reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > Technologia 3G i 4G – czym się cechują?

Technologia 3G i 4G – czym się cechują?

W poprzedniej części wyjaśniliśmy w skrócie czym są technologie 2G i 2.5G, dzięki czemu będziemy mogli porównać je do technologii 3G i 4G. Postęp i różnica między tymi rozwiązaniami jest ogromna. Poznajmy więc bliżej protokół 3G i porównajmy go do najnowszego rozwiązania 4G.

Sieci 3G, czyli sieci trzeciej generacji są rozwijane od 10 lat. W przeciwieństwie do poprzednich technologii, czyli starego 2G i przejściowego 2.5G, sieci 3G nie skupiają się jedynie na usługach głosowych. Oprócz nich operatorzy oferują możliwość szybkiej transmisji różnego rodzaju danych, czyli wideo, pakiety danych, zdjęcia etc.

Do najpopularniejszej w Europie technologii 3G należy UMTS, czyli w rozwinięciu Universal Mobile Telecommunications System. Początkowo UMTS zapewniał prędkość pobierania do 384 kb/s w przypadku wersji R99. Standard ciągle rozwijano, co zaowocowało wdrożeniem rodziny HSPA, czyli w rozwinięciu High Speed Packet Access.

W naszym kraju wykorzystywane są również dwie inne technologie o nazwie High Speed Downlink Packet Access (HSDPA) i High Speed Uplink Packet Access (HSUPA). W zależności od wersji HSPA pozwala na uzyskiwanie prędkości pobierania do 3,6, 7,2 czy 14,4 Mb/s i wysyłania do 5,8 Mb/s. Niestety problemy z zasięgiem, szczególnie poza centrami dużych miast w znacznym stopniu ograniczają powyższe parametry. Niemniej jednak niemal z miesiąca na miesiąc zasięg najwydajniejszych sieci się zwiększa.

Sprawdź też: Sieci społecznościowe zagrożeniem dla danych firmowych?

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Tak ewoluuje sieć 3G zbliżając się coraz bardziej do najnowszego rozwiązania, czyli 4G. Wracając jednak do 3G, kolejnym etapem rozwoju jest rodzina HSPA+, znana również jako Evolved High-Speed Packet Access. Umożliwia ona pobieranie danych z szybkością do 84 Mb/s i wysyłanie do 22 Mb/s. Co więcej, wiele wskazuje na to, że prędkości te zostaną niedługo podwojone. Sieci wykorzystujące HSPA lub HSPA+ określa się jako 3G+ lub 3.5G, a czasem nawet jako 4G. Warto jednak pamiętać, że 4G oferuje dużo wyższe transfery, dlatego też musimy być czujni. Naciąganie nazwy przez operatorów jest coraz częstszym procederem.

Najnowsza faza rozwoju sieci komórkowych to LTE, czyli Long Term Evolution. Maksymalne docelowe prędkości to w tym przypadku 326,4 Mb/s w przypadku pobierania i aż 86,4 Mb/s dla wysyłania. Sieci wykorzystujące tę technologię (a także standard WiMAX) bywają nazywane sieciami 3.9G lub 4G. I w tym przypadku ten ostatni skrót wzbudza kontrowersje, gdyż nie do końca zgadza się z rzeczywistością. A czym tak naprawdę jest 4G?

Zgodnie z pierwotną specyfikacją Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) 4G powinno zapewniać minimum 100 Mb/s prędkości pobierania danych użytkownikom w ruchu (pociąg, samochód) i 1 Gb/s prędkości pobierania użytkownikom pieszym czy stacjonarnym. HSPA+, WiMAX czy LTE nie spełniają tych warunków i sieci, które oferują taki standard nazywając go 4G po prostu zwabiają klientów. Prawda jest taka, że Polsce daleko do standardy 4G, dlatego też lepiej skupić się na rozwoju dotychczasowych technologii, niż wprowadzać ludzi w błąd oferując „wybrakowane nowości”. 

Zobacz również: Czy smartfony podążą za usługami w chmurze?

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do najpopularniejszej w Europie technologii 3G należy UMTS, czyli w rozwinięciu Universal Mobile Telecommunications System.
Do najpopularniejszej w Europie technologii 3G należy UMTS, czyli w rozwinięciu Universal Mobile Telecommunications System.

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama