gdy obowiązek jego noszenia wynika z przepisów o BHP lub, gdy spełnia on funkcje reklamowe. Natomiast wydatek o charakterze reprezentacyjnym nie stanowi kosztu podatkowego.

Ulga na internet a ekofaktura - porada

Czy z ulgi internetowej mogą korzystać podatnicy, którzy od operatora otrzymują elektroniczne obrazy faktur? Urząd Komunikacji Elektronicznej i ministerstwo Finansów twierdzą, że nie. Praktyka sądowa jest inna. Kto ma rację? Przeczytaj poradę eksperta.

Do Niemiec exodusu nie będzie

Od 1 maja 2011 r. otwierają się dla Polaków rynki pracy Niemiec i Austrii. Nie należy spodziewać się masowej emigracji za chlebem - wynika z badań "Niedobór talentów".

30 kwietnia będą otwarte wszystkie urzędy skarbowe

W sobotę 30 kwietnia 2011 r., tuż przed upływem terminu składania zeznań za 2010 r., zaplanowano sobotę pracującą w urzędach skarbowych. W tym dniu urzędy będą pracować w godzinach od 9.00 do 13.00. Pamiętajmy, że ostatnim dniem na złożenie PIT-ów za 2010 rok (oprócz PIT-28, PIT-16A i PIT-19A, które trzeba było złożyć do końca stycznia) jest poniedziałek 2 maja 2011 r.

Czy zwyżki na giełdach to tylko żart?

Już niebawem przekonamy się, w jakim stopniu wzrost giełdowych indeksów był pochodną zakończenia kwartału, a na ile znamionował siłę rynków finansowych. Ich odporność na złe wieści może być większa niż sądzimy.

Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Od 1 lipca przedsiębiorcy będą podlegali rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jakie dane będą wpisywane do rejestru?

Jakie dotacje dla młodych rolników w 2011 roku?

Mamy bardzo dobre informacje dla młodych rolników zainteresowanych otrzymaniem pomocy finansowej w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Nie dość, że nabór wniosków zaplanowano na przełom kwietnia i maja tego roku to jeszcze prawdopodobnie odbędzie się on na bardziej korzystnych zasadach niż poprzednie.

Mężczyzna pożegna się z zarządem

Rząd Niemiec zamierza przekonać największe spółki giełdowe do trzykrotnego zwiększenia liczby kobiet w swoich zarządach (do 10%). Jeżeli nie nastąpi to do połowy 2013 roku, firmy zostaną do tego zmuszone drogą ustawową.

Bariery dla firm na czarnej liście

W 2010 roku przybyło barier, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. PKPP Lewiatan przedstawiła „Czarną Listę Barier".

Czy zamawiający może zmienić ogłoszenie o zamówieniu?

Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość zmiany ogłoszenia o zamówieniu. Na jakich zasadach? Przeczytaj.

Jak precyzyjne powinno być ogłoszenie o zamówieniu?

Ogłoszenie o zamówieniu powinno precyzować wymienione elementy, tak aby wykonawca na ich podstawie mógł podjąć decyzję o uczestnictwie w postępowaniu, a następnie przygotować ofertę. W jaki sposób? Radzi ekspert.

Czy zamawiający musi zamieścić ogłoszenie w Internecie?

Obowiązek zamieszczania ogłoszenia w swojej siedzibie i na stronie internetowej realizuje się w myśl art. 40 ust. 1 ustawy Pzp łącznie. Oznacza to, iż zamawiający nie może zamieścić ogłoszenia w swojej siedzibie natomiast nie umieścić ogłoszenia na stronie internetowej. Nie może też nastąpić sytuacja przeciwna.

Naruszenia przepisów o ogłoszeniu o zamówieniu i o udzieleniu zamówienia – porada

Zamawiający dokonując obowiązków publikacyjnych powinien spełnić określone wymogi dotyczące formy i treści ogłoszeń. Kiedy przepisy o ogłoszeniu o zamówieniu i o udzieleniu zamówienia zostaną naruszone?

Czy modyfikacja warunków udziału w postępowaniu jest naruszeniem przepisów?


W trakcie procedury zamawiający wyjaśniał treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Odpowiedziami na pytania wykonawców z dnia 26.08.2009 r. zamawiający zmodyfikował jeden z warunków udziału w postępowaniu, zrezygnował z postawionego wymogu posiadania przez ekspertów uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w określonych specjalnościach w zakresie „bez ograniczeń”. Odpowiedziami na pytania z dnia 04.09.2009 r. zamawiający wykreślił ze wszystkich wzorów formularzy sformułowanie „bez ograniczeń”.

Jaka jest minimalna treść ogłoszenia o zamówieniu?

Prawo zamówień publicznych określa minimalną treść ogłoszenia o zamówieniu publicznym. W razie potrzeby zamawiający może rozszerzyć treść ogłoszenia. Ekspert wyjaśnia, jakie treści powinny znaleźć się w ogłoszeniu.

Ustalenie katalogu oceny ofert - porada

Zamawiający jako podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ma prawo ustalić własny katalog oceny ofert i nadawać im wagi decydując o tym, jakie rozwiązanie jest dla niego najkorzystniejsze.

Kiedy zasada uczciwej konkurencji w zamówieniach publicznych będzie naruszona?

Realizacja naruszenia uczciwej konkurencji ma miejsce wówczas, gdy przy opisie przedmiotu zamówienia zamawiający użyje oznaczeń lub parametrów wskazujących konkretnego producenta (dostawcę) lub konkretny produkt, działając w ten sposób wbrew zasadzie obiektywizmu i równego traktowania wszystkich podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego.

Jak podzielić zamówienie publiczne na części?

Podział zamówień publicznych na części ma duże znaczenie praktyczne. Kiedy będziemy mieli do czynienia z dwoma odrębnymi zamówieniami? Ekspert odpowiada na pytania i radzi jakie są sposoby podziału zamówień publicznych.

Jakie są przesłanki opisu przedmiotu zamówienia?

Ustawa Pzp w odniesieniu do zasad rządzących opisem przedmiotu zamówienia wskazuje przesłanki pozytywne i negatywne regulujące sposób jego dokonania przez zamawiającego. Ekspert radzi na czym polegają.

Jakie znaczenie ma oszacowanie wartości zamówienia publicznego?

Szacunkowa wartość zamówienia publicznego ma duże dla właściwego przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. Dlaczego? Ekspert odpowiada.

Jak przebiega zamknięcie aukcji w postępowaniu o udzielenie zamówienia?

Zakończenie aukcji nie zawsze wiąże się wyborem konkretnej oferty. Zdarza się, że do jej rozstrzygnięcia potrzeba zastosować dodatkowe kryteria. Jakie? Ekspert radzi jak przebiega przewidziana przepisami procedura.

Pochmurny sprzęt – jak zmieni się hardware gdy nadejdzie chmura?

Wydaje się, że rynek elektroniki użytkowej idzie w kierunku chmury. Nie tylko producenci dyktują warunki, ale także sami konsumenci już dawno wybrali kierunek, w jakim podążać będą zmiany. Zamiast komputerów stacjonarnych zaczęliśmy kupować rozwiązania mobilne, takie jak tablety, notebooki. Z czasem okazało się, że do codziennego korzystania z Internetu przydaje się coś jeszcze bardziej poręcznego i wygodnego. Tak właśnie narodził się netbook. Co jeszcze się zmieniło?

Czy smartfony podążą za usługami w chmurze?

Wspominaliśmy już o wpływie usług w chmurze na rynek tabletów i procesorów. Ale jakie rozstrzygnięcia zapadną na rynku smartfonów? Należy spodziewać się niemałych rewolucji, bo przecież to właśnie te urządzenia będą podstawowym narzędziem korzystania z chmury, towarzyszącym użytkownikowi zawsze i wszędzie.

W jaki sposób Cloud Computing działa na rynek hardware?

Ostatnio dużo mówi się o tak zwanym Cloud Computing. Nie da się ukryć, że może to być nowa era w komputerach. Już teraz da się zauważyć pewne kroki w tym kierunku, nie mniej jednak są to kroki mające na celu przystosować oprogramowanie do nowych trendów. Jak zachowa się rynek hardware?

Jak będzie rozwijał się rynek usług w chmurze?

Na dzień dzisiejszy usługi w chmurze to jeszcze nowość. Ciężko więc przewidzieć jaka będzie przyszłość tego typu rozwiązań. Po pierwsze muszą powstać specjalne huby, czyli ogromne i potężne centra danych. Co będzie potem? Czy to rozwiązanie przyjmie się, a użytkownicy zrezygnują z tradycyjnych komputerów na rzecz usług w chmurze?

Samsung Galaxy S Plus i9001 – Galaxy S po lekkim liftingu

Nie da się ukryć, że Samsung Galaxy S cieszy się ogromną popularnością. Koreańczycy doskonale o tym wiedzą i chcą to wykorzystać. W tym celu firma Samsung przygotowała jeszcze jedną wersję tego smartfona. Tym razem jest to model Galaxy S Plus o oznaczeniu i9001. Jakie zmiany wniesie ze sobą ta wersja telefonu?

Jak ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy?

Zjawisko upadłości, zwanej potocznie bankructwem,  występuje dość często. Dotyczy ono nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również jednoosobowych firm, których ciągle przybywa na polskim rynku. Na co zwrócić uwagę i jakich formalności należy dopełnić w razie niewypłacalności?

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

Niezależność warszawskiego parkietu

W środę na światowych giełdach ostatnie zdanie należało do byków. Mniej jednoznaczne były notowania w Chinach i Polsce. Trudno przewidzieć, czy odreagowanie na GPW nastąpi jeszcze dzisiaj, ale nie można wykluczyć takiej ewentualności.

CEIDG - co stanie się z danymi zarejestrowanych przedsiębiorców?

1 lipca 2011 r. zacznie funkcjonować Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dane przedsiębiorców znajdą się w ogólnodostępnym systemie informatycznym. Jednak, korzystając z CEIDG w dniu 1 lipca możemy nie znaleźć w ewidencji interesujących nas danych. Dlaczego? Przeczytaj.

Czym jest rejestr pełnomocnictw?

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Zmiany dotyczyć będą m.in. kwestii związanych z posługiwaniem się przez przedsiębiorców pełnomocnikami. Zostanie wprowadzony tzw. rejestr pełnomocnictw. Jakie ułatwienia czekają przedsiębiorców? Przeczytaj.

Czy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Ustawowo zagwarantowane prawo pracownika do wypoczynku wcale nie jest święte. Jego realizacja korygowana jest potrzebami pracodawcy. Fakt ten potwierdza dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu w razie zaistnienia okoliczności nieprzewidzianych w momencie rozpoczęcia wypoczynku a wymagających jego obecności w pracy (art. 167 Kodeksu Pracy).

Przedsiębiorca będzie miał lepiej

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ingeruje w kilkadziesiąt innych ustaw. Zastępuje zaświadczenia oświadczeniami i umożliwia naturalne przekształcanie działalności gospodarczej osób fizycznych oraz spółdzielni pracy w podmioty prawa handlowego.

Firmy chętniej zmieniają sprzedawców prądu

Prawie 10 tysięcy odbiorców wszystkich grup taryfowych zdecydowało się na zmianę dostawcy energii elektrycznej. Z prawa wyboru sprzedawcy korzysta coraz więcej firm.

Potężny komputer i maszyna do pracy w chmurze – czy to możliwe?

Wyobraźmy sobie, że wieczorem siadamy przed telewizorem podłączonym do Internetu. Bierzemy klawiaturę w dłoń i sprawdzamy pocztę, kursy walut, najnowsze informacje ze świata, łączymy się z firmą i pobieramy najnowsze dokumenty po czym przetwarzamy je w arkuszu kalkulacyjnym, następnie przeprowadzamy krótką naradę ze współpracownikami, po czym kontaktujemy się za pomocą video-czata z kontrahentem… Chwila! Czy to wszystko możliwe? Okazuje się, że już niedługo właśnie tak może wyglądać praca z komputerem.

REKLAMA