Odnowiony parasol TFI PZU
REKLAMA
Aby zwiększyć atrakcyjność tego produktu i umożliwić inwestorom wyższą stopę zwrotu, cele i strategie inwestycyjne subfunduszy zostały określone na nowo. Dokonane zmiany odzwierciedlają nowe nazwy funduszu i subfunduszy. Klienci będą mogli wybierać między inwestycjami na rynku krajów rozwiniętych bądź rozwijających się lub pośrednio będą mogli inwestować w spółki wypłacające dywidendę. Oferta obejmuje także subfundusz dążący do osiągania zysków niezależnie od globalnej koniunktury giełdowej.
REKLAMA
REKLAMA
W miejsce PZU Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Funduszy Zagranicznych od czwartku pojawi się na rynku fundusz parasolowy pod nazwą PZU SFIO Globalnych Inwestycji. W jego ramach oferowane będą cztery subfundusze: PZU Akcji Rynków Rozwiniętych, PZU Akcji Rynków Wschodzących, PZU Akcji Spółek Dywidendowych i PZU Globalnej Alokacji.
- Aby uatrakcyjnić nasz fundusz parasolowy, zdecydowaliśmy się na wprowadzenie głębokich zmian w jego strategii inwestycyjnej. W konsekwencji PZU SFIO Globalnych Inwestycji można traktować jako nowy produkt. Klienci nadal będą mogli przenosić środki miedzy subfunduszami, nie płacąc podatku od zysków kapitałowych. Będzie on naliczony i pobrany dopiero w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa - mówi Piotr Góralewski, prezes TFI PZU SA.
Dotychczas subfundusze oferowane w ramach funduszu parasolowego TFI PZU SA były zróżnicowane pod względem zaangażowania w poszczególne klasy aktywów. Oferta obejmowała zatem następujące subfundusze zagraniczne: stabilnego wzrostu, zrównoważony, akcji oraz wielu klas aktywów. Ponadto lokaty każdego subfunduszu były zdywersyfikowane pod względem geograficznym.
Nowe subfundusze są natomiast bardziej jednolite pod względem zakresu lokat (trzy z czterech to subfundusze zagraniczne akcji), a bardziej zróżnicowane pod względem strategii inwestycyjnej.
W ramach PZU SFIO Globalnych Inwestycji oferowane będą następujące cztery subfundusze:
PZU Akcji Rynków Rozwiniętych
Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwiniętych, które charakteryzują się wysokim produktem narodowym brutto przypadającym na jednego mieszkańca. Będzie zatem mógł dokonywać inwestycji w Europie Zachodniej, Ameryce Północnej, Australii i wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej (np. Japonia, Singapur). Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (także funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwiniętych. W przypadku jednostek uczestnictwa kategorii A, które denominowane są w walucie polskiej, subfundusz będzie dążył do zabezpieczania aktywów subfunduszu przed ryzykiem kursowym.
PZU Akcji Rynków Wschodzących
Subfundusz będzie lokował środki na rynkach akcji w krajach rozwijających się, które odnotowują długoterminowy dynamiczny wzrost gospodarczy. Może zatem dokonywać inwestycji w Chinach, Indiach, wybranych krajach Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej, Europy Środkowo-Wschodniej oraz Afryki. Główną kategorię lokat subfunduszu będą stanowiły tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych (głównie funduszy indeksowych ETF), których polityka inwestycyjna zakłada lokowanie co najmniej 50% wartości ich aktywów w akcje notowane na rynkach krajów rozwijających się. Subfundusz nie będzie zabezpieczał ryzyka kursowego, z uwagi na fakt, iż kursy walut krajów wschodzących powinny podobnie zachowywać się jak waluta polska.
PZU Akcji Spółek Dywidendowych
Subfundusz będzie lokował środki przede wszystkim w papiery udziałowe spółek z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, które dzielą się wypracowanymi zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy, przy czym stopa dywidendy powinna być na wysokim poziomie. Strategia inwestycyjna subfunduszu oparta jest więc o dwa niezależne potencjalne źródła zysku: oczekiwany długoterminowy wzrost cen akcji oraz wypłaconą dywidendę. Stosując strategię inwestowania w akcje spółek regularnie wypłacających dywidendę, subfundusz oferuje podwójną korzyść: za środki z dywidend subfundusz może nabywać kolejne akcje spółek, które za rok znów wypłacą dywidendę.
PZU Globalnej Alokacji
Subfundusz będzie dążył do osiągania zysków niezależnie od koniunktury na globalnym rynku finansowym, prowadząc politykę aktywnej alokacji. Oznacza to, że udział poszczególnych kategorii lokat w aktywach subfunduszu może być zmienny. Subfundusz może dokonywać inwestycji w tytuły uczestnictwa instytucji wspólnego inwestowania posiadających siedzibę za granicą, z ekspozycją na akcje, obligacje, towary, rynek nieruchomości oraz w instrumenty pochodne, w tym instrumenty dla których bazę stanowią towary i surowce.
Zalecany okres inwestycji w każdy z subfunduszy to co najmniej pięć lat.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.