| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy za prąd płacą za dużo

Polskie firmy za prąd płacą za dużo

Polska została upomniana przez Komisję Europejską, że obowiązujące zasady regulacji cen dla odbiorców końcowych energii nie spełniają wymogów europejskiego prawa oraz utrudniają konsumentom dostęp do najlepszej oferty na rynku.

„PKPP Lewiatan od lat powtarza, że najlepszą ochroną interesów odbiorców energii jest konkurencyjny rynek" - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka Departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan. Energia elektryczna jest powszechnie używana i stanowi istotny czynnik konkurencyjności całej gospodarki.

Dlatego rząd oraz regulator powinni podejmować działania na rzecz ograniczenia kosztów w energetyce i zapewnienia konkurencyjnych cen energii. Najlepszym wskaźnikiem działania konkurencji w praktyce jest zaobserwowany w 2010 r. gwałtowny wzrost liczby odbiorców biznesowych, którzy zmienili sprzedawcę energii elektrycznej w efekcie podjętej w 2007 r. przez prezesa URE decyzji o uwolnieniu cen w tym segmencie rynku. Ten sam efekt wystąpi wśród gospodarstw domowych, gdy obowiązek zatwierdzania taryf zostanie zniesiony. Oczekiwanie, że konkurencja zaistnieje w warunkach kontroli cen i stawianie jej jako warunku wstępnego liberalizacji jest nieporozumieniem i objawem braku wiary w rynek.

„Najgorszą rzeczą jest utrzymywanie przez regulatora cen dla odbiorców indywidualnych na poziomie poniżej kosztów, co prowadzi do wyższych cen dla biznesu, a ponadto czyni decyzję o pełnym uwolnieniu cen znacznie trudniejszą z racji spodziewanych, koniecznych podwyżek cen energii dla gospodarstw domowych, jakie będą musiały nastąpić po odkładanej deregulacji" - dodaje Daria Kulczycka.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Inaczej wygląda sytuacja na rynku gazu. Inaczej, bo w Polsce nie istnieje rynek gazu. Istnieje monopol PGNiG z regulowaną ceną sprzedaży surowca gazowego, a dostęp dla nowych podmiotów jest ciągle utrudniony. Grupa kapitałowa PGNiG S.A. posiada 98% rynku obrotu i dystrybucji, oraz niemal 100% magazynowania i wydobycia. Poza grupą kapitałową PGNiG S.A. działa ok. 20 niedużych, niezależnych podmiotów zajmujących się dystrybucją i obrotem gazem.

„To, co postulujemy, to umożliwienie dużym przemysłowym odbiorcom gazu (w tym przede wszystkim z sektora chemicznego) negocjowania cen. Niestety w 2010 roku w dalszym ciągu nie udało się przekonać do tego regulatora" - dodaje Daria Kulczycka.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK