reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom łatwiej jest korzystać z ulgi na złe długi

Firmom łatwiej jest korzystać z ulgi na złe długi

Od niezapłaconych transakcji z nierzetelnymi kontrahentami przedsiębiorca może odzyskać wpłaconą do urzędu kwotę podatku VAT.


Przedsiębiorcy powinni dokładnie przejrzeć wszystkie długi swoich kontrahentów. Jeśli zapłata należności od kontrahenta nie została uregulowana w ciągu pół roku, przedsiębiorca może starać się już o odzyskanie z urzędu skarbowego zapłaconego VAT od takich transakcji.

Ostatnia zmiana przepisów ustawy o VAT wprowadziła dla przedsiębiorców korzystne zmiany w zakresie rozliczenia podatku w przypadku nieściągalnych wierzytelności (tzw. ulgi na złe długi).

Obecnie na podstawie znowelizowanego art. 89a ustawy o VAT podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Formalną podstawą do skorzystania z ulgi na złe długi jest obowiązkowe zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego. Jeżeli dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie, to warunkiem dokonania korekty przez przedsiębiorcę jest uzyskanie przez wierzyciela takiego potwierdzenia. Korekta VAT należnego u sprzedawcy (dostawcy) powoduje konieczność korekty odliczenia VAT u dłużnika (nabywcy). W konsekwencji to nierzetelny kontrahent ponosi ciężar finansowania należnego VAT.

Przepisy dotyczące rozliczenia tzw. ulgi na złe długi na nowych zasadach obowiązują od 1 grudnia 2008 r. W ustawie nie jest określone bezpośrednio, czy przedsiębiorcy mogą zastosować ulgę na złe długi do wierzytelności powstałych przed wprowadzeniem nowych przepisów. Zdaniem doradców podatkowych komentujących wprowadzone przepisy na łamach GP, mechanizm rozliczenia ulgi na złe długi według nowych zasad ma zastosowanie także i w przypadku wierzytelności powstałych przed 1 grudnia 2008 r.

Kiedy stosuje się ulgę za złe długi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama