reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Firma wypożyczy pracownika na dłużej niż rok

Rząd i posłowie zamierzają zmienić zasady zatrudniania pracowników z agencji. Pracodawcy będą mogli wypożyczać pracowników z agencji dłużej niż 12 miesięcy. Agencje wystawią pracującym tymczasowo zbiorcze świadectwo pracy.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z posłami z Komisji Przyjazne Państwo przygotowało projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W ciągu dwóch tygodni zostanie on wysłany do konsultacji społecznych.

- Trzeba dostosować przepisy ustawy do zmieniających się warunków gospodarczych i sytuacji na rynku pracy - twierdzi Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem należy m.in. wydłużyć czas, w którym mogłaby być wykonywana praca przez pracowników tymczasowych dla jednego pracodawcy użytkownika.

- Największym problemem agencji pracy tymczasowych, pracodawców-użytkowników, jak i samych pracowników tymczasowych jest to, że firma może zatrudniać takie osoby zaledwie przez rok. To ogranicza możliwość inwestowania w pracowników z agencji i powoduje, że ciągle trzeba szukać nowych specjalistów - mówi Edyta Semenowicz, specjalista do spraw personalnych w firmie Polkomtel.

Wskazuje, że obecne przepisy powodują, że pracownicy tymczasowi nie mogą być zatrudniani jako specjaliści. Niewielu jest bowiem chętnych, którzy chcą im powierzyć odpowiedzialne stanowisko wyłącznie na rok.

Roman Ditko z firmy Interhome podkreśla z kolei, że obecne przepisy utrudniają korzystanie z pracowników tymczasowych w sytuacji, gdy w danym regionie jest tylko jeden duży pracodawca i mała agencja pracy tymczasowej.

- Ponieważ przepisy pozwalają na korzystanie z usług jej pracowników tylko przez 12 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy, szybko okazuje się, że nie ma już pracownika tymczasowego w danym regionie, którego można by zatrudnić - mówi Roman Ditko.

Ministerstwo Pracy dostrzega te problemy. Dlatego chce zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych przez jednego pracodawcę użytkownika. Zgodnie z projektem, do którego dotarła GP, wydłużenie okresu korzystania z takich pracowników będzie możliwe w drodze porozumienia zakładowego - między pracodawcą użytkownikiem i zakładową organizacją związkową.

Posłowie z kolei chcą, żeby pracodawcy, którzy wcześniej przeprowadzili w swoich firmach zwolnienia grupowe, mogli korzystać z pracowników agencji pracy tymczasowej. Obecnie nie jest to możliwe w ciągu pół roku od takich zwolnień.

- Dzięki proponowanemu rozwiązaniu, pracodawcy będą częściej korzystać z pracowników tymczasowych - uważa Jolanta Grzyb z rzeszowskiej agencji Czasopracownik.

Podkreśla, że nawet pracodawcy, którzy muszą przeprowadzić zwolnienia grupowe ze względu na przekształcanie formy działalności firmy z ciągłej na sezonową, są zobowiązani przestrzegać ustawowego zakazu zatrudniania pracowników tymczasowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama