REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na emisję akcji zalicza się do kosztów

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Firma, która wchodzi na Giełdę, może wydatki związane z emisją akcji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zysk firm wchodzących na Giełdę jest więc podwójny: ekonomiczny i podatkowy.

 

REKLAMA

Spółka, która poniosła koszty związane z wejściem na Giełdę Papierów Wartościowych, może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów, jeśli będzie w stanie wykazać, że pozostają one w związku z uzyskaniem przez nią przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej - stwierdził WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 2218/07). Identyczne stanowisko zajęły wcześniej WSA w Gdańsku (sygn. akt I SA/Wa 753/07) oraz WSA w Lublinie (sygn. akt I SA/Lu 82/07).

Stanowisko fiskusa

REKLAMA

Zdaniem organów podatkowych koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego (skutek wejścia na Giełdę) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, ponieważ zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych.

Stanowiska organów nie podzieliły sądy administracyjne. Zdaniem WSA środki pochodzące z emisji akcji mogą zostać przeznaczone na finansowanie inwestycji, nabycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podatnika. A zatem negowanie przez organy podatkowe celowości poniesionych wydatków jest błędne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Co do zasady wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego są kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodu i jako niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT powinny stanowić koszty uzyskania przychodów - uznały WSA. Stanowisko to potwierdza także orzecznictwo ETS (sygn. akt C-465/03).

Szersze znaczenie wyroków

Doktor Irena Ożóg, doradca podatkowy z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy, uważa że wyrok warszawskiego WSA (a więc także identyczne wyroki WSA w Lublinie i Gdańsku) ma doniosłe znaczenie dla podatników.

REKLAMA

- Doniosłość tego wyroku polega na tym, że daje on organom podatkowym i podatnikom wskazówkę interpretacyjną w zakresie zaliczania także innych wydatków do kosztów podatkowych - stwierdza dr Irena Ożóg. Dodaje, że wyrok utrwala zasadę szerokiej interpretacji związku przyczynowo-skutkowego między kosztem a przychodami podatnika.

- Kolejny raz sąd podkreślił, że aby jakiś wydatek uznać na koszt podatkowy, nie trzeba wykazywać zależności między konkretnym kosztem a powstaniem lub powiększeniem konkretnego, poddającego się kwantyfikacji (mierzalnego) przychodu - mówi nasza rozmówczyni.

Bardzo pozytywnie ocenia wyrok warszawskiego WSA również Michał Jeziorowski, prawnik w zespole podatkowym kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. Zwraca on uwagę, że zarówno otrzymane pożyczki, jak i wkłady wspólników do kapitału zakładowego wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności generującej przychody. Michał Jeziorowski podkreśla, że bez większych wątpliwości przyjmuje się, że podatek od czynności cywilnoprawnych, opłaty, prowizje oraz odsetki od otrzymanych pożyczek stanowią koszty uzyskania przychodów pożyczkobiorcy, choć otrzymane pożyczki też wyłączone są z opodatkowania na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

- W ten sam sposób należy zatem traktować wydatki związane z pozyskaniem wymienionych w tym przepisie wkładów do kapitału zakładowego spółki - podsumowuje ekspert.

GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH - KOSZTY EMISJI AKCJI

Do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na: usługi doradcze, opłaty notarialne, badanie sprawozdań, doradztwo prawne, produkcję i emisję spotów reklamowych, doradztwo w zakresie prospektu emisyjnego, wpis do ewidencji papierów wartościowych oraz wydatki na opłaty związane z formalnym wejściem na giełdę: opłata roczna za uczestnictwo, za złożenie wniosku, za dopuszczenie do obrotu giełdowego, za wprowadzenie do obrotu, za notowanie itp.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA