| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka

Narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka

Praktyki ograniczające konkurencję są zakazane przez prawo antymonopolowe. Istnieją jednak pewne wyjątki. O tym, czy m.in. narzucanie cen przez dostawcę to nieuczciwa praktyka dyskutowano w ramach Środkowoeuropejskiej Inicjatywy Współpracy Organów ds. Konkurencji (CECI)

Celem regulacji antymonopolowych jest m.in. eliminowanie porozumień naruszających konkurencję oraz nadużywania pozycji dominującej przez przedsiębiorców. Stronami porozumień mogą być zarówno konkurenci, jak i przedsiębiorcy nie będący konkurentami, ale współpracujący ze sobą. Najpoważniejszymi naruszeniami konkurencji są porozumienia horyzontalne, tzn. takie do których dochodzi na tym samym poziomie handlu czy świadczenia usług, np. kartel cenowy lub zmowa przetargowa.

Stronami niedozwolonego porozumienia mogą być również podmioty działające na różnych szczeblach obrotu np. producent i dystrybutor (tzw. porozumienia wertykalne). Z praktyki UOKiK wynika, że dystrybutorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że narzucanie im sztywnych lub minimalnych cen przez dostawcę, stanowi naruszenie prawa.

Konkurencja nie jest wartością samą w sobie - ma ona służyć rozwojowi gospodarki i dobrobytowi konsumentów. Dlatego dozwolone są pewne rodzaje porozumień, które mogą ją naruszać, jednocześnie przyczyniając się np. do polepszenia produkcji, dystrybucji towarów, postępu technicznego lub gospodarczego, nie stwarzając przy tym przedsiębiorcom możliwości wyeliminowania konkurencji z rynku. Dotyczy to przypadków, kiedy społeczne i gospodarcze korzyści z nich płynące przeważają nad skutkami antykonkurencyjnymi.

Polecamy: Na czym polega kontrola koncentracji?

Źródło: UOKiK

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK