reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Euro wzmocniłoby się dużo bardziej, gdyby niektóre kraje europejskie nie cierpiały z powodu nadmiernego zadłużenia. Wczoraj przewróciła się kolejna kostka dłużnego domina. Rząd Socratesa zwrócił się w środę do UE z prośbą o pomoc finansową. Podczas gdy rzecznik rządu konsekwentnie zaprzeczała tym planom, trwały debaty na temat skali pakietu pomocowego. Nieoficjalne szacunki wskazują na 60-80 mld euro, co jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Scenariusz bailoutu był już zdyskontowany, więc rynek nie zareagował na te doniesienia.

Niewielka była też skala reakcji na wczorajsze wskaźniki makroekonomiczne. O godzinie 11.00 opublikowano dane finalne o wzroście PKB w IV kwartale. Zgodnie z konsensusem, dynamika kwartalna wyniosła 0,3%, a w ujęciu rocznym – 2%. Godzinę później zamówienia w przemyśle niemieckim potwierdziły dobrą kondycję największej gospodarki Europy, rosnąc o 2,4% m/m. Oczekiwano 0,6% m/m.

Dobry dla franka okazał się odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, która nieoczekiwanie wzrosła do 0,6% w marcu. Spodziewano się 0,2% wobec 0,4% w lutym. Kurs USD/CHF spadł w ciągu 15 minut o 55 pipsów.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś wydarzeniem dnia będzie komunikat Europejskiego Banku Centralnego o poziomie stóp w Eurolandzie. EBC może rozegrać tą decyzję na 5 sposobów:
1. Stopy pozostają na dotychczasowym poziomie 1%
Ten najbardziej gołębi scenariusz jest zarazem najmniej prawdopodobny. Rada EBC straciłaby wiarygodność, a inflacja wymknęłaby się spod kontroli.
2. Podwyżka o 25 pb jako jednorazowe działanie
Ta wersja pokazałaby, że inflacja nie stanowi dużego problemu dla strefy euro. Jednak przy obecnej dynamice cen 2,6% i docelowej inflacji nie wyższej niż 2%, europejskie jastrzębie pozostałyby nieusatysfakcjonowane.
3. Podwyżka o 25 pb i niejasny komunikat
Ta opcja daje najwięcej możliwości i jest najbardziej prawdopodobna. EBC może podnieść stopy na jednym z kolejnych posiedzeń, zostawiając sobie jednocześnie możliwość bardziej gołębiego zachowania, gdyby rzeczywiście skok inflacji był jednorazowy.
4. Podwyżka o 25 pb i sygnał, że czekają nas dalsze podwyżki
EBC daje wyraźnie jastrzębi sygnał. Postrzeganie tej podwyżki jako początku cyklu wspiera euro, które może wzrosnąć do 1,4415, a nawet 1,4578 punktów oporu, wynikających z ekspansji Fibo i ubiegłorocznego szczytu.
5. Podwyżka o 50 pb
Zacieśnienie monetarne tej wielkości pokazałoby determinację Banku w zwalczaniu inflacji. Jednocześnie, uświadomiłoby skalę problemu dynamiki cen. Ponadto, wzrosłyby obawy o koszty finansowania funduszu stabilizacyjnego EFSF i krajów najbardziej zadłużonych. Byłby to w pewnym stopniu strzał w stopę dla Europy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kurs EUR/PLN pokazuje, że euro rozpoczyna marsz w górę. Po zarysowaniu się formacji RGR, kurs spadł wczoraj poniżej 3,9826 – minimalnego zakresu ruchu po formacji RGR. Wrócił w te okolice dziś rano, przełamując linię trendu spadkowego. Najbliższy punkt oporu dla dalszych wzrostów wyznacza długoterminowy trend spadkowy. Przełamanie go, czyli wybicie ponad 4,0140, oznaczać będzie zakończenie trzytygodniowej aprecjacji złotego i potencjał do dalszych wzrostów do wysokości 4,046 - 4,063.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spekuluje się, że Portugalia przyjmie od Unii Europejskiej 60-80 mld euro.
Spekuluje się, że Portugalia przyjmie od Unii Europejskiej 60-80 mld euro.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama