REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystarczy 5 tys. zł do założenia spółki

Tomasz Suchar
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rząd chce zdecydowanie obniżyć progi kapitałowe niezbędne do rejestracji spółek. Do założenia spółki z o.o. wystarczy teraz 5 tys. zł, a akcyjnej - 10 tys. zł.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Projekt przewiduje ułatwienie przedsiębiorcom zakładania spółek kapitałowych oraz swobodę zmiany formy prawnej działalności gospodarczej.

Niższy wymóg kapitałowy

Autorzy nowelizacji chcą obniżyć wymogi rejestracji spółek kapitałowych. Do założenia spółki z o.o. wystarczyć ma 5 tys., a akcyjnej - 10 tys. zł. W latach 2001-2007 powstało w Polsce około 60 tys. nowych spółek z o.o. Jest to znikoma liczba w stosunku do liczby przedsiębiorców indywidualnych, którzy stanowią ok. 98 proc. wszystkich przedsiębiorców polskich. Zdaniem Mieczysława Bąka z Krajowej Izby Gospodarczej, powodem funkcjonowania tak dużej liczby firm prowadzonych przez osoby fizyczne jest istnienie progu 50 tys. zł.

Eksperci podkreślają, że kapitał zakładowy nie spełnia dziś swojej tradycyjnej funkcji wobec wierzycieli, czyli gwarancyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Spełnienie wymogu minimalnego kapitału zakładowego nie stanowi gwarancji wypłacalności spółki. Wierzyciele powinni i tak przeprowadzić audyt finansowy - uważa profesor Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Według Wojciecha Warskiego z Softex Data, obie propozycje usuwają zbędną barierę formalną. Zdaniem przedsiębiorcy, gwarancją powodzenia planu biznesowego lub wypłacalności firmy jest jej faktyczny majątek i pozycja biznesowa.

- Firmę można rozwinąć nawet w oparciu o minimalny kapitał zakładowy - twierdzi ekspert.

Swoboda wyboru formy

REKLAMA

Projekt zakłada zniesienie obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne. Obecnie, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość 800 tys. euro (obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych), to przedsiębiorca musi przekształcić tak zorganizowaną działalność w spółkę jawną. Część ekspertów widzi w zniesieniu obowiązku przekształcania spółek cywilnych zagrożenie dla pewności obrotu.

Jakub Jędrzejak, prawnik w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr, uważa, iż spółka cywilna nie jest przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej znacznych rozmiarów, gdyż w odróżnieniu od jawnej, nie może we własnym imieniu nabywać praw i zaciągać zobowiązań, pozywać i być pozywaną. Podmiotami stosunków prawnych są wszyscy wspólnicy działający wspólnie, nie zaś spółka cywilna. Spółka jawna natomiast może mieć własny majątek, niezależny od majątku wspólników, a także we własnym imieniu występować w obrocie.

Obaw tych nie podziela Wojciech Warski. Jego zdaniem to przedsiębiorcy winni podejmować świadomą decyzję, czy chcą podnieść wiarygodność i możliwości ekspansji kapitałowej przez przekształcenie w spółkę prawa handlowego.

Ograniczona odpowiedzialność

REKLAMA

Kolejną zmianę stanowi ograniczenie odpowiedzialności wspólników spółki jawnej za zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorcę jednoosobowego. Dzisiaj, wspólnicy zawierający umowę spółki jawnej z takim przedsiębiorcą odpowiadają bez ograniczeń, z osobistego majątku, za zobowiązania, które powstały przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przez jedynego wspólnika przed dniem utworzenia spółki, czyli przed dniem zawarcia umowy spółki jawnej.

Anna Bajerska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy, uważa określenie granic odpowiedzialności za korzystne dla wspólników. W momencie zawierania umowy spółki jawnej będą dokładnie wiedzieli, w jakiej wysokości ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania wnoszonego do spółki przedsiębiorstwa. Będzie to określona w umowie spółki, zgodnie z art. 25 ust. 2 k.s.h., wartość wkładu.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

TOMASZ SUCHAR

tomasz.suchar@infor.pl

OPINIA

ROMAN REWALD

partner w kancelarii Weil, Gotshal & Manges

Zmianę kapitału zakładowego należy przyjąć z zadowoleniem. Szkoda, że nie skorzystano z okazji, aby w ogóle znieść wymóg ustawowego kapitału zakładowego i przyjąć model amerykański, gdzie takiego wymogu w ogóle nie ma. We współczesnym świecie kapitał zakładowy nie spełnia roli, która była mu przypisywana w czasach, kiedy tworzony był kodeks spółek handlowych. Kontrahenci mają całą gamę instrumentów zabezpieczających płatność drugiej strony i rzadko muszą polegać na kapitale zakładowym spółki, aby zaspokoić swoje roszczenia. Wielkość kapitału zakładowego jest tylko funkcją wielkości transakcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA