REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od należności licencyjnych płaci się CIT

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach coraz więcej polskich firm dokonuje zapłaty na rzecz podmiotów zagranicznych. Nie wszyscy pamiętają jednak, że w niektórych sytuacjach konieczne jest uiszczenie w Polsce podatku u źródła.

Analizując powyższą kwestię, przede wszystkim należy zastanowić się, czym się owe należności licencyjne. Pomocą tu będą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a także postanowienia umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania zawartych pomiędzy Polską a krajami, do których przekazywane są wypłaty z tytułu należności licencyjnych.

REKLAMA

Artykuł 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT zawiera katalog należności licencyjnych. Mogą być nimi wypłaty:

• z praw autorskich lub pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wyrobów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,

• z należności za udostępnianie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,

• za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).

Umowa ważniejsza

REKLAMA

Trzeba zaznaczyć, że wspomniany wyżej przepis będzie miał zastosowanie, w sytuacji gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, do którego przekazywane będą należności, nie stanowi inaczej. Będzie miał on także bezpośrednie zastosowanie, gdy należności będą wypłacane do państwa, z którym międzynarodowa umowa nie została zawarta, a także gdy zawarta umowa przewiduje opodatkowanie należności licencyjnych w Polsce jako państwie źródła. Pojęcie państwo źródła oznacza kraj, w którym to należności licencyjne są wypłacane.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wynagrodzenia z tytułu należności licencyjnych są w Polsce opodatkowane według zryczałtowanej stawki podatku wynoszącej 20 proc. Ma ona zastosowanie, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej.

Z całą pewnością można stwierdzić, że większość umów, które zostały zawarte przez Polskę, stanowi, że co do zasady należności licencyjne będą opodatkowane w państwie, w którym są wypłacane, czyli w Polsce. Przyjęto jednak zasadę, iż stawka tego podatku nie może być wyższa niż stawka maksymalna wskazana w umowie. I tak na przykład dla należności licencyjnych wypłacanych m.in. do Belgii, Danii, Holandii, Niemiec czy Szwecji stawka podatku pobieranego u źródła (w Polsce) nie może przekroczyć 5 proc. stawki podatku. Dla należności przekazywanych m.in. do Australii, Finlandii, Hiszpanii czy Francji granica ta ustalona została na poziomie 10 proc.

Podstawą przychód

REKLAMA

Jak zostało to wskazane wyżej, należności licencyjne opodatkowane są według zryczałtowanej stawki podatku dochodowego. Konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu, że podstawą opodatkowania jest przychód, bez możliwości pomniejszenia go o koszty uzyskania przychodu. Warto też zaznaczyć, że przychodów tego rodzaju nie łączy się z przychodami z innych źródeł, jakie zagraniczny podmiot uzyskuje na terytorium Polski.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pobór tego podatku dokonywany jest przez polski podmiot wypłacający należności licencyjne. Opodatkowanie następuje więc w miejscu, z którego należności licencyjne są wypłacane, stąd nazwa u źródła. To polski podmiot pełni funkcję płatnika tego podatku. Dokonuje on wyliczenia podatku oraz potrącenia go z umówionej kwoty wynagrodzenia. Na dalszym etapie zobowiązany jest on do przekazania pobranych kwot we właściwym terminie na rachunek właściwego urzędu skarbowego i równocześnie przesłania odpowiednich deklaracji do urzędu skarbowego oraz informacji o wysokości pobranego podatku do urzędu skarbowego oraz podatnika.

Wymagany certyfikat

W niektórych sytuacjach płatnik zobowiązany będzie także do zażądania od zagranicznego podmiotu certyfikatu rezydencji. Jest to specjalny rodzaj zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie podatnika za granicą. Dopiero po otrzymaniu prawidłowo wypełnionego certyfikatu rezydencji podmiot polski wypłacający zagranicznemu podatnikowi wynagrodzenie z tytułu należności licencyjnych upoważniony będzie do zastosowania obniżonych stawek podatku u źródła, określonych w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że art. 21 pkt 3 ustawy o CIT określa szczegółowe zasady dotyczące zwolnień z opodatkowania należności licencyjnych, a także odsetek, know-how i innych przychodów uzyskiwanych przez nierezydentów, podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w innym kraju UE.

WAŻNA LICZBA

20 proc. tyle wynosi polska stawka zryczałtowanego podatku u źródła od należności licencyjnych. Ma ona zastosowanie, o ile zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej

NALEŻNOŚCI LICENCYJNE W UMOWACH O UNIKANIU PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Należnościami licencyjnymi są wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami i dziełami zarejestrowanymi dla radia i telewizji, do patentu, znaku przemysłowego lub handlowego, rysunku, modelu, planu, formuły, technologii produkcyjnej i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how). Do należności licencyjnych zalicza się także należności za użytkowanie lub prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego.

PRZYKŁAD

ODLICZENIE PODATKU U ŹRÓDŁA

Polska spółka sprzedała niemieckiej firmie prawo do korzystania z programów komputerowych. Nabywca potrącił z wypłacanego wynagrodzenia niemiecki podatek u źródła z tytułu należności licencyjnych. Czy możliwe jest odliczenie w Polsce podatku zapłaconego w Niemczech?

Jak wynika z art. 20 ust. 1 ustawy o CIT odliczenie podatku zapłaconego w obcym państwie może nastąpić przy łącznym wystąpieniu następujących zasad:

• podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się w rozliczeniu za rok podatkowy, w którym dochody (przychody) osiągnięto poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

• dochody podlegające w obcym państwie opodatkowaniu łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

• podatek zapłacony w obcym państwie odlicza się od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów za rok podatkowy,

• odliczenie następuje w kwocie równej podatkowi zapłaconemu w obcym państwie, z tym że kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 20 i 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA