REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Łukasz Guza
Łukasz Guza
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat.

Od 1 stycznia 2009 r. każdy z pracodawców zatrudniający rodziców nawet przez sześć lat może nie opłacać za nich składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wystarczy, że po trzech latach od powrotu z urlopu macierzyskiego pracownicy wykorzystają choćby kilka dni urlopu wychowawczego. Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654), firmy są bowiem zwolnione z opłacania składek na FP i FGŚP przez trzy lata po powrocie rodzica z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Ministerstwo Pracy nie wyklucza zmiany tych przepisów, jeśli np. okaże się, że pracownicy wykorzystują choćby kilka dni urlopu wychowawczego tylko po to, by pracodawcy uzyskali zwolnienie z opłacania składek.

REKLAMA

Sześć lat zwolnienia

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem pracy pracownicy mogą korzystać z urlopu wychowawczego do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Jeśli więc po trzech latach od powrotu rodzica z urlopu macierzyńskiego (w czasie którego pracodawcy nie płacą za niego składek na FP i FGŚP) wykorzysta on choćby kilka dni urlopu wychowawczego, pracodawca przez kolejne trzy lata może nie płacić za niego wspomnianych składek. Łącznie zwolnienie takie może więc trwać nawet sześć lat.

Dodatkowo pracodawcy ojców mogą namawiać ich, aby za zgodą matki dziecka wykorzystywali choćby tydzień urlopu macierzyńskiego. Wtedy również ta firma mogłaby skorzystać ze zwolnienia dwukrotnie.

REKLAMA

- Możliwe, że pracodawcy będą porozumiewać się z pracownikami, aby ci ostatni skorzystali z krótkich urlopów tylko po to, by firma nie musiała opłacać składek - mówi Arkadiusz Sobczyk, radca prawny i właściciel Kancelarii Arkadiusz Sobczyk i Współpracownicy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreśla, że w praktyce trudno będzie im udowodnić nadużycie prawa. Organ reprezentujący FP i FGŚP musiałby w każdym konkretnym przypadku wykazać, że pracodawca i pracownik świadomie dokonywali czynności, których celem było ominięcie ratio legis w celu odniesienia korzyści. Chodzi więc o ustalenie, czy pracownik skorzystał z urlopu wychowawczego z powodu rzeczywistej potrzeby opieki nad dzieckiem, czy też w celu osiągnięcia korzyści przez przełożonego. Dodatkowo kwota zwolnienia w przypadku jednego pracownika będzie dla funduszów stosunkowo niewielka (może ona nie przekroczyć nawet 1 tys. zł rocznie), a ryzyko, że nie uda się uwodnić nieuczciwości firm i podwładnych - bardzo duże.

Możliwa nowelizacja

- Nie zakładamy z góry, że pracodawcy są nieuczciwi i wykorzystają nowe przepisy wyłącznie dla swojego dobra. Na pewno jednak będziemy monitorować, jak są one wdrażane w praktyce, i jeśli zajdzie taka potrzeba, przygotujemy projekt ich zmian - mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Nie wyklucza np. wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym pracodawcy byliby nadal zwolnieni z obowiązku opłacania składek po powrocie z urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem że trwałby on dłuższy okres (np. pół roku).

- To dobre rozwiązanie. Gwarantowałoby, że pracownicy rzeczywiście korzystają z urlopu wychowawczego w celu opieki nad dzieckiem - uważa Arkadiusz Sobczyk.

- Innym ograniczeniem mogłoby być wprowadzenie zasady, że z konkretnego zwolnienia może skorzystać tylko jedno z rodziców - dodaje Katarzyna Grzybowska-Dworzecka z Kancelarii Michałowski Stefański Adwokaci.

Łatwa procedura

Procedura zwolnienia z opłacania składek jest prosta.

- Pracodawcy nie muszą zgłaszać ZUS, że np. od stycznia są zwolnieni z opłacania składek za konkretnego pracownika - mówi Iwona Sarna z II Oddziału ZUS w Warszawie.

Wystarczy, że w miesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA nie będą uwzględniać składek na FP i FGŚP, jakie musieliby za nich opłacić, jeśli nie byliby zwolnieni z tego obowiązku. W deklaracji tej należy wpisywać jedynie kwotę należnych składek na oba fundusze.

Zgodnie z k.p. pracodawcy nie muszą przekazywać składek, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

- Zwolnienie obowiązuje zatem od miesiąca, w którym pracownik wrócił do pracy. Nie ma znaczenia, czy pierwszym dniem pracy po powrocie był np. 1 czy 15 stycznia - mówi Iwona Sarna.

Składka na FP i FGŚP jest niepodzielna, więc pracodawcy nie mogą być zwolnieni tylko z połowy jej wysokości, jeśli pracownik wróciłby do pracy w połowie miesiąca.

Pracodawcy powinni pamiętać, że ZUS ma obowiązek kontrolowania prawidłowości obliczania składek na FP i FGŚP. Kontrolerzy ZUS mogą na miejscu sprawdzić, czy pracodawca zgodnie z prawem nie odprowadza składek za danych pracowników.

Firmy mogą oszczędzać na zatrudnieniu rodziców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

2,45 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FP

0,1 proc.

podstawy wymiaru na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi składka na FGŚP

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA