REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lepsza ochrona pracujących przy ołowiu

Zdefiniowanie narażenia zawodowego ułatwi firmom określenie, którzy pracownicy muszą mieć mierzone stężenie ołowiu we krwi.

Są już nowe druki VAT

Podatnicy VAT mogą zapoznać się z nowymi wzorami deklaracji, które wymusiło wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT.

Przedsiębiorca skutecznie wniesie sprzeciw, gdy inspektor naruszy przepisy

Łączny czas prowadzenia kontroli w firmie będzie krótszy niż dotychczas, a przedsiębiorcy będą mogli wnieść sprzeciw, gdy organ kontroli naruszy przepisy.

Firmy potrzebują pożyczek na płace

Pracodawcy proponują zmiany w przepisach, które mają przygotować rynek pracy na kryzys gospodarczy. Firmy chcą m.in. wprowadzić indywidualne konta czasu pracy oraz pożyczki na ratowanie zakładu. Związkowcy nie chcą się zgodzić na zmiany w kodeksie pracy dotyczące zmiany zasad wypłaty wynagrodzeń.

REKLAMA

Poręczenie kredytu przedsiębiorcom nie wystarczy

Rząd zakłada, że mała firma będzie mogła starać się o poręczenie wadium, leasingu czy tzw. dobrego wykonania kontraktu. Bankowcy liczą na wzmocnienie systemu funduszy pożyczkowych.

Będą nowe zasady importu towarów do UE

Wprowadzenie towarów na obszar celny Wspólnoty będzie wymagało wcześniejszego złożenia deklaracji skróconej. Na jej podstawie organy celne dokonają analizy ryzyka i zdecydują, które towary poddać kontroli.

Rodzaj leasingu decyduje o zapłacie VAT

Przy umowach leasingu finansowego VAT płaci się jednorazowo od całej kwoty należnej netto. Natomiast przy leasingu operacyjnym VAT płaci się od każdej raty leasingowej.

100 tys. euro wyniesie limit premiowanych inwestycji

Mała lub rozpoczynająca działalność firma wpisze w swoje koszty w latach 2009-2010 wszystkie wydatki na inwestycje do wysokości 100 tys. euro.

REKLAMA

Odnowiony parasol TFI PZU

Od najbliższego czwartku, 27 listopada 2008 r., fundusz parasolowy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU SA, inwestujący na rynkach zagranicznych, będzie funkcjonował w oparciu o zmienioną politykę inwestycyjną.

Bankowa dyspozycja na wypadek śmierci

Posiadacz rachunku bankowego dysponuje zgromadzoną gotówką również na wypadek swojej śmierci. Na piśmie może zrobić dyspozycję i wskazaną kwotę przeznaczyć do wypłaty najbliższym.

Dłuższy termin obowiązywania programu pomocowego dla przedsiębiorstw

Termin obowiązywania programu pomocowego dla małych i średnich firm został przedłużony do 9. października 2009 r. - rząd wydał we wtorek nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków udzielania takim przedsiębiorcom pomocy publicznej.

Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego inwestują w ściśle określone, bezpieczne rodzaje lokat, są to najczęściej obligacje skarbu państwa i bony skarbowe. Ze względu na bardzo bezpieczny charakter inwestycji, są one konkurencją dla lokat bankowych.

Nowe banderole od 2009 roku

Będą nowe oznaczenia na wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Ujednolica się kwotę należności za banderolę oraz jej kolorystykę.

Firma potwierdzi prawo do emerytury pomostowej

Od stycznia pracodawcy będą musieli wystawiać pracownikom mającym prawo do emerytur pomostowych zaświadczenia potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub charakterze.

Jak dbać o zachowanie płynności finansowej firmy

Bezpieczeństwo finansowe każdego przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od skutecznego zarządzania jego wierzytelnościami. Taką profesjonalną usługę coraz częściej oferują firmy windykacyjne.

Firmy będą miały coraz gorsze wyniki

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w listopadzie po raz 17. Kurczą się portfele zamówień i słabną wyniki finansowe firm.

Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem.

Niska cena nie zawsze dyskwalifikuje oferty

Prawo bezwzględnie nakazuje odrzucać w przetargach oferty zawierające rażąco niską cenę. Nie można ustalić procentowej granicy, po przekroczeniu której oferta powinna zostać odrzucona. Zamawiający może wybrać znacznie tańszy produkt, gdy wykonawca otrzymał rabat.

Karta czasu pracy

 Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem.

Bezrobocie wzrośnie do 11 proc.

Eksperci szacują, że w przyszłym roku bezrobocie wzrośnie o 2 punkty procentowe. Najwięcej pracowników zwolnią eksporterzy i firmy budowlane. Wzrost płac w 2009 roku wyhamuje z ponad 10 proc. do 4,5 proc.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca sprzedający towary przez internet

Przedsiębiorca świadczący usługi przez internet ma obowiązek wykonania umowy najpóźniej w terminie 30 dni od dnia złożenia zamówienia. Przed wysłaniem towaru nie może żądać od klienta zapłaty. Musi też przyjąć zamówiony przez konsumenta towar, nawet gdy ten nie poda powodu jego zwrotu.

Dzień wyceny

Dzień wyceny – jest to każdy dzień w którym odbywa się sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i dokonywane są wyceny aktywów funduszy inwestycyjnych.

Wycena jednostek uczestnictwa

Fundusze inwestycyjne mogą rozpocząć wycenę aktywów netto funduszu dopiero po zamknięciu sesji giełdowej na rynku na którym inwestują. Dlatego też notowania funduszy zagranicznych publikowane są dzień później.

Komentarz tygodniowy

Kluczowym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była decyzja polskich władz monetarnych o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Podstawowa stopa procentowa NBP wynosi teraz 5,75%.

Aktywa TFI

.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dokumentów

Podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem daje firmie większe bezpieczeństwo zachowania podpisywanych dokumentów niż e-podpis z certyfikatem niekwalifikowanym.

Nowa deklaracja ułatwi korektę

Nowe wzory deklaracji uzupełniono o pole dotyczące korekty.

Zwrot VAT, nawet gdy nie ma sprzedaży

Zwrot VAT na rachunek bankowy przysługuje również, gdy w następnym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykona czynności opodatkowanych.

Co to jest kredyt podatkowy i jak z niego korzystać

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z kredytu podatkowego tylko w jednym roku podatkowym.

Stara klasyfikacja obowiązuje jeszcze przez rok

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług z 1997 roku będzie miała zastosowanie do celów podatków dochodowych, VAT oraz akcyzy do końca 2009 roku.

Co to jest kredyt podatkowy i jak z niego korzystać

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z kredytu podatkowego tylko w jednym roku podatkowym.

Leasing zwrotny dobrym sposobem na trudne czasy

Gdy w bankach coraz trudniej o kredyty, w tym na prowadzenie działalności, także przedsiębiorcy mający spory staż w biznesie powinni dostrzec potencjał ukryty w leasingu.

Podatnicy w ostatniej chwili poznają termin zakupu kas

Tylko do 31 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie o kasach rejestrujących. Resort finansów nadal nie przedstawił projektu kolejnego rozporządzenia. Przedsiębiorcy po raz kolejny w ostatniej chwili dowiedzą się o nowych obowiązkach.

Telepraca coraz bardziej popularna


Wprowadzenie przed rokiem do kodeksu pracy definicji telepracy spowodowało wzrost zainteresowania tą formą zatrudnienia. Polacy mylnie definiują telepracę, kojarząc ją wyłącznie z telemarketingiem. Na niektórych stanowiskach pracownicy powinni wręcz przekonywać swoich pracodawców, aby zatrudnili ich jako telepracowników.

Fundusze nieruchomości

Hossa na rynku nieruchomości spopularyzowała fundusze inwestujące w tej branży. W tym czasie powstało wiele funduszy inwestujących duże obiekty komercyjne: centra handlowe, biurowce, magazyny.

Fundusze surowcowe

Duże wzrosty cen miedzi i ropy naftowej sprawiły, że fundusze inwestujące na rynkach surowcowych zyskują coraz większą popularność. Nie ma jednak nic za darmo. Dużym zyskom towarzyszy zazwyczaj wysokie ryzyko.

Fundusze stabilnego wzrostu

W funduszach stabilnego wzrostu przeważającą część portfela powinny stanowić bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak obligacje i bony skarbowe. Druga część to giełdowe akcje. Fundusze te więc, nie są pozbawione ryzyka.

Fundusze zrównoważone

Fundusze zrównoważone należą do funduszy w których część portfela inwestycyjnego stanowią giełdowe akcje, część zaś bezpieczne papiery wierzycielskie.

Fundusze akcji

Fundusze akcji należą do najbardziej ryzykownych funduszy. Zakładany horyzont inwestycyjny w przypadku tych funduszy jest najdłuższy i wynosi 5 lat.

Co to jest fundusz inwestycyjny

Fundusz inwestycyjny jest instytucją, która lokuje środki powierzone jej przez inwestorów indywidualnych, firmy i instytucje w określone instrumenty finansowe w celu osiągnięcia zysku.

Podatek Belki

W jaki sposób należy zapłacić podatek od zysków kapitałowych w przypadku umorzenia lub konwersji jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych?

Produkty inwestycyjno-ubezpieczaniowe Deutsche Banku

Deutsche Bank PBC S.A. wprowadził nową linię produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych z regularną składką - db Inwestuj w Przyszłość. Dostępne są dwa warianty oferowane we współpracy z PZU Życie S.A. lub Generali Życie T.U. S.A. Rozwiązania te, w formie polisy na życie, umożliwiają alokację środków w wybrane polskie i zagraniczne fundusze inwestycyjne oraz portfele modelowe zarządzane przez Deutsche Bank PBC.

Czy zawsze płacimy prowizję od konwersji funduszy

Konwersja oznacza przeniesienie środków z jednego funduszu do innego w ramach tego samego TFI. W praktyce polega ona na odkupienie jednostek uczestnictwa w jednym funduszu i nabycie w drugim.

Antywirusy - który najszybszy

Szybkość pracy programu antywirusowego, to poza jego skutecznością, jeden z bardziej ważnych czynników, na który zwracają uwagę użytkownicy komputerów. Oczywiście, w warunkach domowych trudno jest sprawdzić, który z programów będzie szybszy. Na szczęście niezależna organizacja AV-Comparatives przeprowadziła w ostatnim czasie profesjonalne testy mające na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie o najszybszy program antywirusowy.

Czy jednostki nabyte przed 1.12.2001 r podlegają opodatkowaniu

Czy dochód z jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych kupionych przed 1 grudnia 2001 r podlega opodatkowaniu?

Dziedziczenie Jednostek funduszy

Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych podlegają dziedziczeniu – wchodzą do masy spadkowej.

Konwersja funduszy parasolowych

Dokonując zamiany jednostek uczestnictwa jednego funduszu na jednostki w innym funduszu należy zapłacić tzw. podatek Belki. Wyjątek stanowią fundusze parasolowe.

Nowa oferta AIG TFI

Od 12 listopada 2008 AIG TFI rozszerza swoją ofertę o nową strategię inwestycyjną opartą na akcjach z krajów Europy Centralnej. Nowe rozwiązanie inwestycyjne dostępne jest w formie Subfunduszu Akcji Nowa Europa w AIG SFIO Parasol Podatkowy.

Okres przedawnienia ma zależeć od przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy będą mogli ustalać samodzielnie termin przedawnienia swoich roszczeń. Tylko uznanie roszczenia dokonane w formie pisemnej wpływać będzie na bieg przedawnienia. Przedawnieniu ulegać będą również roszczenia niemajątkowe przedsiębiorców.

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy.

REKLAMA