| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WOK spadł w marcu do 95,97 pkt

WOK spadł w marcu do 95,97 pkt

Marcowe badanie nastrojów społecznych wykazało dalsze ochłodzenie optymizmu wśród konsumentów. Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) w marcu spadł do 95,97 pkt, czyli o 1,05 pkt wobec lutego - podał Ipsos.

"W marcu kolejny raz z rzędu pogorszyły się nastroje wśród konsumentów. Spadek optymizmu w ostatnim miesiącu wynika przede wszystkim z pogarszającego się klimatu gospodarczego. Obawy konsumentów dotyczą przede wszystkim przyszłej sytuacji w kraju" - napisano w komentarzu do badania.Ipsos napisał, że w marcu konsumenci gorzej niż przed miesiącem oceniali sytuację gospodarczą kraju, a tym ocenom obecnej i spodziewanej sytuacji gospodarczej towarzyszą większe obawy przed wzrostem bezrobocia oraz inflacji."Nie bez wpływu na te oceny pozostają zapewne gorsze oceny działalności rządu i premiera. W porównaniu z lutym, w marcu odnotowaliśmy spadek popularności zarówno premiera Marcinkiewicza, jak i całego rządu" - dodano.Ipsos podkreślił, że w marcu wystąpił nieznaczny wzrost skłonności do zakupów, co mogło uchronić WOK przed większym spadkiem."Wpływ na wzrost wartości wskaźnika skłonności do zakupów miała przede wszystkim poprawa ocen kondycji własnych gospodarstw domowych. W marcu badani oceniali sytuację materialną swoich gospodarstw nieznacznie lepiej niż przed miesiącem" - napisano w komunikacie.Według wyników badania, konsumenci częściej niż dotychczas z niepokojem patrzą w przyszłość, a zwłaszcza na przyszłą sytuację w kraju."Co prawda w dalszym ciągu oceny konsumentów formułowane w stosunku do przyszłej sytuacji są lepsze od ocen sytuacji bieżącej, to jednak w marcu różnica ta się zmniejszyła" - napisał Ipsos.WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. Ostatnie badanie przeprowadzono między 9 a 14 marca 2006 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1020 Polaków w wieku 15 i więcej lat.Poniżej składowe: marzec 06 zmiana mdm WOK 95,97 pkt. -1,05 pkt.Klimat Gospodarczy 92,05 pkt. -4,20 pkt.Skłonność do Zakupów 98,74 pkt. +1,23 pkt.Wskaźnik Bieżący 86,22 pkt. +0,74 pkt.Wskaźnik Oczekiwań 102,75 pkt. -3,11 pkt.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK