reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrośnie dodatek za pracę w nocy i odszkodowanie za mobbing

Wzrośnie dodatek za pracę w nocy i odszkodowanie za mobbing

Od 1 stycznia 2009 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 1126 do 1204 zł. Więcej zarobią m.in. najgorzej wynagradzani oraz osoby pracujące nocą.


Zmiana prawa

W przyszłym roku minimalna płaca wzrośnie o 6,9 proc., czyli zaledwie o 0,7 proc. więcej niż gwarantuje ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.). Zaproponowana przez Radę Ministrów nowa wysokość minimalnej pensji stanowi 37,7 proc. prognozowanego na 2009 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Dzięki podwyżce, w przyszłym roku więcej zarobią więc pracownicy opłacani według najniższych stawek, w tym osoby, które dopiero rozpoczynają swoją aktywność zawodową. Wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli od stycznia 2009 r. 963,20 zł).

Wzrosną też świadczenia, których wysokość uzależniona jest od płacy minimalnej.

- Pracodawcy będą musieli wypłacić wyższy dodatek przysługujący pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej - mówi Katarzyna Grzybowska, prawnik z kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Aby właściwie obliczyć wysokość tego dodatku, kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę należy podzielić przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu. Następnie oblicza się 20 proc. otrzymanej stawki godzinowej, po czym wynik ten mnoży się przez liczbę godzin przepracowanych w porze nocnej w danym miesiącu. Na przykład osoba, która przepracowała w miesiącu 170 godzin (z czego 50 w porze nocnej) otrzyma 70,82 zł dodatku.

Z wysokością płacy minimalnej związane jest także wynagrodzenie pracownika za tzw. przestój w pracy, czyli za czas niewykonywania pracy, jeżeli podwładny był gotów do jej wykonywania, ale z winy pracodawcy nie mógł jej świadczyć. Pracownikowi za przestój przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Jednak w każdym przypadku płaca za przestój nie może być niższa od wynagrodzenia minimalnego.

- Z kolei na wyższe odprawy będą mogły liczyć osoby, z którymi rozwiązano stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia - mówi Katarzyna Grzybowska.

W 2009 roku maksymalna wysokość takiej odprawy wyniesie 18,06 tys. zł, czyli 1,2 tys. zł więcej niż obecnie. Do 1204 zł wzrośnie także wysokość minimalnego odszkodowania, jakie pracownikowi będzie musiał wypłacić pracodawca, który naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Podobnie wzrośnie wysokość odszkodowania za mobbing.

Propozycję podwyższenia pensji minimalnej rząd przedstawia Komisji Trójstronnej do 15 czerwca. KT uzgadnia następnie wysokość minimalnego wynagrodzenia. Ma na to czas do 15 lipca. Jeśli Komisja nie wynegocjuje wysokości minimalnej płacy, ustali ją Rada Ministrów do 15 września.

1204 będzie wynosić minimalne wynagrodzenie w 2009 roku

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama