REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy? – lokal

Milewski Marcin
Jakie warunki musi spełniać lokal niezbędny do założenia żłobka?
Jakie warunki musi spełniać lokal niezbędny do założenia żłobka?

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z wejściem w życie 4 kwietnia 2011 roku ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 zmianie uległy warunki jakie spełnić musi lokal przeznaczony na żłobek. Dodatkowo, nowe reguły objęły również kluby dziecięce. Jakie wymogi przewidział ustawodawca?

Wskazana wyżej ustawa żłobkowa odsyła w zakresie warunków jakie spełnić musi lokal do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych.

REKLAMA

Zgodnie z nim lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy oraz jego wyposażenie, muszą spełniać szereg warunków dotyczących zarówno higieny, jak i architektury.

Dzieci potrzebują przestrzeni

Ustawodawca przewidział dla żłobków i klubów dziecięcych wymogi dotyczące powierzchni pomieszczeń przeznaczonych na zbiorowy pobyt maluchów. Jeżeli przedsiębiorca dysponuje pokojem o powierzchni 16 m2 to może do niego zaprosić od 3 do 5 dzieci. Powyżej tej liczby powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko.

  • W przypadku, gdy czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie, powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2 m2.
  • W przypadku, gdy czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie, powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko wynosi co najmniej 2,5 m2.

Niezależenie od powierzchni, wysokość pomieszczeń, w których przebywać będą dzieci musi wynosi co najmniej 2,5 m. Ponadto, wskazane jest, aby maluchy miały możliwość bezpośredniego wyjścia na teren otwarty, wyposażony w urządzenia do zabaw, niedostępny dla osób postronnych.

Polecamy: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czystość przede wszystkim

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego musi zagwarantować utrzymanie czystości i porządku. Pomieszczenia muszą pozostawać w odpowiednim stanie oraz podlegać okresowym remontom i konserwacji.

Rozporządzenie szczególny nacisk kładzie na kwestie higieniczno-sanitarne:

  • podłoga i ściany muszą być wykonane tak, aby było możliwe łatwe utrzymanie czystości;
  • pokrycie ścian do wysokości co najmniej 2 m powinno być wykonane z użyciem materiałów zmywalnych, nienasiąkliwych i odpornych na działanie wilgoci oraz materiałów nietoksycznych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych.

REKLAMA

Rygorystyczne wymogi dotyczą także pościeli i leżanek, które muszą zostać wyraźnie oznakowane oraz przypisane do konkretnego dziecka i odpowiednio przechowywane. Wszystko w celu ograniczenia ryzyka przenoszenia się zakażeń. Podobnie z temperaturą. W żłobku lub klubie musi utrzymywać się na poziomie co najmniej 20 stopni.

Dzieci muszą mieć również dostęp do miski ustępowej, a także urządzeń sanitarnych z ciepłą bieżącą wodą (umywalka, brodzik z natryskiem lub inne urządzenia do utrzymania higieny osobistej dzieci). Wymagana jest także centralna regulacja mieszania ciepłej wody.

Do obowiązków przedsiębiorcy należy także zapewnienie miejsca do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości, zabezpieczonego przed dostępem dzieci. Ponadto całe wyposażenie musi posiadać atesty lub certyfikaty, oznakowanie CE, a zabawki spełniać normy bezpieczeństwa i higieny.

Pokój, ale nie byle jaki

Przedstawione wyżej warunki nie wyczerpują jeszcze listy przygotowanej w rozporządzeniu. Przedsiębiorca musi także zapewnić:

  • w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt dzieci, na grzejnikach centralnego ogrzewania są umieszczone osłony ochraniające przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym;
  • stanowisko do przewijania dzieci;
  • miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej;
  • meble dostosowane do wymagań ergonomii;
  • możliwość otwierania w pomieszczeniu co najmniej 50% powierzchni okien;
  • oświetlenie o parametrach zgodnych z Polską Normą;
  • apteczki wyposażone w podstawowe środki opatrunkowe;
  • warunki do przechowywania i podawania mleka w żłobku i klubie dziecięcym, do którego uczęszcza dziecko karmione mlekiem matki. 

Polecamy: Żłobek w mieszkaniu - jakie warunki otwarcia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA