REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po decyzjach Fed traci złoty, tanieją obligacje

REKLAMA

Zapowiedź amerykańskiej Rezerwy Federalnej o możliwości dalszego zacieśniania polityki monetarnej umocniła dolara i - pośrednio - osłabiła złotego.
Od rana polska waluta traci na wartości. Rozpoczęła się wyprzedaż obligacji, głównie na długim końcu krzywej. Około godziny 9.10 za euro płacono około 3,96 zł wobec 3,9350 zł we wtorek wieczorem. Dolara wyceniano na 3,2910 zł względem 3,2525 zł.

"Złoty otwiera się bardzo słabo, bo decyzji Fed mamy negatywny sentyment na wszystkich rynkach wschodzących. W przypadku dolar- złotego jesteśmy bardzo blisko technicznego poziomu oporu 3,30 (zł za dolara). Prawdopodobnie to jeszcze nie koniec. Można spodziewać się dalszych spadków" - ocenia Tomasz Zdyb z Pekao SA.

Rezerwa Federalna podwyższyła we wtorek podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Podstawowa stopa funduszy federalnych została podwyższona do 4,75 proc. z 4,50 proc. Stopa dyskontowa wzrosła do 5,75 proc. z 5,50 proc.

Analitycy spodziewali się we wtorek takiej decyzji bankowców z Fed. O ile podwyżka była oczekiwana, o tyle stwierdzenie, które znalazło się w komunikacie Fed o możliwym dalszym zacieśnianiu polityki monetarnej, aby zachować kontrolę nad inflacją, zaskoczyło rynek. Analitycy spodziewali się raczej sygnału, że wtorkowa podwyżka będzie ostatnią z serii.

Oczekiwania dalszych podwyżek stóp w USA spowodowały odpływ kapitału z rynków wschodzących. W Polsce w ślad za złotym tracą też obligacje, głównie na długim końcu krzywej rentowności.

"Sesja zaczęła się od wyprzedaży. Prawdopodobnie będzie ona kontynuowana w ciągu dnia. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tej chwili ma dla rynku drugorzędne znaczenie. Wzrostu rentowności można spodziewać się głównie na długim końcu krzywej" - ocenia Zdyb.

Około godziny 9.10 dochodowość obligacji dwuletnich wynosiła 4,20 proc. wobec 4,21 proc. we wtorek na zamknięciu, pięcioletnich 4,84 proc. w stosunku do 4,74 proc., natomiast dziesięcioletnich 4,97 proc. w porównaniu do 4,88 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA