REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można zawiesić firmę na dwa lata

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników będzie mógł zrobić przerwę w działalności gospodarczej nawet na dwa lata. Gdy zaś prowadzi działalność w formie spółki prawa cywilnego, to wówczas działalność będą musieli zawiesić wszyscy wspólnicy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Sejm zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Komisja Gospodarki, do której skierowany został projekt w marcu, będzie domagała się uchwalenia go już podczas tego posiedzenia parlamentu. Projekt przewiduje możliwość: zawieszania działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 24 miesięcy przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, a także występowania o interpretację przepisów do organów administracji publicznej.

Przerwa w działalności

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników będzie mógł zrobić przerwę w działalności gospodarczej nawet na dwa lata. Gdy zaś prowadzi działalność w formie spółki prawa cywilnego, to wówczas działalność będą musieli zawiesić wszyscy wspólnicy.

- Takie ograniczenie tylko do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników zostało uzasadnione tym, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne nie może dotyczyć składek płaconych przez pracodawców za pracowników - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać działalności gospodarczej i osiągać przychodów z tej działalności. Natomiast może wykonywać czynności, które są niezbędne do zabezpieczenia źródeł przychodów, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze zanim zawiesił działalność, a także zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Oprócz tego może uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych, zostać poddany kontroli oraz osiągać przychody z działalności gospodarczej prowadzonej jeszcze przed jej zawieszeniem.

Będą interpretacje

REKLAMA

Przedsiębiorca będzie mógł domagać się od organu administracji publicznej lub od państwowej jednostki organizacyjnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów nakładających na niego obowiązek świadczenia daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia.

- Teraz wiążące interpretacje wydawane są tylko w podatkowych indywidualnych sprawach przedsiębiorców, co jest krytykowane z uwagi na wąski zakres spraw, których może dotyczyć interpretacja - mówi Wojciech Biernacki.

Wniosek będzie mógł dotyczyć stanu faktycznego oraz zdarzeń, które będą mogły wystąpić dopiero w przyszłości. We wniosku przedsiębiorca musi przedstawić stan faktyczny albo to zdarzenie oraz własne stanowisko w sprawie.Interpretacja zawierać musi stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem w sprawie wniesienia środka zaskarżenia.

Interpretacja powinna zostać wydana w ciągu 30 dni od otrzymania jej przez organ. Gdyby termin nie został dotrzymany, to wówczas przyjmuje się, że przedstawione we wniosku stanowisko przedsiębiorcy jest właściwe.

- Wprawdzie interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy, to w przypadku zastosowania się do niej nie może zostać on obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w takim zakresie, w jakim zastosował się do niej - tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Natomiast wiąże ona organy i może zostać zmieniona tylko w trybie wznowienia postępowania. Nie będzie jej można zmienić, gdy nastąpią nieodwracalne skutki prawne - dodaje Maria Urbańska.

Niekompletne wnioski i pisma

Na organy administracji publicznej zostanie nałożony obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki. Nie będą one mogły odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych oraz żądać przedłożenia dokumentów, które nie są konieczne bądź obowiązek ich złożenia nie wynika z przepisów. Na żądanie organu przedsiębiorca musi uzupełnić niekompletne pisma i wnioski

Projekt wprowadza też domniemanie, że działalność przedsiębiorcy jest zgodna z prawem. To nie prowadzący firmę musi udowadniać urzędnikowi, że przestrzega przepisów, lecz organ musi wskazać dowód na to, że jest odwrotnie - wyjaśnia Wojciech Biernacki.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

GP RADZI

Czy potrzebny jest wniosek na piśmie

Czy wnioski o zawieszenie i wznowienie działalności muszą być złożone na piśmie?

Tak

Aby zawiesić działalność, a potem po przerwie wznowić ją, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem na piśmie do organu ewidencyjnego i dołączyć do niego oświadczenie o tym, że nie zatrudnia pracowników. Natomiast przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sadowego składają wniosek do właściwego sądu rejestrowego.

Gdyby zaś przedsiębiorca nie złożył wniosku o wznowienie działalności gospodarczej po upływie dwóch lat, to wówczas zostanie on wezwany do złożenia takiego wniosku i otrzyma jeszcze trzydziestodniowy dodatkowy termin na dopełnienie formalności. Potem zostanie wykreślony z ewidencji.

Czy przedsiębiorca opłaca ubezpieczenie

Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Nie

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Natomiast może dobrowolnie płacić składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Składki nie są płacone obowiązkowo od pierwszego miesiąca następnego po tym, w którym przedsiębiorca zgłosił zawieszenie działalności, aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca zgłosił wznowienie wykonywania działalności. W tym okresie nie musi też składać deklaracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA