REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy etap reformy sądownictwa

REKLAMA

Dla Kazimierza Marcinkiewicza, premiera rządu, i Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości, reforma sądownictwa jest jednym z priorytetowych celów.
Rząd przystąpił do wiosennej ofensywy legislacyjnej. Na wczorajsze posiedzenie Rady Ministrów trafiły projekty ustaw, które reformują wymiar sprawiedliwości. Gabinet Kazimierza Marcinkiewicza przyjął przepisy usprawniające postępowanie w sprawach gospodarczych. Gotowe są także projekty ustaw wprowadzających sądy 24-godzinne, a także nowelizujące kodeks postępowania karnego.

Nowe przepisy dyscyplinują strony procesu karnego, wprowadzają także kary dla adwokatów przewlekających postępowanie. Prawnicy krytycznie oceniają koncepcję sądów 24-godzinnych. Adwokaci krytykują też proponowane zmiany w procedurze karnej oraz prawie o adwokaturze.

Przedsiębiorcy nie mogą doczekać się przyjętych wczoraj przez rząd planowanych zmian w sądach gospodarczych. W zamian za sprawniejszy i mniej sformalizowany proces będą jednak musieli sami wykazać się większym profesjonalizmem i szybkością działania. Zapewne częściej będą również korzystać z pomocy radców i adwokatów. W postępowaniu w sprawach gospodarczych wszelkie twierdzenia i dowody stron muszą zostać zawarte w pozwie i odpowiedzi na pozew. Jeśli jednak nie da się ich powołać w tych pismach albo potrzeba powołania wynikła później, strony muszą, zgodnie z projektem, przedstawić je w ciągu 2 tygodni (liczonych od momentu, gdy będzie to możliwe lub wyniknie potrzeba powołania). Sąd będzie więc miał sprawnie sformułowane powództwo i argumentację stron, co wymaga od przedsiębiorcy szybkiego, a przy tym dobrze udowodnionego przedstawienia swego stanowiska.

Pismo wszczynające postępowanie, które będzie zawierało braki formalne – zostanie zwrócone stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia. Przedsiębiorca może jednak naprawić błąd – znów jeśli wykaże się odpowiednią szybkością. Jeśli bowiem w ciągu tygodnia od otrzymania zarządzenia o zwrocie złoży, już bez braków, ponownie pismo, wówczas wywołuje ono skutek od daty pierwotnego wniesienia.

Sprawnemu postępowaniu będzie również służyć wyraźne zapisanie w k.p.c., że jeśli strona zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej sprawa nadal będzie toczyć się w postępowaniu gospodarczym. Dzięki temu w wielu sprawach będzie można uniknąć „przesuwania” spraw do sądów cywilnych.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY

Plusy:
• precyzyjne sformułowanie powództwa
• szybsze zakończenie sprawy
• sprawniejszy proces

Minusy:
• zbyt wysokie grzywny
• strony nie są obecne przy orzeczeniu
• ograniczenie możliwości dokonywania zmian i uzupełnień

W sprawach gospodarczych nie będzie możliwości złożenia powództwa wzajemnego, co zwykle komplikuje i wydłuża postępowanie. Sąd miałby więcej możliwości rozstrzygania sprawy na posiedzeniu niejawnym – nie tylko wówczas, gdy strona uznała powództwo, ale także wtedy, gdy po złożeniu przez strony pism i dokumentów uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Skorzystają na tym przede wszystkim ci przedsiębiorcy, pomiędzy którymi nie ma sporu co do wzajemnych roszczeń, ale istnieje brak zgody np. co do interpretacji prawnej przepisu. Sąd nie ma tu jednak całkowicie wolnej ręki, gdyż każda ze stron może zażądać rozstrzygnięcia sprawy na rozprawie (ale tylko w pierwszym piśmie procesowym!).

Nowością jest również projektowane skrócenie możliwości zawieszenia sprawy z roku do 6 miesięcy (dokonywane m.in. na skutek braku aktualnego adresu strony). Większe zdyscyplinowanie czeka również strony i pełnomocników, których sąd może ukarać grzywną za celowe przeciąganie procesu – jeśli będą oni powoływać się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które spowodują odroczenie rozprawy. Podobnie – jeśli przedsiębiorca lub jego pełnomocnik nie udowodni powoływanych wcześniej okoliczności (np. nieobecności na rozprawie z powodu wypadku komunikacyjnego).

Ewa Usowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA