REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Strona, pełnomocnicy oraz terminy w postępowaniu zgłoszeniowym i rejestrowym przez Urzędem Patentowym

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Od pełnomocnictwa musi być uiszczona odpowiednia opłata skarbowa.
Od pełnomocnictwa musi być uiszczona odpowiednia opłata skarbowa.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca może wytworzyć wynalazek, znak towarowy, pod którym będzie występował, a także inne konstrukcje, jak np. układy scalone. Aby mógł on swobodnie korzystać z swojego pomysłu powinien wystąpić do Urzędu Patentowego o ochronę. Procedura przez Urzędem wymaga uczestnictwa przedsiębiorcy.

REKLAMA

Ów zgłaszający przedsiębiorca w sprawie uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji jest stroną w postępowaniu przed Urzędem Patentowym. Nie musi on jednak działać samodzielnie. Istnieje możliwość powołania przez przez przedsiębiorcę pełnomocnika, który będzie go reprezentował podczas czynności przez Urzędem Patentowym.

REKLAMA

Pełnomocnictwo jest to czynność prawna, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy (w tym wypadku przedsiębiorcy) upoważniające inną osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie. Na podstawie tego umocowania pełnomocnik jest upoważniony do reprezentowania (zastępstwa) mocodawcy, w zakresie określonym w pełnomocnictwie, w stosunkach prawnych z innymi podmiotami prawa. Warto zaznaczyć, że pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz mocodawcy i tylko i wyłącznie w granicach pełnomocnictwa. Jeżeli więc np. przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony na znak towarowy, pełnomocnik nie będzie umocowany do wydania zezwolenia na korzystanie ze znaku przez innych przedsiębiorców.

Forma pełnomocnictwa zależy od tego, do czego jest ono udzielane i tutaj wchodzą w grę przepisy kodeksu cywilnego. Na pewno powinno ono być udzielone na piśmie. W interesie przedsiębiorcy jest też dokładne sformułowanie zakresu udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli nie radzimy sobie z jego skonstruowaniem można wybrać się do notariusza, który zrobi to fachowo.

Przeczytaj również: Czym jest sprawozdanie finansowe?

REKLAMA

Pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed Urzędem w sprawach związanych z dokonywaniem i rozpatrywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych może być tylko rzecznik patentowy. Natomiast pełnomocnikiem osoby fizycznej może być również współuprawniony z prawa patentowego, a także rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Jeżeli zaś osoba występująca nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby na obszarze Polski może ona działać tylko za pośrednictwem rzecznika patentowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełnomocnikiem strony do jednej czynności może być tylko jedna osoba fizyczna. Pełnomocnictwo to powinno być udzielone na piśmie i dołączone do akt przy dokonywaniu pierwszej czynności prawnej. Jeżeli natomiast pełnomocnictwo dotyczy więcej niż jednej sprawy, powinno być ono dołączone do akt sprawy, w której pełnomocnik dokonuje pierwszej czynności. Dokonując czynności w pozostałych sprawach objętych pełnomocnictwem, pełnomocnik powinien dołączyć uwierzytelniony odpis pełnomocnictwa. Rzecznik patentowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.

Od pełnomocnictwa musi być uiszczona odpowiednia opłata skarbowa, podobnie w każdym innym postępowaniu. Opłata ta powinna być uiszczona z góry. W razie nieuiszczenia należnej opłaty Urząd Patentowy wezwie pełnomocnika do jej uiszczenia, a na wypadek nieuiszczenia, wezwie również stronę do potwierdzenia czynności dokonanych przez pełnomocnika, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu, postępowanie wszczęte w wyniku dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku zostanie umorzone.

Odnośnie działania pełnomocnika istnieje wiele kwestii, które warto wyjaśnić, aby nie zostały później popełnione przez przedsiębiorcę błędy, które będą skutkować nieotrzymaniem lub utratą ochrony. Może mieć więc miejsce sytuacja, gdy w sprawie działał już pełnomocnik, a następnie zostanie on przez stronę odwołany. Jeżeli wówczas zostanie powołany inny pełnomocnik, nawet z tym samym zakresem działania, uważa się jednak, że pierwsze pełnomocnictwo zostało odwołane. Jeżeli natomiast pełnomocnictwo obejmuje kilka osób ustanowionych do tych samych czynności, za pełnomocnika uważa się tego z nich, który dokonał czynności i dołączył pełnomocnictwo do akt prowadzonej sprawy. 

Polecamy serwis Fundusze unijne

W razie upoważnienia przez stronę do działania w postępowaniu przed Urzędem Patentowym jednostki świadczącej usługi w tym zakresie i złożenia oświadczenia przez kierownika tej jednostki, wskazującego zatrudnionego w niej rzecznika patentowego jako upoważnionego do działania, oświadczenie takie uważa się za pełnomocnictwo.
Pełnomocnik, z wyjątkiem rodziców, małżonka, rodzeństwa lub zstępnych strony oraz osób pozostających ze stroną w stosunku przysposobienia może udzielić dalszego pełnomocnictwa (tzw. substytucja).

Jeżeli dokonywane są czynności zachowawcze, czyli takie które zmierzają do zachowania posiadanego przez przedsiębiorców wspólnie prawa lub uprawnienia, nie jest wymagane pełnomocnictwo od drugiego współuprawnionego.

W sytuacji, gdy stroną w sprawie jest kilka osób i nie wyznaczyły one wspólnego pełnomocnika, powinny one wskazać jeden adres do korespondencji. W przypadku niewskazania takiego adresu uważa się, że jest nim adres osoby wymienionej na pierwszym miejscu w zgłoszeniu albo w innym dokumencie będącym podstawą wszczęcia postępowania. Ma to na celu ułatwienie w dostarczaniu korespondencji. Jednak na wniosek strony Urząd Patentowy przekaże pisma kierowane zgodnie z tą zasadą także na dodatkowo wskazane przez stronę adresy. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w przypadku, gdy stroną w sprawie jest jedna osoba, która wyznaczyła pełnomocnika.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA