REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odnowiony parasol TFI PZU

REKLAMA

Od najbliższego czwartku, 27 listopada 2008 r., fundusz parasolowy Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU SA, inwestujący na rynkach zagranicznych, będzie funkcjonował w oparciu o zmienioną politykę inwestycyjną.

Aby zwiększyć atrakcyjność tego produktu i umożliwić inwestorom wyższą stopę zwrotu, cele i strategie inwestycyjne subfunduszy zostały określone na nowo. Dokonane zmiany odzwierciedlają nowe nazwy funduszu i subfunduszy. Klienci będą mogli wybierać między inwestycjami na rynku krajów rozwiniętych bądź rozwijających się lub pośrednio będą mogli inwestować w spółki wypłacające dywidendę. Oferta obejmuje także subfundusz dążący do osiągania zysków niezależnie od globalnej koniunktury giełdowej.

REKLAMA

REKLAMA

W miejsce PZU Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Funduszy Zagranicznych od czwartku pojawi się na rynku fundusz parasolowy pod nazwą PZU SFIO Globalnych Inwestycji. W jego ramach oferowane będą cztery subfundusze: PZU Akcji Rynków Rozwiniętych, PZU Akcji Rynków Wschodzących, PZU Akcji Spółek Dywidendowych i PZU Globalnej Alokacji.

- Aby uatrakcyjnić nasz fundusz parasolowy, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie głębokich zmian w jego strategii inwestycyjnej. W konsekwencji PZU SFIO Globalnych Inwestycji można traktować jako nowy produkt. Klienci nadal będą mogli przenosić środki miedzy subfunduszami, nie płacąc podatku od zysków kapitałowych. Będzie on naliczony i pobrany dopiero w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa - mówi Piotr Góralewski, prezes TFI PZU SA.

Dotychczas subfundusze oferowane w ramach funduszu parasolowego TFI PZU SA były zróżnicowane pod względem zaangażowania w poszczególne klasy aktywów. Oferta obejmowała zatem następujące subfundusze zagraniczne: stabilnego wzrostu, zrównoważony, akcji oraz wielu klas aktywów. Ponadto lokaty każdego subfunduszu były zdywersyfikowane pod względem geograficznym.

Nowe subfundusze są natomiast bardziej jednolite pod względem zakresu lokat (trzy z czterech to subfundusze zagraniczne akcji), a bardziej zróżnicowane pod względem strategii inwestycyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach PZU SFIO Globalnych Inwestycji oferowane będą następujące cztery subfundusze:

PZU Akcji Rynków Rozwiniętych

Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwiniętych, które charakteryzują się wysokim produktem narodowym brutto przypadającym na jednego mieszkańca. Będzie zatem mógł dokonywać inwestycji w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej (np. Japonia, Singapur). Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (także funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwiniętych. W przypadku jednostek uczestnictwa kategorii A, które denominowane są w walucie polskiej, subfundusz będzie dążył do zabezpieczania aktywów subfunduszu przed ryzykiem kursowym.

PZU Akcji Rynków Wschodzących

Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwijających się, które odnotowują długoterminowy dynamiczny wzrost gospodarczy. Może zatem dokonywać inwestycji w Chinach, Indiach, wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Afryki. Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (głównie funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwijających się. Subfundusz nie będzie zabezpieczał ryzyka kursowego, z uwagi na fakt, iż kursy walut krajów wschodzących powinny podobnie zachowywać się jak waluta polska.

PZU Akcji Spółek Dywidendowych

Subfundusz będzie lokował środki przede wszystkim w papiery udziałowe spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które dzielą się wypracowanymi zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy, przy czym stopa dywidendy powinna być na wysokim poziomie. Strategia inwestycyjna subfunduszu oparta jest więc o dwa niezależne potencjalne źródła zysku: oczekiwany długoterminowy wzrost cen akcji oraz wypłaconą dywidendę. Stosując strategię inwestowania w akcje spółek regularnie wypłacających dywidendę, subfundusz oferuje podwójną korzyść: za środki z dywidend subfundusz może nabywać kolejne akcje spółek, które za rok znów wypłacą dywidendę.

PZU Globalnej Alokacji

Subfundusz będzie dążył do osiągania zysków niezależnie od koniunktury na globalnym rynku finansowym, prowadząc politykę aktywnej alokacji. Oznacza to, że udział poszczególnych kategorii lokat w aktywach subfunduszu może być zmienny. Subfundusz może dokonywać inwestycji w tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania posiadających siedzibę za granicą, z ekspozycją na akcje, obligacje, towary, rynek nieruchomości oraz w instrumenty pochodne, w tym instrumenty dla których bazę stanowią towary i surowce.

Zalecany okres inwestycji w każdy z subfunduszy to co najmniej pięć lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA