REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UE: pomoc dla drobiarzy tak, ale niech przestaną produkować

REKLAMA

Komisja Europejska zgadza się, by państwa członkowskie udzieliły nadzwyczajnej pomocy hodowcom i producentom drobiu. I sama sfinansuje połowę kosztów tej interwencji, o ile oczywiście rządy przedstawią racjonalne pomysły, jak pomagać.
Do tej pory unijne pieniądze mogły trafiać jedynie do tych gospodarstw rolnych, w których stwierdzono ptasią grypę (i trzeba było wybić całe stado). Teraz pieniądze będą mogły trafiać do wszystkich rolników, Bruksela przyznała bowiem, że ptasia grypa spowodowała tak duży spadek popytu na drób, że cały sektor potrzebuje pomocy.
- Od początku ptasiej grypy straty całego rynku drobiarskiego w Polsce przekroczyły 760 mln zł. Codziennie cała branża traci ok. 5 mln zł. Już zakłady zaczęły zwalniać pierwszych pracowników - mówi Leszek Kawski z Krajowej Rady Drobiarskiej. - Przez kraj i Europę przeszło tsunami, potrzebne są natychmiastowe decyzje.
Komisja zaproponowała, że pomoc będzie współfinansowana z unijnego budżetu w wysokości 50 proc. kosztów poniesionych. W normalnym roku na wsparcie dla hodowców i producentów drobiu idzie około 100 mln euro. W tym roku żadnego limitu nie będzie.
Rządy państw UE muszą przygotować (i przedstawić do akceptacji KE) konkretne plany wsparcia. Przedstawiciele Komisji już ostrzegają, że nie każdy rodzaj pomocy dostanie automatycznie zielone światło. - Nie chcemy, żeby rolnicy dostawali gotówkę, a następnie nadal produkowali drób, którego nikt nie chce - powiedział "Gazecie" Michael Mann, rzecznik unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel. - Komisarz bardzo wyraźnie dała do zrozumienia, że wolałaby takie rozwiązania, które spowodują ograniczenia produkcji - dodał Mann.
Z decyzji z Brukseli zadowoleni są nasi drobiarze, gdyż po raz pierwszy rekompensaty mają objąć ubojnie i zakłady przetwórcze mięsa drobiowego (do tej pory Unia pokrywała straty tylko hodowcom). Boją się jednak, że na pieniądze będą musieli zaczekać nawet kilka miesięcy, zanim zakończą się unijne procedury. Decyzję KE muszą jeszcze potwierdzić parlament oraz Rada Europejska (zapewne pod koniec kwietnia). Poza tym polski rząd musi najpierw opracować plan wsparcia, plan musi dostać zgodę Komisji i dopiero wtedy Unia da Polsce pieniądze.
Dlatego drobiarze chcą, by nasz rząd na wzór Francji zaczął im pomagać już teraz. KRD przedstawiła wczoraj wiceministrowi rolnictwa Andrzejowi Babuchowskiemu swój program refundacji strat. Drobiarze chcą m.in. dopłat do przechowywania mięsa drobiowego w magazynach, pieniędzy na kampanię medialną zachęcającą do jedzenia mięsa drobiowego, zawieszenia podatków i kredytów zaciągniętych na modernizację zakładów, wypłaty tzw. postojowego zakładom, które będą musiały przerwać produkcję. Wiceminister Babuchowski obiecał, że w ciągu kilku dni rząd podejmie decyzję w sprawie tego programu.
Do tej pory tylko Francja i Włochy przedstawiły Komisji swoje pomysły na ratowanie sektora drobiowego. Bruksela nie wypowiedziała się jeszcze w ich sprawie.

Konrad Niklewicz, Bruksela, Krystyna Naszkowska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA