reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Strona, pełnomocnicy oraz terminy w postępowaniu zgłoszeniowym i rejestrowym przez Urzędem Patentowym

Strona, pełnomocnicy oraz terminy w postępowaniu zgłoszeniowym i rejestrowym przez Urzędem Patentowym

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca może wytworzyć wynalazek, znak towarowy, pod którym będzie występował, a także inne konstrukcje, jak np. układy scalone. Aby mógł on swobodnie korzystać z swojego pomysłu powinien wystąpić do Urzędu Patentowego o ochronę. Procedura przez Urzędem wymaga uczestnictwa przedsiębiorcy.

Ów zgłaszający przedsiębiorca w sprawie uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji jest stroną w postępowaniu przed Urzędem Patentowym. Nie musi on jednak działać samodzielnie. Istnieje możliwość powołania przez przez przedsiębiorcę pełnomocnika, który będzie go reprezentował podczas czynności przez Urzędem Patentowym.

Pełnomocnictwo jest to czynność prawna, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy (w tym wypadku przedsiębiorcy) upoważniające inną osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Na podstawie tego umocowania pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania (zastępstwa) mocodawcy, w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi podmiotami prawa. Warto zaznaczyć, że pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz mocodawcy i tylko i wyłącznie w granicach pełnomocnictwa. Jeżeli więc np. przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony na znak towarowy, pełnomocnik nie będzie umocowany do wydania zezwolenia na korzystanie ze znaku przez innych przedsiębiorców.

Forma pełnomocnictwa zależy od tego, do czego jest ono udzielane i tutaj wchodzą w grę przepisy kodeksu cywilnego. Na pewno powinno ono być udzielone na piśmie. W interesie przedsiębiorcy jest też dokładne sformułowanie zakresu udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli nie radzimy sobie z jego skonstruowaniem można wybrać się do notariusza, który zrobi to fachowo.

Przeczytaj również: Czym jest sprawozdanie finansowe?

Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych może być tylko rzecznik patentowy. Natomiast pełnomocnikiem osoby fizycznej może być również współuprawniony z prawa patentowego, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Jeżeli zaś osoba występująca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Polski może ona działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Pełnomocnikiem strony do jednej czynności może być tylko jedna osoba fizyczna. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone na piśmie i dołączone do akt przy dokonywaniu pierwszej czynności prawnej. Jeżeli natomiast pełnomocnictwo dotyczy więcej niż jednej sprawy, powinno być ono dołączone do akt sprawy, w której pełnomocnik dokonuje pierwszej czynności. Dokonując czynności w pozostałych sprawach objętych pełnomocnictwem, pełnomocnik powinien dołączyć uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa. Rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od pełnomocnictwa musi być uiszczona odpowiednia opłata skarbowa.
Od pełnomocnictwa musi być uiszczona odpowiednia opłata skarbowa.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama