| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wynagrodzenia mają zależeć od zysku firmy

Wynagrodzenia mają zależeć od zysku firmy

Wysokość pensji pracowników zatrudnionych w średnich i dużych przedsiębiorstwach może w większym stopniu zależeć od sytuacji ekonomicznej i zysków pracodawcy.


Zmiana prawa

Przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 50 pracowników, którzy osiągnęli dodatnie wyniki finansowe lub niewielką stratę w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych, będą mogli swobodniej ustalać wysokość wynagrodzeń podwładnych. Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie innych ustaw. We wtorek odbyło się jego pierwsze czytanie w trakcie połączonego posiedzenia sejmowych Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Gospodarki.

Zaproponowany przez posłów wskaźnik oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy określany jest jako EBIT. To zysk przed odliczeniem podatków i odsetek. Jego zastosowanie w analizie finansowej ułatwia porównywanie wyników działalności różnych przedsiębiorstw bez względu np. na obciążenia podatkowe czy wielkość zysków i strat nadzwyczajnych.

Na posiedzeniu komisji odbyło się również pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie innych ustaw, przygotowanego przez posłów Lewicy.

Przewiduje on, że przyrost wynagrodzeń u przedsiębiorcy zatrudniającego powyżej 50 pracowników w danym roku obrotowym będzie ustalany w drodze porozumienia stron uprawnionych do zawarcia zakładowego układu zbiorowego.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »