REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat łaskawy tylko dla niektórych

REKLAMA

Z nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych senatorzy wykreślili zwolnienie zamawiającego z obowiązku stosowania istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic i dodali przepis zwalniający wyższe uczelnie ze stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
Nie ulega wątpliwości, że Polska w małym stopniu wykorzystuje środki unijne, w tym fundusze strukturalne. Przedsiębiorcy za ten stan rzeczy winią m.in. zbyt rygorystyczne przepisy prawa zamówień publicznych. Nowelizacja ustawy dąży do znacznego uproszczenia tych przepisów. Jedną z bardziej istotnych zmian wprowadzonych przez Senat jest wykreślenie przepisu zezwalającego na niestosowanie wielu istotnych przepisów przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic, bo było to niezgodne z dyrektywą unijną.

Senat ograniczył także swobodę daną zamawiającym przez Sejm. Nie mieli bowiem obowiązku żądania od wykonawcy dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu, wadium, zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdy wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych. Dla robót budowlanych wynosi on obecnie 5 mln 278 tys. euro, co w złotówkach daje ok. 22 mln zł, a z podatkiem VAT – 28 mln zł. Senat próbował próg ten obniżyć do 750 tys. euro, ale propozycja nie przeszła. Oznacza to, że zamówienie na roboty budowlane do podanej kwoty może trafić do każdej firmy, zawiązanej np. dla wykonania tylko tego jednego, skoro przedsiębiorca nie musi potwierdzać swojej wiarygodności i legitymować się dokumentami, które w innym wypadku mogłyby przesądzić o wykluczeniu go z postępowania. I tak będzie się mogło zdarzyć, że wybudowanie szkoły lub szpitala powierzy się tzw. firmie krzak.

Wbrew temu, co uchwalił Sejm, który uznał za wystarczające przekazanie ogłoszenia o udzieleniu takiego zamówienia Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, senatorowie uważają, że przy wartości między 60 tys. euro a progami unijnymi, musi być ono przekazane prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych. W ten sposób zamówienia te będzie można przynajmniej kontrolować. Zmienił też przepis mówiący, że zamawiający może żądać wadium przy zamówieniach od wartości 60 tys. euro, tak że obniżył ją do 6 tys. euro. Zwracamy jednak uwagę, że „może” to nie „musi”.

W ostatniej chwili, tzn. już przy głosowaniu, został wprowadzony przepis, zwalniający ze stosowania ustawy wyższe uczelnie, jeśli wartość zamówienia nie przekracza równowartości 60 tys. euro. Kto następny stoi już w kolejce? Nasuwa się też pytanie bardziej ogólne. Czy z gruntu słuszna idea ułatwienia dostępu do środków unijnych przy zbyt daleko posuniętych ułatwieniach i uproszczeniach zasad udzielania zamówień nie przerodzi się w szeroko otwartą bramę dla dostępu do nich różnych kombinatorów?

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY WPROWADZONE PRZEZ SENAT
• Wykreślenie przepisu zwalniającego z obowiązku stosowania dosyć istotnych wymagań przy usługach związanych z utrzymaniem dróg i ulic.
• Zwolnienie wyższych uczelni z obowiązku stosowania ustawy przy zamówieniach do wartości 60 tys. euro.
• Wprowadzenie możliwości żądania przez zamawiającego wadium przy zamówieniach o wartości od 6 tys. euro.
• Obowiązek przekazania prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych ogłoszenia o dzieleniu zamówienia o wartości nieprzekraczającej progów unijnych niezwłocznie po zawarciu umowy.

Marta Pionkowska
marta.pionkowska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA