Kategorie

Offset także dla prywatnych firm

Zgoda na udział firm prywatnych, zakaz dzielenia wartości zamówień, objęcie offsetem dostaw części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych - to niektóre zmiany, jakie wprowadzi nowa ustawa offsetowa, która właśnie trafiła do uzgodnień międzyresortowych.
Za dwa tygodnie zostanie przedstawiona Radzie Ministrów. Ma poprawić realizację umów zawartych z zagranicznymi koncernami, które stały się partnerami naszego przemysłu zbrojeniowego.

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Gospodarki będzie już dysponować sprawozdaniami siedmiu firm, które działają w ramach offsetu. Wstępna ocena realizacji wszystkich przedsięwzięć, jakie są z nim związane, nie jest optymistyczna: o ile do offsetu w branżach cywilnych nie ma większych zastrzeżeń, o tyle offset w przemyśle zbrojeniowym wypada zdecydowanie gorzej.

Nowa ustawa offsetowa, której projekt trafił już do uzgodnień międzyresortowych, ma poprawić kulejącą realizację umów offsetowych. Jednym z najważniejszych jej zapisów jest dopuszczenie do offsetu firm prywatnych.

Według Ministerstwa Gospodarki, przyniesie to podwójną korzyść: z jednej strony da przedsiębiorcom szansę rozwoju, z drugiej – przyspieszy tempo realizacji przedsięwzięć offsetowych.

– Małe prywatne firmy są znacznie bardziej elastyczne i skłonniejsze do negocjowania warunków i cen niż przedsiębiorstwa państwowe. Mają ponadto duży potencjał innowacyjności – twierdzi Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki.

Co to jest zobowiązanie offsetowe

W zmienionej definicji zobowiązania offsetowego uczestnikami kontraktów będą teraz wszystkie firmy posiadające zezwolenie na produkcję i obrót w branży zbrojeniowej. Dzięki temu offset stanie się znacznie bardziej efektywny.

Reklama

Pojawią się także obostrzenia: m.in. będzie jasno powiedziane, że jeśli zagraniczny dostawca przekroczy wartość 5 mln euro, będzie musiał dostosować się do postanowień ustawy. W nowej ustawie znajdzie się także zapis, że części zamienne i materiały eksploatacyjne do uzbrojenia i sprzętu wojskowego również wchodzą w offset. Ma to zapobiec praktyce tzw. subsydiowania skrośnego, gdzie wartość dostawy sprzętu jest stosunkowo niska, natomiast poza procedurą offsetową realizowane są np. kosztowne naprawy lub dostawy drogich materiałów eksploatacyjnych.

Projekt ustawy nie rozwiązał na razie kwestii VAT: np. jaki podatek ma płacić instytut badawczy korzystający w ramach offsetu z transferu technologii – czy od wartości umowy netto czy powiększonej o specjalny wskaźnik decydujący o ważności przedsięwzięcia. To ważny problem, bo dziś instytuty boją się korzystać z offsetu, gdyż nie wiedzą, czy będą w stanie rozliczyć się z fiskusem.

Zebrane kompetencje

Za realizację offsetu ma być odpowiedzialne Ministerstwo Gospodarki, które przejmie rozproszone do tej pory kompetencje kilku resortów. Tymczasem do końca marca każdy z siedmiu zagranicznych koncernów realizujących umowy offsetowe musi dostarczyć sprawozdanie za ostatni rok. Na razie zrobiły to trzy: hiszpański EADS-CASA Construcciones (dostawa samolotów transportowych C-296M), francuski Eurotorp (lekka torpeda MU 90 Impact) oraz amerykański Lockheed Martin (wielozadaniowy myśliwiec F-16). Kolejne cztery firmy – holenderski Thales Nederland (m.in. modułowe systemy bojowe, systemy łączności i nawigacji), fiński Patria Vehicles Oy (kołowy transporter opancerzony), włoski Oto Melara (transporter) oraz izraelski Rafael Armamanet Development Authority (przeciwpancerne pociski kierowane Spike) mają czas do końca tygodnia.

Spóźnione F-16
Reklama

Można się domyślać, że resort gospodarki nie będzie zadowolony. Nic dziwnego: opinię publiczną już wcześniej elektryzowały wiadomości, że dostawa F-16 opóźnia się, a transportery opancerzone nie chcą pływać. Urzędnicy teraz przyznają, że o ile realizowane w ramach tzw. offsetu pośredniego dostawy technologii, usług czy sprzętu dla branż cywilnych (np. produkcja opla astry w gliwickich zakładach General Motors) realizowane były bez większych zastrzeżeń, z offsetem bezpośrednim, realizowanym dla przemysłu zbrojeniowego, jest już znacznie gorzej. Jak dotąd, bez większych problemów przebiega realizacja umowy z izraelskim Rafaelem. Nie można tego powiedzieć o Lockheedzie.

– Pod względem wartości zrealizowanych przedsięwzięć Amerykanie działają zgodnie z planem. Nie oznacza to jednak, że realizują wszystkie swoje zobowiązania – mówi Tadeusz Pyrcak, p.o. dyrektora departamentu programów offsetowych w Ministerstwie Gospodarki.

Znacznie większe kłopoty ma z realizacją umowy Eurotorp. Nie bez problemów obywa się także w przypadku EADS-CASA i Thales, jak również Oto Melary.

Adam Woźniak

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.