reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nieuczciwie chcą zarobić na UE

Firmy nieuczciwie chcą zarobić na UE

PARP ostrzega przed firmami, które wykorzystują wizerunek agencji, zachęcając do skorzystania z usług w zakresie funduszy unijnych.


Na rynku pojawiły się firmy, które stosując nieuczciwy marketing, obiecują, że pomogą zdobyć unijne pieniądze. Przed takimi praktykami firm ostrzega beneficjentów Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest odpowiedzialna za unijne wsparcie w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.

Pierwszy przypadek dotyczy giełdowej spółki informatycznej Infosystems. Pochwaliła się ona na stronie internetowej i w prasie branżowej, że ma akredytację PARP, która umożliwi pozyskanie dotacji na zakup i wdrożenie jej produktów. Wykorzystanie akredytacji jest nadużyciem.

- PARP przyznawała akredytacje, ale dotyczyło to funduszy, które od dawna nie są dostępne - mówi Monika Karwat-Bury, rzeczniczka agencji.

Chodzi głównie o fundusze, które były dostępne przed 2004 rokiem.

Marta Pendjon z Infosystems odpowiada, że nie było to zamierzone działanie spółki, a niektóre informacje były po prostu nieprecyzyjne.

Kolejną firmą, która została przyłapana przez PARP na gorącym uczynku, było wydawnictwo Forum. Kolportowało publikację związaną z funduszami unijnymi, reklamując, że została ona napisana przez pracowników agencji. Tymczasem firma korzystała z informacji zawartych na stronie internetowej agencji.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w regionach. Im mniejsza firma i mniejsza dotacja, tym więcej wokół niej pojawia się nieuczciwych pośredników. Coraz częściej pojawiają się firmy, które wprost mówią, że mogą załatwić unijną dotację.

- Twierdzą nawet, że mogą ułatwić uzyskanie dotacji na rzeczy, których Unia z zasady nie współfinansuje, jak na przykład zakup samochodów osobowych - mówi Modesta Wiśniewska z Lubelskiej Fundacji Rozwoju.

Ewa Fedor z Konfederacji Pracodawców Prywatnych dodaje, że spotkała się z przypadkami, gdy nieuczciwe praktyki stosowali duzi doradcy.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Wawrzyniak-Jedynak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama