REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat łaskawy tylko dla niektórych

REKLAMA

Z nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych senatorzy wykreślili zwolnienie zamawiającego z obowiązku stosowania istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic i dodali przepis zwalniający wyższe uczelnie ze stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
Nie ulega wątpliwości, że Polska w małym stopniu wykorzystuje środki unijne, w tym fundusze strukturalne. Przedsiębiorcy za ten stan rzeczy winią m.in. zbyt rygorystyczne przepisy prawa zamówień publicznych. Nowelizacja ustawy dąży do znacznego uproszczenia tych przepisów. Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych przez Senat jest wykreślenie przepisu zezwalającego na niestosowanie wielu istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic, bo było to niezgodne z dyrektywą unijną.

Senat ograniczył także swobodę daną zamawiającym przez Sejm. Nie mieli bowiem obowiązku żądania od wykonawcy dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, wadium, zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdy wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych. Dla robót budowlanych wynosi on obecnie 5 mln 278 tys. euro, co w złotówkach daje ok. 22 mln zł, a z podatkiem VAT – 28 mln zł. Senat próbował próg ten obniżyć do 750 tys. euro, ale propozycja nie przeszła. Oznacza to, że zamówienie na roboty budowlane do podanej kwoty może trafić do każdej firmy, zawiązanej np. dla wykonania tylko tego jednego, skoro przedsiębiorca nie musi potwierdzać swojej wiarygodności i legitymować się dokumentami, które w innym wypadku mogłyby przesądzić o wykluczeniu go z postępowania. I tak będzie się mogło zdarzyć, że wybudowanie szkoły lub szpitala powierzy się tzw. firmie krzak.

Wbrew temu, co uchwalił Sejm, który uznał za wystarczające przekazanie ogłoszenia o udzieleniu takiego zamówienia Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, senatorowie uważają, że przy wartości między 60 tys. euro a progami unijnymi, musi być ono przekazane prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. W ten sposób zamówienia te będzie można przynajmniej kontrolować. Zmienił też przepis mówiący, że zamawiający może żądać wadium przy zamówieniach od wartości 60 tys. euro, tak że obniżył ją do 6 tys. euro. Zwracamy jednak uwagę, że „może” to nie „musi”.

W ostatniej chwili, tzn. już przy głosowaniu, został wprowadzony przepis, zwalniający ze stosowania ustawy wyższe uczelnie, jeśli wartość zamówienia nie przekracza równowartości 60 tys. euro. Kto następny stoi już w kolejce? Nasuwa się też pytanie bardziej ogólne. Czy z gruntu słuszna idea ułatwienia dostępu do środków unijnych przy zbyt daleko posuniętych ułatwieniach i uproszczeniach zasad udzielania zamówień nie przerodzi się w szeroko otwartą bramę dla dostępu do nich różnych kombinatorów?

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY WPROWADZONE PRZEZ SENAT
• Wykreślenie przepisu zwalniającego z obowiązku stosowania dosyć istotnych wymagań przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic.
• Zwolnienie wyższych uczelni z obowiązku stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
• Wprowadzenie możliwości żądania przez zamawiającego wadium przy zamówieniach o wartości od 6 tys. euro.
• Obowiązek przekazania prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych ogłoszenia o dzieleniu zamówienia o wartości nieprzekraczającej progów unijnych niezwłocznie po zawarciu umowy.

Marta Pionkowska
marta.pionkowska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA