REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portugalia przyjmie pakiet pomocowy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

W środę kurs eurodolara złamał opór na poziomie 1,4280. Rynki zbagatelizowały problemy finansowe Europy. Motywem ich działania były oczekiwania, związane z podwyżkami stóp procentowych w strefie euro oraz rezygnacja z podwyżek w USA.

Euro wzmocniłoby się dużo bardziej, gdyby niektóre kraje europejskie nie cierpiały z powodu nadmiernego zadłużenia. Wczoraj przewróciła się kolejna kostka dłużnego domina. Rząd Socratesa zwrócił się w środę do UE z prośbą o pomoc finansową. Podczas gdy rzecznik rządu konsekwentnie zaprzeczała tym planom, trwały debaty na temat skali pakietu pomocowego. Nieoficjalne szacunki wskazują na 60-80 mld euro, co jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami. Scenariusz bailoutu był już zdyskontowany, więc rynek nie zareagował na te doniesienia.

REKLAMA

REKLAMA

Niewielka była też skala reakcji na wczorajsze wskaźniki makroekonomiczne. O godzinie 11.00 opublikowano dane finalne o wzroście PKB w IV kwartale. Zgodnie z konsensusem, dynamika kwartalna wyniosła 0,3%, a w ujęciu rocznym – 2%. Godzinę później zamówienia w przemyśle niemieckim potwierdziły dobrą kondycję największej gospodarki Europy, rosnąc o 2,4% m/m. Oczekiwano 0,6% m/m.

Dobry dla franka okazał się odczyt inflacji CPI w Szwajcarii, która nieoczekiwanie wzrosła do 0,6% w marcu. Spodziewano się 0,2% wobec 0,4% w lutym. Kurs USD/CHF spadł w ciągu 15 minut o 55 pipsów.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Dziś wydarzeniem dnia będzie komunikat Europejskiego Banku Centralnego o poziomie stóp w Eurolandzie. EBC może rozegrać tą decyzję na 5 sposobów:
1. Stopy pozostają na dotychczasowym poziomie 1%
Ten najbardziej gołębi scenariusz jest zarazem najmniej prawdopodobny. Rada EBC straciłaby wiarygodność, a inflacja wymknęłaby się spod kontroli.
2. Podwyżka o 25 pb jako jednorazowe działanie
Ta wersja pokazałaby, że inflacja nie stanowi dużego problemu dla strefy euro. Jednak przy obecnej dynamice cen 2,6% i docelowej inflacji nie wyższej niż 2%, europejskie jastrzębie pozostałyby nieusatysfakcjonowane.
3. Podwyżka o 25 pb i niejasny komunikat
Ta opcja daje najwięcej możliwości i jest najbardziej prawdopodobna. EBC może podnieść stopy na jednym z kolejnych posiedzeń, zostawiając sobie jednocześnie możliwość bardziej gołębiego zachowania, gdyby rzeczywiście skok inflacji był jednorazowy.
4. Podwyżka o 25 pb i sygnał, że czekają nas dalsze podwyżki
EBC daje wyraźnie jastrzębi sygnał. Postrzeganie tej podwyżki jako początku cyklu wspiera euro, które może wzrosnąć do 1,4415, a nawet 1,4578 punktów oporu, wynikających z ekspansji Fibo i ubiegłorocznego szczytu.
5. Podwyżka o 50 pb
Zacieśnienie monetarne tej wielkości pokazałoby determinację Banku w zwalczaniu inflacji. Jednocześnie, uświadomiłoby skalę problemu dynamiki cen. Ponadto, wzrosłyby obawy o koszty finansowania funduszu stabilizacyjnego EFSF i krajów najbardziej zadłużonych. Byłby to w pewnym stopniu strzał w stopę dla Europy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Budżet domowy

Kurs EUR/PLN pokazuje, że euro rozpoczyna marsz w górę. Po zarysowaniu się formacji RGR, kurs spadł wczoraj poniżej 3,9826 – minimalnego zakresu ruchu po formacji RGR. Wrócił w te okolice dziś rano, przełamując linię trendu spadkowego. Najbliższy punkt oporu dla dalszych wzrostów wyznacza długoterminowy trend spadkowy. Przełamanie go, czyli wybicie ponad 4,0140, oznaczać będzie zakończenie trzytygodniowej aprecjacji złotego i potencjał do dalszych wzrostów do wysokości 4,046 - 4,063.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA