REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć dochody z działalności

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy, muszą złożyć zeznania roczne do końca kwietnia 2008 roku. Opodatkowani według skali rozliczają się na druku PIT-36, natomiast podatnicy, którzy w rozliczeniach z fiskusem stosują podatek liniowy, składają formularz PIT-36L.

Łatwiej będzie łączyć firmy w krajach UE

Zanim spółki kapitałowe z siedzibą w różnych krajach połączą się, muszą opracować wspólny plan połączenia transgranicznego.

Bank zwróci część nakładów na inwestycje technologiczne

Firmy będą mogły korzystać z technologicznych kredytów i premii na rozwój nowatorskich rozwiązań. Umożliwi to uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

PIP: firmy usuwają azbest nielegalnie

Co trzecia firma nie oznakowuje obszaru, z którego usuwa azbest, a co piąta działa bezprawnie. Od 2000 roku ponad 1 tys. pracowników usuwających azbest zachorowało na pylicę, raka płuc i inne choroby zawodowe. Firmy usuwające asbest robią to w przestrzeni publicznej co zagraża zdrowiu i życiu postronnych osób.

REKLAMA

20 tys. ha pod inwestycje

Obszar, na którym powstają nowe inwestycje w ramach specjalnych stref ekonomicznych, zostanie zwiększony z 12 tys. ha do 20 tys. ha.

Firma ma prawo zwolnić społecznego inspektora pracy

Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.

Jak przygotować dobry unijny projekt biznesowy

Ponieważ głównym źródłem finansowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw są regionalne programy operacyjne, przyjrzyjmy się, jakie formalne wymogi obowiązują firmy przy sporządzaniu dokumentacji aplikacyjnej. Na co musimy zwrócić uwagę, przygotowując projekt?

Obowiązki "młodego" przedsiębiorcy

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i wypadkowemu, dobrowolnie zaś ubezpieczeniu chorobowemu.

REKLAMA

Jak rozliczyć podatkowo użyczenie lokalu na potrzeby działalności gospodarczej

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej (w skład spółki wchodzą dwie osoby). Siedziba spółki mieści się w domu jednego ze wspólników. Wspólnik wraz z żoną użyczają spółce jeden pokój i garaż na podstawie umowy użyczenia (wspólnicy spółki nie są ze sobą spokrewnieni).W jaki sposób opodatkować wspólnika użyczającego część lokalu mieszkalnego (rozlicza się on na PIT-36 wspólnie z żoną) oraz spółkę i czy opodatkować użyczenie VAT?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), zwiększającą z 12 do 20 tys. ha limit obszaru tych stref.

Likwidacja podwójnej zaliczki

Zaliczkę grudniową w wysokości zaliczki należnej za listopad przedsiębiorcy będą uiszczać do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Wysokość składek do ZUS będzie się zmieniać tylko raz w roku

Od 1 stycznia 2009 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły przez cały rok wpłacać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w tej samej wysokości.

Firma, która ujawni informacje o zmowie, może liczyć na darowanie kary

Za udział w zmowie, która ma ograniczyć konkurencję, firmie grożą sankcje w wysokości nawet 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Może ich uniknąć, biorąc udział w programie łagodzenia kar - leniency.

Pozwolenia będą ważne cztery lata

Zdaniem posłów sejmowej Komisji Infrastruktury zbyt przewlekłe procedury przetargowe sprawiają, że konieczne jest wydłużenie czasu ważności pozwolenia na budowę do czterech lat.

Nie będzie kaucji gwarancyjnej

Rozszerzenie zwolnienia przy sprzedaży towarów objętych remanentem likwidacyjnym oraz likwację kaucji gwarancyjnej proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Pracodawcy łamią prawa młodocianych

Z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że pracodawcy, bez zgody rodziców, zatrudniają dzieci na umowy cywilnoprawne.

Jak przekształcać spółkę cywilną w spółkę jawną

Dla wielu spółek cywilnych zarówno 2006, jak i 2007 rok był pomyślny. Z tego powodu przez te dwa kolejne lata osiągnęły one wartość przychodów powodującą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. W większości spółek cywilnych rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W związku z tym 31 marca upływa dla nich termin, jaki mają na dokonanie zgłoszenia przekształcenia w spółki jawne. Co przesądza o tym, że spółka jest już spółką jawną?

Przetwarzanie danych pracowników

 Zakładamy firmę i planujemy zatrudnić kadrowego, który będzie sporządzał dokumentację zawierającą dane osobowe pracowników. Osoba ta będzie też prowadziła akta osobowe załogi oraz wstępnie analizowała CV kandydatów na pracowników. Czy aby zajmować się dokumentacją personalną, kadrowiec musi mieć specjalne upoważnienie do przetwarzania danych?

Od kiedy płacić podatek od nieruchomości

Sp. z o.o. kupiła od gminy niezabudowaną działkę budowlaną. Czy powinna od niej płacić podatek od nieruchomości, skoro grunt nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej? Jeżeli jest konieczność płacenia podatku od nieruchomości, to czy w związku z zakupem omawianej działki w połowie miesiąca powinniśmy naliczyć podatek za połowę miesiąca, w którym działka została kupiona, czy tylko za pełne miesiące?

Przedsiębiorcy pozyskają nowe tereny pod inwestycje

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły zostać rozszerzone maksymalnie do 20 tys. ha. Umożliwi to pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.

Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Pracownik, który będzie chciał pracować krócej, aby móc zajmować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.

Ryczałt do końca roku

Podatnik utraci prawo do ryczałtu dopiero od roku podatkowego następującego po roku, w którym przekroczy limit uprawniający do skorzystania z tej formy opodatkowania.

Producenci żywności mogą się już ubiegać o 1 mld zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przydział pieniędzy z Unii dla producentów żywności. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Deweloperzy do kontroli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić, czy Polski Związek Firm Deweloperskich stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.

Jakie dokumenty firmy sprawdza fiskus

Kontrole fiskusa u przedsiębiorców skupiają się głównie na dokumentacji. Istotna dla urzędników będzie poprawność prowadzonej ewidencji, a także dokumenty, na podstawie których jest prowadzona.

Coraz więcej przeciwników podwyżek stóp w RPP

W styczniu przeciwko podwyżce stóp procentowych był tylko jeden członek RPP, w lutym już trzech.

Cała strata odliczona w pierwszym roku

Wprowadzenie możliwości rozliczania straty wstecz oraz likwidację ograniczenia wysokości odliczeń proponuje Komisja Przyjazne Państwo.

Przedsiębiorca ma dwa tygodnie na odpowiedź na pozew

Brak odpowiedzi na pozew może mieć dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w postaci wydania przez sąd wyroku zaocznego.

Kiedy umowa o pracę z ciężarną pracownicą może zostać rozwiązana

Pracownica w ciąży oraz podczas urlopu macierzyńskiego podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta realizowana jest m.in. poprzez zapewnienie maksymalnej stabilności jej stosunkowi pracy. Na czym polega ta ochrona? Czy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę, jeśli pracownica zaszła w ciążę już po złożeniu jej przez pracodawcę wypowiedzenia?

Czy po likwidacji działalności przez podatnika istnieje możliwość zwrotu VAT na jego osobisty rachunek bankowy

Czy przepisy przewidują możliwość zwrotu VAT po likwidacji działalności gospodarczej? Jak wygląda w praktyce postępowanie przy takim zwrocie? Jak podchodzą do tego urzędy skarbowe?

Zastosowanie umowy leasingu w obrocie handlowym

Umowa leasingu przysparza przedsiębiorcom wiele problemów, o czym świadczy duża liczba spraw, które trafiają na wokandę sądową. Problemy wynikają z ogólnych warunków umów, które stawiają leasingobiorcę w niekorzystnej sytuacji, pozwalając np. na proste rozwiązanie umowy i sprzedaż przedmiotu leasingu. W przewodniku wskazujemy elementy kontraktu, chroniące przedsiębiorcę oraz możliwe pułapki związane z zawarciem i wykonywaniem tej umowy.

Od stycznia ZUS ustali wysokość świadczenia dla rencisty na podstawie kapitału emerytalnego

Od 1 stycznia 2009 r. zmienią się zasady przyznawania rent z tytułu niezdolności do pracy. Będą wyliczane na podstawie wpłaconych do ZUS składek na emeryturę.

Prekluzja dowodowa przyśpiesza postępowanie

 Jaki rygor występuje przy wnoszeniu pozwu do sądu w sprawach gospodarczych?

Firmy chcą więcej komorników

Dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji potrzeba dwa razy więcej komorników - twierdzą przedsiębiorcy. Firmy nie chcą płacić komornikom za czynności związane z poszukiwaniem majątku dłużników.

Małe firmy będą przestrzegać terminów wypowiedzenia

Pracodawca zatrudniający do dziewięciu osób nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę bez zachowania wymaganych terminów wypowiedzenia.

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Niższa wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółce z o.o. i akcyjnej pozwoli na zawiązywanie większej liczby spółek przez przedsiębiorców.

Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Po słabych danych o produkcji gorsze od oczekiwań okazały się teraz wyniki sprzedaży detalicznej. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od grudnia RPP nie podniesie stóp na najbliższym posiedzeniu.

Czy trzeba opłacać składki przez pół roku

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy aby nabyć prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego - zasiłku chorobowego, muszę podlegać temu ubezpieczeniu przez okres 180 dni, tak jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego?

Jakie są skutki wykupu samochodu w trakcie umowy leasingu

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Rozliczam ją w PKPiR. W ubiegłym roku rozpoczęłam leasing auta na okres 4 lat. Obecnie, po roku leasingu, noszę się z zamiarem wykupienia go. Leasingodawca wyraża zgodę, proponując wykup auta po cenie rynkowej. Każdą ratę leasingową oraz 60% VAT (samochód osobowy) odliczałam co miesiąc.

BIG-i są biczem na nieuczciwych klientów

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Podwyżki stóp nadal są możliwe

Sytuacja gospodarcza jest skomplikowana, z jednej strony inflacja rośnie wskutek podwyżek cen regulowanych (głównie energii), z drugiej strony istnieje możliwość spowolnienia gospodarczego wskutek kryzysu w USA.

Zamiast paragonu, nowa kasa

Jest gotowe nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Żeby nie przechowywać paragonów, podatnik będzie musiał kupić nową kasę. Kupując nowe urządzenie, przedsiębiorca nie otrzyma ulgi od tego zakupu.

Nie będzie przymusu e-podpisu od lipca

Rząd proponuje wprowadzenie okresu przejściowego dla firm, które nie kupiły certyfikatów. Przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, bo unikną kolejek. 

Pełna księgowość przy wyższych przychodach

Sejmowa podkomisja rozpatrzy dziś projekty nowelizacji ustawy o rachunkowości zakładające podwyższenie progu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Oświadczenie musi być w oryginale

Jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie w niewłaściwej formie, zamawiający ma obowiązek wezwać go do uzupełniania braku.

Pracodawca dofinansuje wczasy pod gruszą

Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników są zobowiązani do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Z jego środków można uzyskać m.in. dofinansowanie urlopu czy pobytu dziecka na kolonii.

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury.

10 tys. zł wystarczy do założenia spółki

Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, którym dziś zajmie się rząd, przewiduje możliwość obniżenia kapitału zakładowego.

Na czym polega ocena ekonomiczna przedsiębiorcy ubiegającego się o dotację

Działalność finansowa firmy ubiegającej się o dotację jest badana zarówno na etapie formalnej, jak i merytorycznej oceny wniosku. Co decyduje o pozytywnej ocenie komisji finansowej kandydata do wsparcia?

Obowiązki przedsiębiorcy po utracie zwolnienia podmiotowego z VAT

Tracąc zwolnienie podmiotowe z VAT lub rezygnując z niego, możemy pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony w zakupach dokonanych w czasie korzystania ze zwolnienia. Z tego prawa skorzystamy, dokonując spisu z natury.

REKLAMA