Kategorie

Dziś ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS
Do 20 stycznia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania. Mają do wyboru: zasady ogólne PIT, 19-proc. liniowy PIT, ryczałt lub kartę podatkową.

Tylko do 20 stycznia podatnicy mają czas na wybór formy opodatkowania. Podatnicy mogą wybierać spośród: zasad ogólnych, czyli roz- liczeń według progresywnej skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc.; liniowego PIT ze stawką 19 proc.; ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej.

Oświadczenie o wyborze jednej z tych form muszą złożyć najpóźniej jutro podatnicy, którzy chcą zmienić sposób rozliczeń z fiskusem.

Kto składa oświadczenie

Reklama

Na wybór lub zmianę określonej formy opodatkowania w 2009 roku podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz uzyskujący przychody z najmu mają czas do wtorku 20 stycznia. Jak zauważyła Sylwia Janek, doradca podatkowy, konsultant w PricewaterhouseCoopers, podatnicy, którzy wcześniej nie składali oświadczeń, będą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli według skali PIT. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, które chcą zmienić dotychczasową formę opodatkowania i spełniają ustawowe warunki, konieczne jest złożenie we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenia, że w danym roku podatkowym będą rozliczać swoje przychody (docho- dy) odpowiednio według: 19-proc. stawki liniowej, skali podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

- Wskazany termin jest nieprzekraczalny. Oznacza to, że złożenie oświadczenia po 20 stycznia skutkuje bezpowrotnie utratą prawa do wyboru formy opodatkowania na dany rok - stwierdza Sylwia Janek.

Dodaje, że wyjątek stanowią podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie roku. W takim przypadku oświadczenie składa się do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Decyzja o sposobie opodatkowania dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do 20 stycznia roku podatkowego powiadomi w formie pisemnej o zmianie sposobu opodatkowania lub o likwidacji działalności gospodarczej.

Reklama

- Osoby osiągające zyski z najmu, jeśli nie zdecydują inaczej, rozliczają dochody według zasad ogólnych. Mogą one również wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jednak nie później niż do 20 stycznia - podpowiada Sylwia Janek.

Podkreśla, że małżonkowie, którzy chcą, aby podatek z najmu rozliczało jedno z nich, muszą składać w urzędzie skarbowym wspólne oświadczenie, nawet jeśli w 2009 roku będą uzyskiwać dochody z tej samej umowy najmu oraz podobne oświadczenie składali w roku ubiegłym. Dotyczy to również opodatkowania ryczałtem, wówczas małżonkowie składają takie oświadczenie do 20 stycznia każdego roku podatkowego.

Jak zmienić formę

Oczywiste jest, że przedsiębiorca chce wybrać najkorzystniejszą dla siebie formę rozliczania. Na ten aspekt zwraca uwagę Iwona Boniecka, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, która zastrzega jednak, że podatnik, który chce zmienić formę opodatkowania, musi do 20 stycznia poinformować o tym urząd skarbowy. Wyboru dokonujemy, składając naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne oświadczenie.

- Zawiadomienie o formie rozliczania warto złożyć w urzędzie osobiście i zachować kopię z potwierdzeniem złożenia. W przypadku gdy nie możemy tego zrobić osobiście, należy wysłać je listem poleconym i zachować kopię dokumentu z potwierdzeniem nadania - radzi Iwona Boniecka.

Od 1 stycznia 2009 r. korzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stało się znów wygodniejsze. Podatnik ryczałtu, którego przychody przekroczą 150 tys. euro, utraci prawo do ryczałtu, ale dopiero od następnego roku podatkowego, a nie tak jak w roku 2008 od następnego miesiąca po miesiącu, w którym limit ten został przekroczony. Oznacza to powrót do obowiązujących jeszcze z roku 2007 korzystniejszych rozwiązań, dających możliwości kontynuowania prostych rozliczeń z fiskusem.

- Przedsiębiorca, który np. w czerwcu 2009 r. zorientuje się, że stawka liniowa mu się nie opłaca, nie może przejść od razu na skalę podatkową - wskazuje Iwona Boniecka.

Dodaje, że będzie to możliwe, jeśli przedsiębiorca dokona formalnej likwidacji działalności gospodarczej, połączonej z wykreśleniem wpisu z ewidencji gospodarczej, a następnie rozpocznie nową działalność, wybierając też nowe zasady rozliczenia. Wiąże się to jednak z wieloma obowiązkami formalnymi. Przy zakończeniu działalności należy m.in. opodatkować remanent likwidacyjny.

- Dlatego też trzeba zastanowić się, czy warto przechodzić całą żmudną procedurę zamykania i otwierania firmy i ponosić związane z nią koszty, tym bardziej że organy podatkowe nie zawsze akceptują taką zmianę formy opodatkowania - ostrzega Iwona Boniecka.

Co jest opłacalne

Wybór formy opodatkowania to indywidualna decyzja każdego podatnika, która powinna być poprzedzona analizą zysków i strat.

Monika Kurlit, konsultant w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że skorzystanie z uproszczonego rozliczenia podatkowego poprzez wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest korzystne głównie dla przedsiębiorców lub osób osiągających przychód z najmu, którzy uzyskują niewysokie przychody i jednocześnie nie ponoszą wysokich kosztów uzyskania przychodów.

- Z opodatkowania w formie ryczałtu w 2009 roku mogą co do zasady skorzystać przedsiębiorcy, którzy w 2008 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. euro (tj. 506 625 zł) - dodaje Monika Kurlit.

Jej zdaniem zaletą takiej formy opodatkowania jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości oraz zastosowanie niskich stawek ryczałtu wynoszących od 3,5 do 20 proc.

- W przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu podatek jest płacony od przychodów bez uwzględnienia kosztów. Stąd opodatkowanie ryczałtem nie jest opłacalne dla przedsiębiorców mających wysokie wydatki bądź podatników ponoszących wysokie koszty związane z wynajmem (np. remonty, zakup wyposażenia) - przypomina Monika Kurlit.

Stwierdza też, że przedsiębiorcy, którzy osiągają stosunkowo wysokie przychody lub ponoszą wysokie koszty związane z uzyskaniem przychodu, powinni rozważyć wybór opodatkowania liniową 19-proc. stawką podatkową. Taki sposób rozliczenia podatku umożliwia odliczenie faktycznie poniesionych kosztów (podstawę opodatkowania stanowi dochód) oraz przy wysokich dochodach przynosi korzyści fiskalne w porównaniu z opodatkowaniem według progresywnej skali podatkowej.

- Dodatkowo w związku z wprowadzeniem w 2009 roku nowych stawek podatkowych 18 i 32 proc. rozliczenie na zasadach ogólnych będzie korzystne dla osób osiągających niewielkie dochody z działalności gospodarczej lub najmu nieprzekraczające kilkudziesięciu złotych w skali roku - podpowiada Monika Kurlit.

Dla kogo samozatrudnienie

Tomasz Kret, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers, mówi, że wybór sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej między podatkiem liniowym ze stawką 19 proc. a opodatkowaniem na zasadach ogólnych (według skali) należy poprzedzić dokładną analizą opłacalności takiego posunięcia. Oceniając, który sposób będzie bardziej korzystny, przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę, przede wszystkim, przewidywaną wysokość swoich dochodów w 2009 roku oraz kosztów, jakie mogą zostać przez niego poniesione.

- Na podatkową efektywność jednego ze sposobów może również mieć wpływ nabycie uprawnień do rozwiązań i ulg, które są niedostępne dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy - uważa Tomasz Kret.

Jako przykład można tu wymienić prawo do złożenia zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem bądź małoletnim dzieckiem oraz prawo do tzw. ulgi na dzieci. Ekspert podkreśla, że dla przedsiębiorcy, który nie złoży zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem i nie skorzysta z innych ulg niedostępnych dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy (np. ulgi na dzieci) i którego roczny dochód, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz innych kosztów uzyskania przychodów, nie przekroczy 96 384 zł, korzystniejszy okaże się wybór opodatkowania na zasadach ogólnych.

- Dokonanie analizy powinno być o tyle łatwiejsze, że podstawa wymiaru składek ubezpieczeniowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie będzie podlegała zmianom w trakcie roku. Dodatkowo, jeżeli zostanie przyjęta nowelizacja przepisów, także podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie zmieniana w trakcie roku - podsumowuje Tomasz Kret.

Wybór formy odpodatkowania

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa - kto i jak powinien go przeprowadzić?

  Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to procedura mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących przedsięwzięć realizowanych na terytorium Polski, służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji. Kto ma obowiązek przeprowadzić audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jaki jest zakres i termin tego audytu i jakie obowiązki informacyjne ciążą na obowiązanych przedsiębiorcach? Jakie kary grożą za brak audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Tomasz Sętowski: W Polsce jest boom na sztukę [PODCAST]

  Czy pandemia zachwiała rynkiem dóbr luksusowych? Jak wygląda sytuacja na rynku dzieł sztuki? Czy Polacy chętnie w nią inwestują? W rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl), malarz Tomasz Sętowski wyjaśnia te kwestie i tłumaczy dlaczego udział w aukcjach młodej sztuki to dobry pomysł na inwestycje. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

  Branża turystyczna - długi i obawa przed lockdownem

  Branża turystyczna wciąż z długami obawia się kolejnego lockdownu. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź organizatora wycieczki. Czy grozi mu opadłość?

  Nowa polityka klimatyczna UE (Fit for 55) to wyższe ceny energii

  Komisja Europejska przyjęła pakiet Fit for 55, aby dostosować politykę unijną do obniżenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku. Efektem zmian w polityce klimatycznej UE będzie dalszy wzrost cen energii. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego dla najuboższych gospodarstw unijnych koszty emisji w transporcie i budynkach wzrosną średnio o 4,3 proc., w Polsce – aż o 14,3 proc. – Ceny wzrosną tym bardziej, im wolniej i bardziej ospale będziemy prowadzić transformację energetyczną – ocenia Izabela Zygmunt, starsza analityczka ds. energii i klimatu z WiseEuropa.

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Ceny rosną, Polacy chcą ograniczać wydatki

  Ceny rosną. Jednocześnie ponad 40 procent Polaków chce ograniczać wydatki. Tak wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.