REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rady będą współrządzić firmą

Rady pracowników zaczną niebawem funkcjonować w prywatnych polskich firmach. Związki zawodowe i pracodawcy wypracowali już kompromisowy projekt ustawy w tej sprawie.

Na wecie Polski w sprawie VAT tracą wszyscy

Na polskim wecie wobec unijnego porozumienia o przedłużeniu okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre usługi tracą wszystkie kraje, w tym Polska - uważa Komisja Europejska.

Indeks Biznesu spadł do poziomu 56 pkt.

Kwartalny Indeks Biznesu, przygotowywany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, spadł w styczniu do poziomu 56 pkt z 59 pkt, a roczny wzrósł do 66 pkt z 55 pkt.

Złoty osłabił się, rentowności obligacji na poziomach z otwarcia

Rentowności obligacji są zbliżone do poziomów z otwarcia, a złoty osłabił się we wtorek po południu na fali pogorszenia nastrojów na rynkach kapitałowych. Nie była to jednak reakcja na obniżkę stóp procentowych.

REKLAMA

RPP obniżyła stopy o 25 pkt

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu obniżyła zgodnie z oczekiwaniami analityków wszystkie stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że główna stopa NBP znajdzie się na kolejnym historycznie najniższym poziomie, tym razem 4,25 proc.

Ipsos o oczekiwaniach inflacyjnych

Przeprowadzone w styczniu badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu z grudniem 2005 roku zwiększyła się liczba osób oczekujących spadku inflacji - podał Ipsos, ośrodek badający oczekiwania inflacyjne.

WWK wskazuje, że gospodarka nabiera rozpędu

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w styczniu o blisko 1 pkt - poinformowało Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Katastrofalna decyzja Polski w sprawie VAT

Poniedziałkowy "Le Monde" uważa, że Polska poddaje UE próbie sił odrzucając projekt zredukowanej stawki VAT na niektóre usługi. Decyzję Warszawy dziennik określa jako "katastrofalną".

REKLAMA

Redukcja stóp daje szanse na lekkie umocnienie złotego

Na decyzję o stopach procentowych nie tylko w Polsce, ale również za oceanem będą oczekiwać we wtorek inwestorzy. Jeśli RPP obetnie stopy w styczniu, to jest szansa na lekkie umocnienie złotego - ocenia rynek.

Polska podtrzymuje stanowisko ws. stawek VAT

Polska podtrzymuje swoje negatywne stanowisko w sprawie przystąpienia do porozumienia o wydłużeniu okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Uczestnik musi być bezpieczny

Organizatorzy imprez masowych, sportowych czy kulturalnych muszą uzyskać zezwolenie od władz samorządowych na ich przeprowadzenie. Wcześniej są zobowiązani spełnić wiele wymagań, które zagwarantują bezpieczeństwo uczestników imprezy.

Rywalizacja o 120 mln zł

Trzy centrale związkowe ostro rywalizują o majątek Funduszu Wczasów Pracowniczych. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, czy związki mają do niego jakiekolwiek prawa.

Ostatni dzień na PIT-16A

Podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nie mogą jednak zapominać, że do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację o odliczonych w ciągu roku składkach zdrowotnych.

Od dochodu zagranicznego przysługują polskie ulgi

Osoby zarabiające za granicą mogą korzystać z polskich ulg i odliczeń. Warunkiem jest to, aby osoba uzyskująca dochody zagraniczne złożyła zeznanie roczne i miała miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Za co odpowiedzą sprawcy katastrofy, na co mogą liczyć poszkodowani

Osobom, które nie dopełniły obowiązków służbowych, a na skutek tego doszło do zdarzeń powodujących śmierć lub uszkodzenia ciała wielu osób, a także zniszczenie mienia dużych rozmiarów, grozi odpowiedzialność karna i cywilna. Jeśli zostanie im udowodniona wina, grozi im kara więzienia. Muszą się też liczyć z wypłatą wysokich odszkodowań poszkodowanym i rodzinom ofiar.

Więcej na zdrowie, tyle samo na emeryturę

W lutym i marcu większość osób prowadzących działalność gospodarczą zapłaci do ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne tyle samo co do tej pory. O prawie 5 zł wzrośnie składka zdrowotna.

Prezydent przyjmie Billa Gates'a

W czwartek prezydent Lech Kaczyński przyjmie w Pałacu Prezydenckim prezesa rady nadzorczej i głównego architekta oprogramowania Microsoft Corporation - Billa Gates'a.

Rentowność krótkich papierów niższa

Opublikowane dane GUS o PKB w czwartym kwartale 2005 roku przyczyniły się do spadku rentowności papierów o krótszej zapadalności, a rynek wierząc w 25 pkt obniżkę stóp oczekuje na wtorkowy wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej - oceniają analitycy.

Wzrost PKB może wynieść ok. 5 proc.

Wzrost gospodarczy w I kwartale tego roku może wynieść około 5 proc. - poinformował Ludwik Kotecki, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, statystyki i analiz w Ministerstwie Finansów.

Utrzymana tendencja wzrostowa PKB

Prezes GUS Tadeusz Toczyński poinformował, że w IV kwartale 2005 roku utrzymana została tendencja wzrostowa PKB.

GUS szacuje wzrost PKB na 3,2 proc.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2005 roku o 3,2 proc. po wzroście o 5,3 proc. w 2004 roku, a inwestycje w tym czasie wzrosły o 6,2 proc. - podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Rynki czekają na dane GUS

Inwestorzy na rynkach finansowych oczekują na poniedziałkową publikację wstępnych danych o wzroście PKB w 2005 roku oraz na decyzję Rady Polityki Pieniężnej o stopach procentowych, która zostanie ogłoszona we wtorek.

Rząd przyjmie nową ustawę o ratownictwie medycznym

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że Rada Ministrów przyjmie na poniedziałkowym posiedzeniu założenia nowej ustawy o ratownictwie medycznym. Rząd przeznaczy pomoc finansową dla rodzin ofiar wypadku w Katowicach - zadeklarował premier.

Przedłużanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż alkoholi - do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie oświadczenia o wartości tej sprzedaży i wnieść opłatę za następny rok. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku, przez kolejne sześć miesięcy nie będą mogli prowadzić sprzedaży.

PIT-y wysyłaj, ale tylko z Polski

Dla zeznań podatkowych wysłanych z zagranicy za datę złożenia PIT uznaje się datę wpłynięcia formularza do urzędu, a nie datę stempla pocztowego.

Likwidacja firmy - co z pracownikami

Upadłość lub likwidacja firmy w istotny sposób wpływa na status prawny pracowników. W takich sytuacjach wyłączona jest przede wszystkim ogólna i szczególna ochrona przed zwolnieniem. Jednak sam fakt ogłoszenia upadłości lub likwidacji nie powoduje automatycznego wygaśnięcia stosunku pracy. Konieczne jest dokonanie wypowiedzenia lub rozwiązanie umowy za porozumieniem.

Złoty stabilny, spadła rentowność obligacji

Piątek nie przyniósł dużych zmian na rynku walutowym. Złoty porusza się w przedziale 3,82 - 3,8350 zł za euro. Analitycy podkreślają, że inwestorzy z uwagą przyglądają się napiętej sytuacji na scenie politycznej.

Trzeba sporządzić spis z natury

Opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorcy, którzy zamierzają zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą, muszą sporządzić spis z natury.

Rynki obserwują scenę polityczną

Napięta atmosfera w Sejmie przekłada się na rynki finansowe. Piątek zdominowany będzie przez wiadomości ze sceny politycznej.

Jak ułatwić podatnikom przekazywanie pieniędzy

Do końca marca Ministerstwo Finansów ma przygotować projekt uproszczenia procedur przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego - poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister finansów Mirosław Barszcz.

Kontrole wymknęły się spod kontroli

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej, która ma ukrócić samowolę inspekcji kontrolujących firmy. Proponuje też w nim zmiany, które umożliwiłyby zawieszanie działalności gospodarczej.

Jak grają z urzędem w ciuciubabkę

Zajęcie konta bankowego podatnika to, jak się wydawało, wyjątkowo skuteczna metoda egzekwowania zaległych podatków. Okazało się jednak, że i na to co sprytniejsi podatnicy znaleźli już sposób.

Zamówienia publiczne: Odkorkują pieniądze z Unii

Nawet jedna piąta projektów unijnych może przyspieszyć, jeżeli wejdzie w życie nowa ustawa o zamówieniach publicznych - uważa resort rozwoju. - Pojawi się korupcja na niespotykaną skalę - ripostują przeciwnicy nowego prawa.

Na rynku walutowym przeważają sprzedający złotego

Na rynku walutowym nastąpił odwrót od kupna złotego. Po południu polska waluta straciła 1,9 gr wobec euro i dolara. Ceny papierów również nieznacznie spadły.

Odblokowano 50 mln euro unijnej dotacji dla polskich firm

Prawdopodobnie od piątku polskie firmy zaczną dostawać dziesiątki milionów euro zaległej unijnej dotacji. Pieniądze od początku roku były dla nich niedostępne, bo odpowiedzialne za wypłaty ministerstwo nie miało... bankowego konta.

Gospodarka będzie kontynuowała wzrost

Eksperci ABN Amro przewidują, że poprawa gospodarcza w Polce będzie kontynuowana w 2006 roku, choć tempo pozostanie poniżej potencjalnego. Inflacja utrzyma się pod kontrolą, a złoty będzie silny.

Złoty słabszy, rynek czeka na rozwój sytuacji politycznej

Po środowym umocnieniu czwartkowe otwarcie było już mniej korzystne dla złotego i papierów dłużnych. Analitycy wskazują, że rynki finansowe nadal będę skupione na doniesieniach ze sceny politycznej.

Niska inflacja pozwala obniżać stopy

Spadek inflacji poniżej 1 proc. w grudniu umożliwia Radzie Polityki Pieniężnej obniżenie stóp procentowych na posiedzeniu w styczniu - ocenia premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Tańszy kredyt u pośrednika

Na rynku doradztwa finansowego robi się coraz ciaśniej. W walce o klientów firmy zapowiadają poszerzenie oferty i zwiększenie liczby oddziałów. Wiosną tego roku na rynku pojawi się też nowy gracz, niemiecki doradca finansowy - firma AWD.

Budżet zyska na mocnym złotym, stracą jednak eksporterzy

Posłowie dokonali cięć w wydatkach budżetu na obsługę zadłużenia zagranicznego oraz długu krajowego. Może to przyczynić się do tego, że rząd będzie starał się jak najdłużej utrzymać mocny kurs złotego. To zła wiadomość dla eksporterów.

Jak wypełnić PIT-36L

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i płacą podatek liniowy, wypełniają PIT-36L. Formularz PIT-36L wypełnia podatnik, który rozlicza się samodzielnie. Nie można na nim rozliczać dochodów wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem. Podatnicy wypełniający PIT-36L nie mogą korzystać z wielu ulg i odliczeń. Nie mogą korzystać z prawa do pomniejszania podatku o 1 proc. przekazany na organizacje pożytku publicznego. Przysługuje im jedynie prawo do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz straty z lat ubiegłych.

Przyjęcie budżetu umocniło złotego i obligacje

Środa przyniosła aprecjację złotego i papierów dłużnych. W opinii analityków, jest to prawdopodobnie efekt uchwalenia budżetu. Przyjęcie budżetu przez Sejm korzystnie wpłynęło na kurs polskiej waluty, która zaczęła zyskiwać już na początku środowych kwotowań.

W styczniu wzrośnie produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa w styczniu wzrośnie rdr o 7 proc. wobec 9,2 proc. w grudniu - prognozuje Ludwik Kotecki, wicedyrektor departamentu polityki finansowej, statystyki i analiz w Ministerstwie Finansów.

Nowe pomysły na walkę z delokalizacją i karanie firm

W Unii rośnie presja, by walczyć z delokalizacją: niemiecki minister gospodarki chce, by firmy uciekające za granicę, nie mogły otrzymywać wsparcia z funduszy unijnych. Eurodeputowani przyjęli we wtorek wieczorem raport, w którym wzywają, by przenoszone przedsiębiorstwa zwracały otrzymane wcześniej unijne dotacje.

Polska przemyśli swoje stanowisko w sprawie VAT

Polska jeszcze raz przemyśli swoje stanowisko w sprawie przedłużenia okresów stosowania obniżonych stawek VAT na niektóre towary i usługi, jednak muszą być o­ne korzystne dla Polski - powiedział wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Złoty i obligacje umocniły się po przyjęciu budżetu

Złoty i obligacje umocniły się w środę rano po wtorkowych danych makro i nocnej decyzji Sejmu w sprawie budżetu. Uchwalenie ustawy budżetowej, choć nie oddaliło widma przedterminowych wyborów, poprawiło nastroje na rynku.

Mroźna lekcja ekonomii

Niskie temperatury to wymierne straty dla gospodarki. Prawo przewiduje bowiem kary za niedotrzymane umowy. Teoretycznie można więc domagać się odszkodowania za opóźniony pociąg lub niedogrzane mieszkanie.

J. Kaczyński: będziemy poprawiać budżet w Senacie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że "jest szereg powodów", żeby być niezadowolonym z budżetu na 2006 rok. Jednak, jak dodał, "sytuacja nie jest tak dramatyczna, żeby nie można było jej naprawić w Senacie".

Gilowska: po głosowaniu budżet jest gorszy

Minister finansów Zyta Gilowska uważa, że po głosowaniu budżet "jest gorszy, a nie lepszy". W nocy z wtorku na środę posłowie przyjęli ustawę budżetową na 2006 rok.  

Sejm uchwalił budżet na 2006 r.

Sejm uchwalił w nocy z wtorku na środę budżet państwa na 2006 r., z deficytem 30,54 mld zł. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd chce "odwrócić" niekorzystne zapisy przyjęte przez Sejm, w trakcie prac w Senacie. Senat ma się zająć budżetem na początku przyszłego tygodnia.

REKLAMA