| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Firmy mogą już korzystać z uproszczeń w rozliczeniu VAT

Uproszczenia w rozliczeniach VAT ułatwią podatnikom prowadzenie biznesu. Zmiany mają zlikwidować niektóre biurokratyczne bariery istniejące w przepisach. Podatnicy VAT zyskają na zmianach, bo szybciej i łatwiej będą się rozliczać z fiskusem.


1 grudnia weszło w życie większość ważnych dla przedsiębiorców zmian w ustawie o VAT wprowadzanych nowelizacją ustawy z 7 listopada 2008 r. (Dz.U. nr 209, poz. 1320).

Pozostałe znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku. Zacznijmy od zmian, które obowiązują od 1 grudnnia.

Podstawową korzystną zmianą dla podatników, która wynika z nowelizacji ustawy o VAT, jest likwidacja niektórych sankcji. Przede wszystkim zrezygnowano z 30-proc. dodatkowego zobowiązania za zaniżenie VAT (tzw. sankcja VAT).

Zmodyfikowano natomiast sankcje za brak kasy fiskalnej. Według starych regulacji za brak ewidencji przez kasę fiskalną podatnicy karani byli sankcją, polegającą na utracie 30 proc. podatku naliczonego od nabytych towarów i usług. Zostało to wykreślone z ustawy o VAT, ale niestety za brak kasy wprowadzono identyczne dodatkowe zobowiązanie w wysokości 30-proc. podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług ustalane decyzją. Wobec osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie albo przestępstwo skarbowe, dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie będzie ustalane.

Jednocześnie zmieniono zasady zwrotu kosztu zakupu kas rejestrujących. Zwrot w postaci odliczenia VAT wynosi 90 proc. kosztów zakupu (a nie 50 proc.), ale nie więcej niż 700 zł (było 2,5 tys.).

Dobrym rozwiązaniem jest natomiast likwidacja kaucji gwarancyjnej w kwocie 250 tys. zł dla podatników, którzy rozpoczynali handel wewnątrzwspólnotowy.

Od grudnia przeliczanie walut obcych na złote w wystawionych fakturach będzie zbliżone do zasady obowiązującej w podatkach dochodowych.

Poprzednio podatnicy VAT przeliczali kwoty w walutach obcych na złote według bieżącego kursu średniego Narodowego Banku Polskiego na dzień wystawienia faktury, gdy jest ona wystawiona w terminie. Obecnie będzie to kurs średni danej waluty na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Wykreślono natomiast z ustawy o VAT przepisy, które uzależniały (ograniczały) prawo do odliczenia VAT od zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych.

Bardzo korzystne jest wprowadzenie możliwości rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji VAT bez konieczności uiszczania podatku w urzędzie celnym. Trzeba pamiętać, że taki podatek jest zarazem podatkiem naliczonym. Zmiana daje prawo do wykazania w jednej deklaracji VAT podatku należnego z tytułu importu i podatku naliczonego, co powoduje jego neutralność dla podatnika.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK