REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Rząd i posłowie zamierzają zmienić zasady zatrudniania pracowników z agencji. Pracodawcy będą mogli wypożyczać pracowników z agencji dłużej niż 12 miesięcy. Agencje wystawią pracującym tymczasowo zbiorcze świadectwo pracy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z posłami z Komisji Przyjazne Państwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W ciągu dwóch tygodni zostanie on wysłany do konsultacji społecznych.

- Trzeba dostosować przepisy ustawy do zmieniających się warunków gospodarczych i sytuacji na rynku pracy - twierdzi Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem należy m.in. wydłużyć czas, w którym mogłaby być wykonywana praca przez pracowników tymczasowych dla jednego pracodawcy użytkownika.

Liberalizacja zasad zatrudniania

REKLAMA

- Największym problemem agencji pracy tymczasowych, pracodawców-użytkowników, jak i samych pracowników tymczasowych jest to, że firma może zatrudniać takie osoby zaledwie przez rok. To ogranicza możliwość inwestowania w pracowników z agencji i powoduje, że ciągle trzeba szukać nowych specjalistów - mówi Edyta Semenowicz, specjalista do spraw personalnych w firmie Polkomtel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że obecne przepisy powodują, że pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudniani jako specjaliści. Niewielu jest bowiem chętnych, którzy chcą im powierzyć odpowiedzialne stanowisko wyłącznie na rok.

Roman Ditko z firmy Interhome podkreśla z kolei, że obecne przepisy utrudniają korzystanie z pracowników tymczasowych w sytuacji, gdy w danym regionie jest tylko jeden duży pracodawca i mała agencja pracy tymczasowej.

- Ponieważ przepisy pozwalają na korzystanie z usług jej pracowników tylko przez 12 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy, szybko okazuje się, że nie ma już pracownika tymczasowego w danym regionie, którego można by zatrudnić - mówi Roman Ditko.

Ministerstwo Pracy dostrzega te problemy. Dlatego chce zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez jednego pracodawcę użytkownika. Zgodnie z projektem, do którego dotarła GP, wydłużenie okresu korzystania z takich pracowników będzie możliwe w drodze porozumienia zakładowego - między pracodawcą użytkownikiem i zakładową organizacją związkową.

Bez zakazu zatrudniania

Posłowie z kolei chcą, żeby pracodawcy, którzy wcześniej przeprowadzili w swoich firmach zwolnienia grupowe, mogli korzystać z pracowników agencji pracy tymczasowej. Obecnie nie jest to możliwe w ciągu pół roku od takich zwolnień.

- Dzięki proponowanemu rozwiązaniu, pracodawcy będą częściej korzystać z pracowników tymczasowych - uważa Jolanta Grzyb z rzeszowskiej agencji Czasopracownik.

Podkreśla, że nawet pracodawcy, którzy muszą przeprowadzić zwolnienia grupowe ze względu na przekształcanie formy działalności firmy z ciągłej na sezonową, są zobowiązani przestrzegać ustawowego zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych.

Z propozycji zmian zadowolona jest także Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Oczekiwaliśmy modyfikacji obecnego zakazu i ograniczenia go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych. Tymczasem posłowie poszli krok dalej - podkreśla.

Dzięki temu, dodaje Monika Ulatowska, jeśli pracodawca zwolni grupowo pracowników np. w łódzkiej filii, to będzie mógł zatrudnić pracowników tymczasowych np. w krakowskim oddziale, w którym nie było redukcji personelu.

Mniej biurokracji

REKLAMA

Ponadto projekt zakłada ułatwienia dla agencji pracy tymczasowych. Jako pracodawcy muszą obecnie zlecać pracownikom tymczasowym wykonywanie badań lekarskich i organizować szkolenia bhp nawet wtedy, gdy okres między jednym a drugim skierowaniem do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie przekracza 30 dni. Jeśli projekt nowelizacji ustawy wejdzie w życie, wówczas obowiązek taki zostanie zniesiony.

Agencja mogłaby także wystawić pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy. Będzie to możliwe wówczas, gdy dany pracownik, na podstawie kolejnych umów z jedną agencją o pracę tymczasową, będzie ją wykonywał co najmniej rok.

- To znacznie obniży koszty funkcjonowania agencji - podsumowuje Monika Ulatowska.

Więcej tymczasowych

Mimo że w Polsce jest niespełna 0,5 proc. pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych (dla porównania we Francji - 2 proc.), to nasz rynek rozwija się bardziej dynamicznie. Jak wynika z najnowszego raportu resortu pracy w Polsce w ubiegłym roku, w stosunku do 2006 roku, liczba zatrudnionych tymczasowo wzrosła prawie dwukrotnie. Pracę w tej formie zatrudnienia znalazło 490 tys., a rok wcześniej - 250 tys. osób.

W opinii Kajetana Słoniny, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej, polskie firmy przekonują się do tego typu zatrudnienia. Powodem jest m.in. to, że większość formalności związanych z zatrudnieniem przejmują na siebie agencje. Podkreśla, że rynek pracy tymczasowej będzie się rozwijał jeszcze szybciej, po wejściu w życie projektowanych zmian w ustawie.

Zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA