REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenia mają zależeć od zysku firmy

Wysokość pensji pracowników zatrudnionych w średnich i dużych przedsiębiorstwach może w większym stopniu zależeć od sytuacji ekonomicznej i zysków pracodawcy.

Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Przedsiębiorcy, których zadłużenie nie przekracza dziesięciu wartości księgowej firmy i ma charakter przejściowy, uzyskają zgodę sądu na wszczęcie postępowania naprawczego.

Kiedy i w jaki sposób należy zlikwidować spółkę jawną

Jakie zdarzenia powodują obowiązek zakończenia działalności przez spółkę jawną?

Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Rząd już miesiąc spóźnia się z ustawą regulującą nowy system poręczeń BGK. Obowiązujące zasady udzielania poręczeń są nieatrakcyjne dla przedsiębiorców. Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się: produkcja w grudniu spadła o 4,4 proc.

REKLAMA

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat.

Komórka służbowa w rękach pracownika

Służbowy telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych świadczeń pozapłacowych. Pracodawca powinien jednak określić reguły używania takiego sprzętu przez pracownika. Powinny one być zawarte w odrębnej umowie.

EURIBOR

EURIBOR (ang. Euro Interbank Offered Rate) - rynkowa stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek w strefie euro na rynku międzybankowym.

Hedging

Hedging (ang. hedge – zabezpieczenie) – jest to operacja zabezpieczająca na kynku kapitałowym.

REKLAMA

Depozytariusz funduszu

Depozytariusz funduszu – bank, w którym zdeponowane są aktywa funduszu inwestycyjnego lub funduszu emerytalnego.

Aprecjacja

Aprecjacja – wzrost kursu określonego instrumentu finansowego.

Aktywa funduszu

Aktywa funduszu – aktualna wartość składników majątku funduszu, czyli wszystkich papierów wartościowych, lokat i innych środków finansowych wchodzących w skład portfela funduszu.

Antyspyware dla Windows 7

Liczba oprogramowania zgodnego z Windows 7 rośnie. Ten fakt cieszy szczególnie, w związku z tym, że nowy system operacyjny Microsoftu jest dopiero w fazie testowej.

Spadła produkcja, spadną stopy

Spadek produkcji przemysłowej przekroczył średnie oczekiwania ekonomistów (3,3% według ankiety ISB, 1,8% według ankiety Reuters'a). Spadek wyrównany sezonowo wyniósł 7,4%.

Bezpieczne usuwanie danych - jednokrotnie, czy wielokrotnie

Zdaniem Craiga Wrighta, eksperta zajmującego się informatyką śledczą, wielokrotne nadpisywanie danych w celu ich ostatecznego usunięcia jest bezcelowe. Wyniki jego badań przeprowadzonych na różnych twardych dyskach dowodzą, że wystarczy to zrobić tylko raz.

Znane są warunki dla zwolnień z podatku

Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia, który określa szczegółowe zasady stosowania zwolnień od akcyzy. Dotyczą one zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Zamawiający jest nadal stroną nadmiernie uprzywilejowaną

Prawo zamówień publicznych umożliwia nakładanie na wykonawców nieuzasadnionych obciążeń związanych z udziałem w postępowaniu. Pozwala też na jednostronne, niekorzystne dla wykonawcy kształtowanie treści umowy.

Konieczne są zaliczki ze środków unijnych dla wszystkich przedsiębiorców

Zaliczki na realizację unijnych projektów dla wszystkich przedsiębiorców przyspieszą wydatkowanie funduszy UE w Polsce - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Niekonkurencyjne tryby eliminują z rynku dobre firmy

Informacje o stosowaniu niekonkurencyjnych trybów za późno trafiają na rynek zamówień publicznych.

Produkcja firm spadła o 2,3 proc.

Zatrudnienie w grudniu 2008 r. spadło miesięcznie najmocniej od 2003 roku. Płace rosną o połowę wolniej niż na początku 2008 roku. Według prognoz Gazety Prawnej w grudniu spadła też produkcja.

Kto może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r. wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. nowe regulacje dla podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego. Przedstawiamy skutki tych zmian.

Firmom łatwiej jest korzystać z ulgi na złe długi

Od niezapłaconych transakcji z nierzetelnymi kontrahentami przedsiębiorca może odzyskać wpłaconą do urzędu kwotę podatku VAT.

Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o obniżenie podstawowej stawki VAT. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła stosować stawki obniżone po 2010 roku.

Miliardy euro z Unii zasilą małe i średnie firmy

Urzędy marszałkowskie przeznaczą na dofinansowanie przedsiębiorstw ponad 4 mld euro. Tak przewiduje nowa perspektywa na lata 2007-2013.

Co to jest zdolność kredytowa?

Chcę zaciągnąć kredyt. Wiem, że banki rozpatrując wniosek biorą pod uwagę zdolność kredytową klienta. Co to dokładnie jest i jak można to obliczyć. Może sam będę ja oszacować i od razu będę wiedział czy kredyt dostanę.

Wakoopa - jakiego oprogramowania używają inni

Nie wiesz jakiego oprogramowania użyć do konkretnego zadania? Zastanawiasz się czego używają inni internauci? Serwis, który polecamy zajmuje się zbieraniem informacji o preferencjach użytkowników w zakresie oprogramowania. To prawdziwa kopalnia wiedzy.

Omnisio - łączenie kilku filmów wideo

Miałeś zawsze ochotę połączyć ze sobą kilka krótszych filmów wideo z serwisu YouTube? A może do tego dołączyć prezentację w PowerPoincie i filmy z innego serwisu wideo? Pewien serwis internetowy jest odpowiedzią na twoje potrzeby.

Śmierć kredytobiorcy a obowiązek spłaty kredytu przez spadkobierców

W przypadku śmierci kredytobiorcy, spadkobiercy często zastanawiają się, w jakim stopniu i kto odpowiada za długi osoby zmarłej.

Pixlr - internetowy kuzyn Photoshopa

Nie musisz instalować specjalistycznego oprogramowania do edycji grafiki. Wystarczy do tego internetowy edytor wystarczająco prosty dla początkujących użytkowników, zawierający również narzędzia przeznaczone dla bardziej zaawansowanych.

Czekamy na wyniki produkcji przemysłowej

Ale także inauguracja prezydentury Baracka Obamy, z którą Amerykanie, wiążą wielkie nadzieje. Zaczyna się od wielkiej imprezy. Czy powody do świętowania znajdą się też za cztery lata?

Zenbe - poczta, kalendarz i lista zadań w jednym

Od nawału wiadomości z różnych kont pocztowych, kalendarzy oraz list zadań do wykonania może zakręcić się w głowie. Dlatego proponujemy serwis internetowy, dzięki któremu zgromadzisz w jednym miejscu wiadomości z różnych kont pocztowych, kalendarz oraz listę zadań do zrobienia.  

Jak finansować działalność

By działać na własny rachunek, często trzeba sięgać po zasilanie finansowe z zewnętrznych źródeł: pożyczki, kredyty, leasing itp. Poza skutecznymi metodami pozyskiwania środków ważne jest ich umiejętne wykorzystywanie do optymalizacji podatkowej.

Sejm umorzy zaległe składki ZUS przedsiębiorczych matek

Posłowie zdecydują zapewne o umorzeniu składek osób prowadzących firmę, które w latach 1999-2006 były zatrudnione i korzystały z urlopu macierzyńskiego. To rozwiązanie może też poprzeć rząd.

Import towarów rozlicza się w deklaracji

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu towarów, transakcję taką mogą rozliczyć w deklaracji podatkowej.

40 tys. zł dotacji z UE można otrzymać na każdy biznes

Przyszli przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o dotację ze środków unijnych na rozpoczęcie własnego biznesu. Nie będą jej zwracali, jeśli przetrwają na rynku co najmniej rok.

Polski VAT zawsze będzie sformalizowany

Podatek od towarów i usług w Polsce od zawsze był obsesyjnie sformalizowany, jeśli chodzi m.in. o określenie momentu odliczenia, naliczenia VAT czy powstania obowiązku podatkowego. Jest szansa na zmianę.

Rząd: pracodawcy zostaną zwolnieni z obowiązku zatrudnienia inspektorów

Firmy będą musiały wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Nie będą to jednak inspektorzy ochrony przeciwpożarowej.

Obliczanie zasiłku według jednolitych zasad

Senat chce zmienić kontrowersyjny przepis o wyliczaniu pracownikom zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Dziś ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

Do 20 stycznia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania. Mają do wyboru: zasady ogólne PIT, 19-proc. liniowy PIT, ryczałt lub kartę podatkową.

Leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy pozwala pracodawcy na czasowe „wypożyczenie” pracowników innemu pracodawcy. Taki transfer pracowników z jednego zakładu pracy do drugiego wymaga zawarcia stosownego porozumienia między pracodawcami oraz zgody pracownika.

Dostaniesz pensję mimo upadłości firmy

O wypłatę niewypłaconego przez zakład pracy wynagrodzenia można ubiegać się w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracownik może otrzymać je za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Wspólnie z żoną zastanawiamy się nad wzięciem kredytu konsumenckiego. Nasza sytuacja finansowa szybko jednak ulega zmianie. W związku z tym wzięcie takiego kredytu jest w naszym przypadku ryzykowne. Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Antywirusy dla Windows 7

Udostępniona niedawno publiczna wersja testowa następcy Visty, czyli systemu operacyjnego Windows 7 cieszy się ogromną popularnością. Każdy chce się przekonać, czy Windows 7 jest lepsze od poprzednika. Aby zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowników testujących Windows 7 warto wiedzieć, jakie programy antywirusowe będą na pewno na nim działać.

Zyskowne konta oszczędnościowe

Analitycy prognozują stopniowe obniżanie oprocentowania lokat bankowych. Konta oszczędnościowe jak na razie uniknęły obniżek oprocentowania jakie dotknęły lokaty.

Windows bez Internet Explorera?

Czy to możliwe, że system operacyjny Windows nie będzie zawierał domyślnie przeglądarki internetowej Internet Explorer? Nalegają na to przedstawiciele Komisji Europejskiej, tłumacząc, że dotychczasowa praktyka Microsoftu szkodzi konkurencji i samym użytkownikom. Czy gigant z Redmond w końcu się 'złamie'?

Piractwo trzyma się mocno, przemysł muzyczny walczy

Z najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego wynika, że zaledwie 5% plików muzycznych pobranych z Internetu w 2008 roku pochodziło z legalnych źródeł. Co ciekawe, według dostarczonych danych wynika, że w tym samym czasie wzrosła ilość plików audio sprzedawanych przez internetowe sklepy muzyczne.

Zmiany w kodeksie spółek handlowych

8 stycznia 2009 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości kapitału zakładowego oraz obowiązku przekształcania spółek cywilnych w jawne.

Jak uregulować sprawy spadkowe w umowie spółki cywilnej

Umowa spółki cywilnej zawiera klauzulę, że w razie śmierci wspólnika spadkobiercy wejdą do spółki na jego miejsce. Jako jeden z trzech spadkobierców złożyłem oświadczenie, że nie wyrażam zgody na wejście do spółki, mając na uwadze jej złą sytuację majątkową. Wspólnicy zignorowali to pismo. Czy spadkobierca, który nie chce uczestniczyć w spółce, ma taką możliwość?

Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Jak przepisy podatkowe traktują odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku firmowym?

Więcej obowiązków firm, lepsza ochrona pracowników

Firmy muszą stworzyć wykaz prac, które mogą wykonywać co najmniej dwie osoby. Molestowaniem będzie tworzenie w miejscu pracy uwłaczającej, wrogiej lub zastraszającej atmosfery. Rząd wycofuje się z przepisów nakładających na każdego pracodawcę obowiązek zatrudnienia inspektora przeciwpożarowego.

Nie wystarczy 12 dni na kontrolę

Już od 31 marca kontrola podatkowa u małych podatników będzie trwać 12 dni. Urzędnicy twierdzą, że w takim czasie przeprowadzenie kontroli jest niemożliwe. Zdaniem ekspertów takie zmiany wymuszą na urzędnikach zwiększenie efektywności działania.

REKLAMA