REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odnowiony parasol TFI PZU

REKLAMA

Od najbliższego czwartku, 27 listopada 2008 r., fundusz parasolowy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU SA, inwestujący na rynkach zagranicznych, będzie funkcjonował w oparciu o zmienioną politykę inwestycyjną.

Aby zwiększyć atrakcyjność tego produktu i umożliwić inwestorom wyższą stopę zwrotu, cele i strategie inwestycyjne subfunduszy zostały określone na nowo. Dokonane zmiany odzwierciedlają nowe nazwy funduszu i subfunduszy. Klienci będą mogli wybierać między inwestycjami na rynku krajów rozwiniętych bądź rozwijających się lub pośrednio będą mogli inwestować w spółki wypłacające dywidendę. Oferta obejmuje także subfundusz dążący do osiągania zysków niezależnie od globalnej koniunktury giełdowej.

REKLAMA

REKLAMA

W miejsce PZU Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Funduszy Zagranicznych od czwartku pojawi się na rynku fundusz parasolowy pod nazwą PZU SFIO Globalnych Inwestycji. W jego ramach oferowane będą cztery subfundusze: PZU Akcji Rynków Rozwiniętych, PZU Akcji Rynków Wschodzących, PZU Akcji Spółek Dywidendowych i PZU Globalnej Alokacji.

- Aby uatrakcyjnić nasz fundusz parasolowy, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie głębokich zmian w jego strategii inwestycyjnej. W konsekwencji PZU SFIO Globalnych Inwestycji można traktować jako nowy produkt. Klienci nadal będą mogli przenosić środki miedzy subfunduszami, nie płacąc podatku od zysków kapitałowych. Będzie on naliczony i pobrany dopiero w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa - mówi Piotr Góralewski, prezes TFI PZU SA.

Dotychczas subfundusze oferowane w ramach funduszu parasolowego TFI PZU SA były zróżnicowane pod względem zaangażowania w poszczególne klasy aktywów. Oferta obejmowała zatem następujące subfundusze zagraniczne: stabilnego wzrostu, zrównoważony, akcji oraz wielu klas aktywów. Ponadto lokaty każdego subfunduszu były zdywersyfikowane pod względem geograficznym.

Nowe subfundusze są natomiast bardziej jednolite pod względem zakresu lokat (trzy z czterech to subfundusze zagraniczne akcji), a bardziej zróżnicowane pod względem strategii inwestycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach PZU SFIO Globalnych Inwestycji oferowane będą następujące cztery subfundusze:

PZU Akcji Rynków Rozwiniętych

Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwiniętych, które charakteryzują się wysokim produktem narodowym brutto przypadającym na jednego mieszkańca. Będzie zatem mógł dokonywać inwestycji w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej (np. Japonia, Singapur). Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (także funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwiniętych. W przypadku jednostek uczestnictwa kategorii A, które denominowane są w walucie polskiej, subfundusz będzie dążył do zabezpieczania aktywów subfunduszu przed ryzykiem kursowym.

PZU Akcji Rynków Wschodzących

Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwijających się, które odnotowują długoterminowy dynamiczny wzrost gospodarczy. Może zatem dokonywać inwestycji w Chinach, Indiach, wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Afryki. Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (głównie funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwijających się. Subfundusz nie będzie zabezpieczał ryzyka kursowego, z uwagi na fakt, iż kursy walut krajów wschodzących powinny podobnie zachowywać się jak waluta polska.

PZU Akcji Spółek Dywidendowych

Subfundusz będzie lokował środki przede wszystkim w papiery udziałowe spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które dzielą się wypracowanymi zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy, przy czym stopa dywidendy powinna być na wysokim poziomie. Strategia inwestycyjna subfunduszu oparta jest więc o dwa niezależne potencjalne źródła zysku: oczekiwany długoterminowy wzrost cen akcji oraz wypłaconą dywidendę. Stosując strategię inwestowania w akcje spółek regularnie wypłacających dywidendę, subfundusz oferuje podwójną korzyść: za środki z dywidend subfundusz może nabywać kolejne akcje spółek, które za rok znów wypłacą dywidendę.

PZU Globalnej Alokacji

Subfundusz będzie dążył do osiągania zysków niezależnie od koniunktury na globalnym rynku finansowym, prowadząc politykę aktywnej alokacji. Oznacza to, że udział poszczególnych kategorii lokat w aktywach subfunduszu może być zmienny. Subfundusz może dokonywać inwestycji w tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania posiadających siedzibę za granicą, z ekspozycją na akcje, obligacje, towary, rynek nieruchomości oraz w instrumenty pochodne, w tym instrumenty dla których bazę stanowią towary i surowce.

Zalecany okres inwestycji w każdy z subfunduszy to co najmniej pięć lat.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

REKLAMA

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

REKLAMA