Remanent na koniec działalności
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca kończący (likwidujący) działalność gospodarz powinien ustalić dochód na podstawie tzw. spisu z natury (remanentu). Likwidacja działalności to trwałe zaprzestanie jej wykonywania.
REKLAMA
Dotyczy to zarówno podatników opodatkowanych wg skali podatkowej, jak też płacący podatek liniowy (19%).
W przypadku podatku dochodowego opłacanego na ogólnych zasadach spis z natury ma na celu ustalenie dochodu do opodatkowania na dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Przy zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji firmy dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji:
- towarów handlowych,
- materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,
- półwyrobów, wyrobów gotowych,
- braków i odpadków,
- rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi
takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności.
Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu złożonym naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zobacz: Przedsiębiorcy dla społecznej odpowiedzialności biznesu
Na podstawie prowadzonej przez podatnika księgi ustala się m.in. wskaźnik procentowy udziału dochodu w przychodach. Ustalenia dokonuje się na podstawie dochodów miesięcznych, biorąc pod uwagę trzy miesiące poprzedzające miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja biznesu.
Jeżeli w tym okresie podatnik nie osiągnął dochodu (poniósł stratę bądź przychód był równy kosztom jego uzyskania), procentowy wskaźnik udziału dochodu w przychodach ustala się na podstawie danych za rok poprzedzający rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności.
Od dochodu z likwidacji działalności trzeba zapłacić podatek w wysokości 10%.
Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.