REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mdłe wytyczne Unii w sprawie usług

REKLAMA

Komisja Europejska tylko częściowo spełnia swoje obietnice w sprawie uwolnienia rynku usług. "Gazeta" dotarła do projektu wytycznych, które będą towarzyszyć nowej dyrektywie usługowej.
Kraje, które nadal będą blokować działalność polskich pracowników delegowanych, nie muszą się obawiać sankcji ze strony Brukseli. Takie wnioski nasuwają się po lekturze poufnego dokumentu Komisji pt. "Wytyczne w sprawie delegowania pracowników". 11-stronicowy dokument, do którego dotarła "Gazeta", Komisja Europejska ma oficjalnie położyć na stole 4 kwietnia, razem z nowym, rozwodnionym tekstem dyrektywy usługowej.
"Wytyczne" miały złagodzić gniew dziesięciu nowych państw członkowskich Unii, które głośno protestowały przeciwko usunięciu z dyrektywy usługowej liberalnych zapisów. Decyzję o rozwodnieniu dyrektywy podjął w połowie lutego Parlament Europejski. Protesty były na tyle głośne, że sam przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso obiecał, iż wyrzucone liberalne zapisy będą zastąpione innymi rozwiązaniami.
Komisja miała przede wszystkim znaleźć substytut dla wyrzuconych z dyrektywy usługowej dwóch artykułów: 24 i 25. Likwidowały one bariery, na jakie dziś natrafiają pracownicy delegowani, np. robotnicy, którzy przyjeżdżają z Polski do Niemiec, by budować budynek zakontraktowany przez niemieckiego dewelopera w polskiej firmie.
Niestety, przygotowane przez Komisję "Wytyczne" na pewno nie doprowadzą do realizacji tej obietnicy. Dokument wprawdzie szczegółowo opisuje unijne bariery przeciwko pracownikom delegowanym, pieczołowicie wylicza też wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który od lat część tych barier próbuje usunąć. Ale "Wytyczne" nie wprowadzają - ba, nawet nie mówią wprost o żadnych sankcjach, jakie mogłyby zostać użyte przeciwko państwom, które nadal będą blokować pracowników delegowanych. Ot, taka wyliczanka faktów bez żadnego pazura.
A w wielu państwach "starej" Unii wymyślono wiele sposobów, by utrudnić firmom wysyłanie pracowników delegowanych, np. władze obcego kraju żądają, by firma delegująca pracowników miała tam stałe przedstawicielstwo. Albo żądają autoryzacji każdego przyjazdu pracownika delegowanego.
Niektóre z propozycji w "Wytycznych" są wręcz humorystyczne. Komisja proponuje np., by firmy dzieliły się doświadczeniami ("pozytywnymi lub negatywnymi") w zakresie delegowania pracowników. Do tego celu powstanie nawet specjalna strona internetowa. Komisja zapowiada też, że roześle do narodowych administracji specjalny kwestionariusz oceny... własnych barier dla pracowników delegowanych.
Dopiero na samym końcu Komisja stwierdza ogólnie, że jeśli w przyszłości sytuacja się znacząco się nie poprawi, to będzie zmuszona "podjąć odpowiednie kroki". Jakie? Kiedy? Na te pytania "Wytyczne" nie odpowiadają.
Przedstawiciele przedsiębiorców nie ukrywają więc rozczarowania dokumentem. - Komisja mogła ten dokument sformułować bardziej ostro. Zabrakło jasnego stwierdzenia, że państwa członkowskie muszą zlikwidować bariery dla delegowanych pracowników - mówi "Gazecie" Magda Kopczyńska, przedstawicielka PKPP Lewiatan w Brukseli.

Konrad Niklewicz, Bruksela
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA