REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy bez zmian

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej nie obniży dziś stóp procentowych. Na ich cięcie poczekamy do końca kwietnia - ocenia część ekonomistów.

Dziś Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o poziomie stóp procentowych. Ekonomiści są na ogół zgodni, że zmian nie będzie. Główna stopa procentowa będzie więc nadal wynosić 4 proc. – po dwóch tegorocznych obniżkach o 50 pkt bazowych.

– Brak redukcji stóp procentowych NBP sprawi, że stopy rynkowe, a w efekcie także oprocentowanie kredytów o zmiennej stopie procentowej, nie ulegnie zmianie – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Podkreśla, że w styczniu i lutym samo oczekiwanie na cięcie stóp NBP powodowało, że spadały stopy rynkowe. Tyle tylko, że przekonanie rynku o obniżkach stóp było wówczas powszechne. Obecnie nie mamy takiej sytuacji.

Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego, uważa, że obniżki można oczekiwać w końcu kwietnia albo nieco później, rada obniży stopy o 25 pkt bazowych. Główna stopa procentowa spadnie więc do 3,75 proc. Są jednak także opinie, że w tym roku nie będzie już obniżek stóp procentowych. Tak przewiduje Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK. Wyjaśnia, że stopy procentowe są już niskie, a sytuacja gospodarcza sprawia, że inflacja będzie stopniowo rosła.

Stopy procentowe obserwują także ci, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Ale dla nich ważne są decyzje banku Szwajcarii.

Analitycy spodziewają się, że w tym roku wzrosną one o około 50 pkt bazowych. W rezultacie wzrośnie również oprocentowanie kredytów we frankach szwajcarskich.

– Oprocentowanie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich może wzrosnąć o 0,3-0,5 pkt proc. do przeciętnie powyżej 3 proc. W rezultacie kredyty te będą tańsze od zaciąganych w złotych tylko o 1-1,5 pkt procentowego – szacuje Krzysztof Olszewski, doradca Open Finance.


Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA