Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS
Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat.

Od 1 stycznia 2009 r. każdy z pracodawców zatrudniający rodziców nawet przez sześć lat może nie opłacać za nich składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wystarczy, że po trzech latach od powrotu z urlopu macierzyskiego pracownicy wykorzystają choćby kilka dni urlopu wychowawczego. Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654), firmy są bowiem zwolnione z opłacania składek na FP i FGŚP przez trzy lata po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Ministerstwo Pracy nie wyklucza zmiany tych przepisów, jeśli np. okaże się, że pracownicy wykorzystują choćby kilka dni urlopu wychowawczego tylko po to, by pracodawcy uzyskali zwolnienie z opłacania składek.

Sześć lat zwolnienia

Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy mogą korzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Jeśli więc po trzech latach od powrotu rodzica z urlopu macierzyńskiego (w czasie którego pracodawcy nie płacą za niego składek na FP i FGŚP) wykorzysta on choćby kilka dni urlopu wychowawczego, pracodawca przez kolejne trzy lata może nie płacić za niego wspomnianych składek. Łącznie zwolnienie takie może więc trwać nawet sześć lat.

Dodatkowo pracodawcy ojców mogą namawiać ich, aby za zgodą matki dziecka wykorzystywali choćby tydzień urlopu macierzyńskiego. Wtedy również ta firma mogłaby skorzystać ze zwolnienia dwukrotnie.

- Możliwe, że pracodawcy będą porozumiewać się z pracownikami, aby ci ostatni skorzystali z krótkich urlopów tylko po to, by firma nie musiała opłacać składek - mówi Arkadiusz Sobczyk, radca prawny i właściciel Kancelarii Arkadiusz Sobczyk i Współpracownicy.

Podkreśla, że w praktyce trudno będzie im udowodnić nadużycie prawa. Organ reprezentujący FP i FGŚP musiałby w każdym konkretnym przypadku wykazać, że pracodawca i pracownik świadomie dokonywali czynności, których celem było ominięcie ratio legis w celu odniesienia korzyści. Chodzi więc o ustalenie, czy pracownik skorzystał z urlopu wychowawczego z powodu rzeczywistej potrzeby opieki nad dzieckiem, czy też w celu osiągnięcia korzyści przez przełożonego. Dodatkowo kwota zwolnienia w przypadku jednego pracownika będzie dla funduszów stosunkowo niewielka (może ona nie przekroczyć nawet 1 tys. zł rocznie), a ryzyko, że nie uda się uwodnić nieuczciwości firm i podwładnych - bardzo duże.

Możliwa nowelizacja

- Nie zakładamy z góry, że pracodawcy są nieuczciwi i wykorzystają nowe przepisy wyłącznie dla swojego dobra. Na pewno jednak będziemy monitorować, jak są one wdrażane w praktyce, i jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotujemy projekt ich zmian - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Nie wyklucza np. wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym pracodawcy byliby nadal zwolnieni z obowiązku opłacania składek po powrocie z urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem że trwałby on dłuższy okres (np. pół roku).

- To dobre rozwiązanie. Gwarantowałoby, że pracownicy rzeczywiście korzystają z urlopu wychowawczego w celu opieki nad dzieckiem - uważa Arkadiusz Sobczyk.

- Innym ograniczeniem mogłoby być wprowadzenie zasady, że z konkretnego zwolnienia może skorzystać tylko jedno z rodziców - dodaje Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Łatwa procedura

Procedura zwolnienia z opłacania składek jest prosta.

- Pracodawcy nie muszą zgłaszać ZUS, że np. od stycznia są zwolnieni z opłacania składek za konkretnego pracownika - mówi Iwona Sarna z II Oddziału ZUS w Warszawie.

Wystarczy, że w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA nie będą uwzględniać składek na FP i FGŚP, jakie musieliby za nich opłacić, jeśli nie byliby zwolnieni z tego obowiązku. W deklaracji tej należy wpisywać jedynie kwotę należnych składek na oba fundusze.

Zgodnie z k.p. pracodawcy nie muszą przekazywać składek, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

- Zwolnienie obowiązuje zatem od miesiąca, w którym pracownik wrócił do pracy. Nie ma znaczenia, czy pierwszym dniem pracy po powrocie był np. 1 czy 15 stycznia - mówi Iwona Sarna.

Składka na FP i FGŚP jest niepodzielna, więc pracodawcy nie mogą być zwolnieni tylko z połowy jej wysokości, jeśli pracownik wróciłby do pracy w połowie miesiąca.

Pracodawcy powinni pamiętać, że ZUS ma obowiązek kontrolowania prawidłowości obliczania składek na FP i FGŚP. Kontrolerzy ZUS mogą na miejscu sprawdzić, czy pracodawca zgodnie z prawem nie odprowadza składek za danych pracowników.

Firmy mogą oszczędzać na zatrudnieniu rodziców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2,45 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FP

0,1 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FGŚP

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021
Sprawozdanie finansowe 2021. Poradnik Gazety Prawnej 12/2021
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
  Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
  Światowy Dzień Pszczół
  Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
  Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
  Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.
  Losowanie Eurojackpot: wyniki. Które numery wylosują?
  W grze Eurojackpot bierze udział osiemnaście państw z Europy, również Polska. Nagroda pierwszego stopnia jest przewidziana dla graczy, którzy trafnie wytypują 5 spośród 50 liczb i jednocześnie 2 z 12 liczb.
  Nieruchomości zabytkowe cieszą się zainteresowaniem inwestorów
  Zakup nieruchomości zabytkowej to nie lada wyzwanie dla inwestorów. Wszelkie działania przy obiekcie muszą odbywać się pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich restauracja może się okazać finansową studnią bez dna. Inwestujący w tego typu obiekty mogą jednak skorzystać z pewnych przywilejów, a atrakcyjność zabytkowych budynków zawsze rodzi zainteresowanie i popyt. Co na temat inwestowania w zabytki twierdzą eksperci?
  Apple w biznesie: szeroki wachlarz korzyści dla firm
  Efektywność, produktywność, satysfakcja, wzrost zaangażowania pracowników i bezpieczeństwo danych. Lista korzyści z użytkowania smartfonów oraz komputerów Apple jest długa, bo poza wysoką wydajnością cechuje je intuicyjność oraz łatwość obsługi. Dodatkowo kupujący je użytkownicy biznesowi mogą skorzystać z atrakcyjnej oferty iSpot.
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?