reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mdłe wytyczne Unii w sprawie usług

Mdłe wytyczne Unii w sprawie usług

Komisja Europejska tylko częściowo spełnia swoje obietnice w sprawie uwolnienia rynku usług. "Gazeta" dotarła do projektu wytycznych, które będą towarzyszyć nowej dyrektywie usługowej.

Kraje, które nadal będą blokować działalność polskich pracowników delegowanych, nie muszą się obawiać sankcji ze strony Brukseli. Takie wnioski nasuwają się po lekturze poufnego dokumentu Komisji pt. "Wytyczne w sprawie delegowania pracowników". 11-stronicowy dokument, do którego dotarła "Gazeta", Komisja Europejska ma oficjalnie położyć na stole 4 kwietnia, razem z nowym, rozwodnionym tekstem dyrektywy usługowej.


"Wytyczne" miały złagodzić gniew dziesięciu nowych państw członkowskich Unii, które głośno protestowały przeciwko usunięciu z dyrektywy usługowej liberalnych zapisów. Decyzję o rozwodnieniu dyrektywy podjął w połowie lutego Parlament Europejski. Protesty były na tyle głośne, że sam przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso obiecał, iż wyrzucone liberalne zapisy będą zastąpione innymi rozwiązaniami.


Komisja miała przede wszystkim znaleźć substytut dla wyrzuconych z dyrektywy usługowej dwóch artykułów: 24 i 25. Likwidowały one bariery, na jakie dziś natrafiają pracownicy delegowani, np. robotnicy, którzy przyjeżdżają z Polski do Niemiec, by budować budynek zakontraktowany przez niemieckiego dewelopera w polskiej firmie.


Niestety, przygotowane przez Komisję "Wytyczne" na pewno nie doprowadzą do realizacji tej obietnicy. Dokument wprawdzie szczegółowo opisuje unijne bariery przeciwko pracownikom delegowanym, pieczołowicie wylicza też wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który od lat część tych barier próbuje usunąć. Ale "Wytyczne" nie wprowadzają - ba, nawet nie mówią wprost o żadnych sankcjach, jakie mogłyby zostać użyte przeciwko państwom, które nadal będą blokować pracowników delegowanych. Ot, taka wyliczanka faktów bez żadnego pazura.


A w wielu państwach "starej" Unii wymyślono wiele sposobów, by utrudnić firmom wysyłanie pracowników delegowanych, np. władze obcego kraju żądają, by firma delegująca pracowników miała tam stałe przedstawicielstwo. Albo żądają autoryzacji każdego przyjazdu pracownika delegowanego.


Niektóre z propozycji w "Wytycznych" są wręcz humorystyczne. Komisja proponuje np., by firmy dzieliły się doświadczeniami ("pozytywnymi lub negatywnymi") w zakresie delegowania pracowników. Do tego celu powstanie nawet specjalna strona internetowa. Komisja zapowiada też, że roześle do narodowych administracji specjalny kwestionariusz oceny... własnych barier dla pracowników delegowanych.


Dopiero na samym końcu Komisja stwierdza ogólnie, że jeśli w przyszłości sytuacja się znacząco się nie poprawi, to będzie zmuszona "podjąć odpowiednie kroki". Jakie? Kiedy? Na te pytania "Wytyczne" nie odpowiadają.


Przedstawiciele przedsiębiorców nie ukrywają więc rozczarowania dokumentem. - Komisja mogła ten dokument sformułować bardziej ostro. Zabrakło jasnego stwierdzenia, że państwa członkowskie muszą zlikwidować bariery dla delegowanych pracowników - mówi "Gazecie" Magda Kopczyńska, przedstawicielka PKPP Lewiatan w Brukseli.Konrad Niklewicz, Bruksela
reklama

Czytaj także

Źródło:

gazeta.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama