REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy otrzymają zasiłek opiekuńczy na takich samych zasadach jak pracownicy

Aneta Maj
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nie tylko w razie choroby dziecka albo innego członka rodziny, ale także, gdy konieczne będzie zapewnienie opieki dziecku zdrowemu do 8 lat.

14 czerwca 2008 r. wejdzie w życie bardzo istotna zmiana przepisów dla osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie. Nowelizacja uprawnia osoby te do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem oraz innym chorym członkiem rodziny na takich samych zasadach jak osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.

REKLAMA

Tylko dla ubezpieczonych obowiązkowo

Według dotychczasowego stanu prawnego do zasiłku opiekuńczego uprawnione były wyłącznie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, tj. pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywając służbę zastępczą. Osoby te mogły wystąpić z roszczeniem o zasiłek opiekuńczy w przypadku, gdy zachodziła konieczność sprawowania opieki nad:

• dzieckiem w wieku do ukończenia ośmiu lat w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej,

• chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

• innym chorym członkiem rodziny (w tym nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).

Po wyroku i nowelizacji

REKLAMA

Prawa do zasiłku opiekuńczego nie miały osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, tj.: wykonujące pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące, wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, duchowni.

Podlegający ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie dopiero od 16 marca 2007 r. (na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., P 45/06, Dz.U. z 2007 r. nr 47, poz. 318) uzyskali prawo do zasiłku opiekuńczego, ale wyłącznie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 i nad innym chorym członkiem rodziny. Począwszy od 14 czerwca 2008 r. - od wejścia w życie nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał im także z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym w wieku do ośmiu lat w okolicznościach wymienionych wyżej.

PRAWO DO ZASIŁKU

Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez względu na okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, od pierwszego dnia sprawowanej opieki. Ubezpieczony nie nabędzie do niego prawa, jeżeli poza nim są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat.

WNIOSEK I ZAŁĄCZNIKI

Przyznanie prawa do zasiłku następuje na wniosek. Trzeba wypełnić druk ZUS Z-15 oraz dołączyć do niego dokumenty wymienione w tabeli.

Dokumenty potwierdzające prawo do zasiłku opiekuńczego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

BRAK PRAWA DO ZASIŁKU ZA OPIEKĘ NAD ZDROWYM DZIECKIEM W MAJU

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność, podlegająca z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, sprawowała opiekę nad chorym dzieckiem w wieku dziewięciu lat w okresie od 5 do 14 maja 2008 r., a następnie w okresie od 15 do 21 maja 2008 r. nad dzieckiem zdrowym w wieku czterech lat z powodu choroby matki dziecka - stałej opiekunki. Osobie tej ZUS wypłacił zasiłek opiekuńczy za okres od 5 do 14 maja 2008r., a odmówił prawa do zasiłku za okres od 15 do 21 maja 2008r., ponieważ przed zmianą tzw. ustawy chorobowej osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie zasiłek za opiekę nad zdrowym dzieckiem nie przysługiwał.

PRZYKŁAD

WYPŁATA ZASIŁKU ZA OKRES OD 14 CZERWCA 2008 R.

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r. złożyła w ZUS zaświadczenie lekarskie na zwykłym blankiecie, z którego wynika, że w okresie od 11 do 18 czerwca 2008 r. sprawowała opieką nad zdrowym dzieckiem w wieku sześciu lat z uwagi na pobyt matki dziecka - stałej opiekunki, w szpitalu. Oddział ZUS wobec spełnienia pozostałych warunków dokona wypłaty zasiłku opiekuńczego za okres od 14 do 18 czerwca 2008 r., a odmówił prawa do zasiłku za okres od 11 do 13 czerwca 2008 r. Dobrowolnie ubezpieczeni nabywają bowiem prawo do zasiłku z tytułu opeki nad zdrowym dzieckiem od 14 czerwca 2008 r.

ANETA MAJ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 32-35 i art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Ustawa z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 93, poz. 582).

Par. 5, 5a, 19, 20 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa(Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA