| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Zamiast obniżonych stawek należy zmniejszyć 22-proc. VAT

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra finansów o obniżenie podstawowej stawki VAT. W jego ocenie jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła stosować stawki obniżone po 2010 roku.


W najnowszym piśmie rzecznik praw obywatelskich (RPO) zwraca uwagę resortu finansów na możliwość dalszego stosowania obniżonych stawek VAT przez Polskę. W piśmie wskazano na Dyrektywę Rady Unii Europejskiej nr 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE L nr 347, poz. 1 z późn. zm.). Jak zauważa rzecznik, zgodnie z jej art. 97 w okresie od 1 stycznia 2006 r. do 31 grudnia 2010 r. podstawowa stawka podatku nie może być niższa niż 15 proc. Poziom stawki podstawowej po 31 grudnia 2010 r. ustali Rada Unii Europejskiej. W ocenie RPO państwa członkowskie mogą zatem określić wysokość stawki podstawowej powyżej 15 proc., a górna wysokość tej stawki jest uzależniona od ich decyzji. Ponadto w wystąpieniu podkreślono, że dyrektywa przewiduje możliwość stosowania jednej lub dwóch stawek obniżonych w przypadku zamkniętego katalogu dostaw towarów i świadczenia usług wyszczególnionego w załączniku - nie niższych niż 5 proc. podstawy opodatkowania.

Rzecznik podkreśla, że z 1 stycznia 2011 r. państwa członkowskie utracą prawo do stosowania stawek obniżonych przewidzianych w przepisach przejściowych. Ponieważ dotyczy to również Polski, a nie ma pewności, jakie zasady stosowania obniżonych stawek zostaną zaproponowane. W ocenie RPO sprawą już dziś powinien zająć się resort finansów. Jego zdaniem zdecydowanie należy liczyć się z zastrzeżeniami do kolejnego przedłużenia stosowania stawek obniżonych ze strony tych państw, które w swoich systemach opodatkowania tylko w niewielkim zakresie uwzględniają stawki obniżone lub w ogóle ich nie stosują. W ocenie rzecznika wątpliwe wydaje się, aby Polska uzyska ponownie aprobatę państw członkowskich dla stosowania stawek obniżonych po 2010 r. Dlatego zwraca on uwagę na rozważenie zasadności obniżenia 22-proc. stawki podstawowej.

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Więcej: www.rpo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »