REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Rząd i posłowie zamierzają zmienić zasady zatrudniania pracowników z agencji. Pracodawcy będą mogli wypożyczać pracowników z agencji dłużej niż 12 miesięcy. Agencje wystawią pracującym tymczasowo zbiorcze świadectwo pracy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z posłami z Komisji Przyjazne Państwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W ciągu dwóch tygodni zostanie on wysłany do konsultacji społecznych.

- Trzeba dostosować przepisy ustawy do zmieniających się warunków gospodarczych i sytuacji na rynku pracy - twierdzi Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem należy m.in. wydłużyć czas, w którym mogłaby być wykonywana praca przez pracowników tymczasowych dla jednego pracodawcy użytkownika.

Liberalizacja zasad zatrudniania

REKLAMA

- Największym problemem agencji pracy tymczasowych, pracodawców-użytkowników, jak i samych pracowników tymczasowych jest to, że firma może zatrudniać takie osoby zaledwie przez rok. To ogranicza możliwość inwestowania w pracowników z agencji i powoduje, że ciągle trzeba szukać nowych specjalistów - mówi Edyta Semenowicz, specjalista do spraw personalnych w firmie Polkomtel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że obecne przepisy powodują, że pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudniani jako specjaliści. Niewielu jest bowiem chętnych, którzy chcą im powierzyć odpowiedzialne stanowisko wyłącznie na rok.

Roman Ditko z firmy Interhome podkreśla z kolei, że obecne przepisy utrudniają korzystanie z pracowników tymczasowych w sytuacji, gdy w danym regionie jest tylko jeden duży pracodawca i mała agencja pracy tymczasowej.

- Ponieważ przepisy pozwalają na korzystanie z usług jej pracowników tylko przez 12 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy, szybko okazuje się, że nie ma już pracownika tymczasowego w danym regionie, którego można by zatrudnić - mówi Roman Ditko.

Ministerstwo Pracy dostrzega te problemy. Dlatego chce zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez jednego pracodawcę użytkownika. Zgodnie z projektem, do którego dotarła GP, wydłużenie okresu korzystania z takich pracowników będzie możliwe w drodze porozumienia zakładowego - między pracodawcą użytkownikiem i zakładową organizacją związkową.

Bez zakazu zatrudniania

Posłowie z kolei chcą, żeby pracodawcy, którzy wcześniej przeprowadzili w swoich firmach zwolnienia grupowe, mogli korzystać z pracowników agencji pracy tymczasowej. Obecnie nie jest to możliwe w ciągu pół roku od takich zwolnień.

- Dzięki proponowanemu rozwiązaniu, pracodawcy będą częściej korzystać z pracowników tymczasowych - uważa Jolanta Grzyb z rzeszowskiej agencji Czasopracownik.

Podkreśla, że nawet pracodawcy, którzy muszą przeprowadzić zwolnienia grupowe ze względu na przekształcanie formy działalności firmy z ciągłej na sezonową, są zobowiązani przestrzegać ustawowego zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych.

Z propozycji zmian zadowolona jest także Monika Ulatowska ze Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

- Oczekiwaliśmy modyfikacji obecnego zakazu i ograniczenia go jedynie do tych stanowisk pracy, na których w danej firmie doszło do zwolnień grupowych. Tymczasem posłowie poszli krok dalej - podkreśla.

Dzięki temu, dodaje Monika Ulatowska, jeśli pracodawca zwolni grupowo pracowników np. w łódzkiej filii, to będzie mógł zatrudnić pracowników tymczasowych np. w krakowskim oddziale, w którym nie było redukcji personelu.

Mniej biurokracji

REKLAMA

Ponadto projekt zakłada ułatwienia dla agencji pracy tymczasowych. Jako pracodawcy muszą obecnie zlecać pracownikom tymczasowym wykonywanie badań lekarskich i organizować szkolenia bhp nawet wtedy, gdy okres między jednym a drugim skierowaniem do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika nie przekracza 30 dni. Jeśli projekt nowelizacji ustawy wejdzie w życie, wówczas obowiązek taki zostanie zniesiony.

Agencja mogłaby także wystawić pracownikowi tymczasowemu zbiorcze świadectwo pracy. Będzie to możliwe wówczas, gdy dany pracownik, na podstawie kolejnych umów z jedną agencją o pracę tymczasową, będzie ją wykonywał co najmniej rok.

- To znacznie obniży koszty funkcjonowania agencji - podsumowuje Monika Ulatowska.

Więcej tymczasowych

Mimo że w Polsce jest niespełna 0,5 proc. pracowników tymczasowych w stosunku do ogółu zatrudnionych (dla porównania we Francji - 2 proc.), to nasz rynek rozwija się bardziej dynamicznie. Jak wynika z najnowszego raportu resortu pracy w Polsce w ubiegłym roku, w stosunku do 2006 roku, liczba zatrudnionych tymczasowo wzrosła prawie dwukrotnie. Pracę w tej formie zatrudnienia znalazło 490 tys., a rok wcześniej - 250 tys. osób.

W opinii Kajetana Słoniny, prezes Związku Agencji Pracy Tymczasowej, polskie firmy przekonują się do tego typu zatrudnienia. Powodem jest m.in. to, że większość formalności związanych z zatrudnieniem przejmują na siebie agencje. Podkreśla, że rynek pracy tymczasowej będzie się rozwijał jeszcze szybciej, po wejściu w życie projektowanych zmian w ustawie.

Zmienią się zasady zatrudniania pracowników tymczasowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA