REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostaniesz pensję mimo upadłości firmy

Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

O wypłatę niewypłaconego przez zakład pracy wynagrodzenia można ubiegać się w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pracownik może otrzymać je za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

REKLAMA

Niewypłacalność pracodawcy wiąże się z niezdolnością regulowania przez niego zobowiązań, która nieuchronnie dotyka także zatrudnionych pracowników.

Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy nie tylko wskazuje przypadki, w jakich zachodzi niewypłacalność, ale także ustala zakres świadczeń pracowniczych podlegających zaspokojeniu. Otóż osoby uprawnione mogą dochodzić wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę oraz innych należności głównych przysługujących na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Z Funduszu mogą być także zaspokojone składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ważne są daty

REKLAMA

Choć w praktyce może się zdarzyć, że pracodawca nie reguluje swoich zobowiązań wobec pracowników przez dłuższy czas, ochrona roszczeń pracowniczych nie obowiązuje bez ograniczeń. Jeżeli bowiem pracodawca nie wypłacił pracownikom wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia o charakterze gwarancyjnym, to podlegają one zaspokojeniu za okres nie dłuższy niż trzy miesiące poprzedzające datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo ustania stosunku pracy.

W tym drugim przypadku ważne jest jednak, aby zakończenie zatrudnienia przypadało w czasie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy. Te same zasady dotyczą dodatków wyrównawczych przysługujących pracownikom, którzy wskutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy zostali przeniesieni na inne stanowisko pracy, oraz składek na ubezpieczenia społeczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Data ustania stosunku pracy ma również znaczenie w zakresie dochodzenia niewypłaconego ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Roszczenie z tego tytułu podlega bowiem zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Jeżeli zaś pracownik nie otrzymał od pracodawcy odprawy pieniężnej z tytułu utraty miejsca pracy lub odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, podlegają one zaspokojeniu z Funduszu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym niż cztery miesiące następujące po tej dacie.

W określonej wysokości

REKLAMA

Przepisy statuujące ochronę roszczeń pracowniczych nie tylko poddają ją ograniczeniom czasowym, ale limitują także wysokość świadczeń, o które mogą ubiegać się osoby uprawnione. W przypadku wypłaty ze środków Funduszu wynagrodzeń za pracę, wynagrodzeń gwarancyjnych, dodatków wyrównawczych i składek na ubezpieczenia społeczne łączna ich kwota za okres jednego miesiąca nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, od dnia jego ogłoszenia przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kwota tego wynagrodzenia stanowi także granicę roszczeń z tytułu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Natomiast jeżeli chodzi o odprawę pieniężną z tytułu utraty miejsca pracy lub odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia, to świadczenia te nie mogą przekraczać kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub jego wielokrotności, w przypadku gdy roszczenie stanowi wielokrotność wynagrodzenia stanowiącego podstawę do jego ustalenia.

Należy podkreślić, że środki finansowe Funduszu przekazane na wypłatę świadczeń mogą podlegać egzekucji prowadzonej jedynie na rzecz osób, dla których zostały przekazane. Ze świadczeń tych mogą być potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także należności alimentacyjne na zasadach przewidzianych w kodeksie pracy.

Na wniosek pracownika

Wypłata świadczeń pracowniczych z FGŚP może także nastąpić na podstawie indywidualnego wniosku pracownika lub byłego pracownika, a w razie ich śmierci na podstawie wniosku uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny. Wniosek składa się w formie pisemnej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od terminów przewidzianych do złożenia wykazu lub wykazu uzupełniającego, sporządzanego przez pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy.

Wniosek o wypłatę świadczeń z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych sporządzony według wzoru określonego w rozporządzeniu adresuje się do kierownika Biura Terenowego FGŚP właściwego ze względu na siedzibę niewypłacalnego pracodawcy, dołączając do niego niezbędne dokumenty i dowody potwierdzające uprawnienie do skorzystania ze świadczeń określonych w ustawie.

Wypłaty dokonuje się niezwłocznie po stwierdzeniu, że wniosek obejmuje roszczenia podlegające zaspokojeniu ze środków Funduszu. O fakcie tym kierownik biura FGŚP powiadamia pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy. Natomiast wypłata świadczeń wyłącznie na wniosek pracownika, byłego pracownika lub osób uprawnionych do renty rodzinnej, ma miejsce w określonych w ustawie przypadkach upadłości przedsiębiorców zagranicznych.

ŚWIADCZENIA WYPŁACANE PRZEZ FUNDUSZ

Do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych można wystąpić o wypłatę:

• wynagrodzenia za pracę,

• wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, niewykonywania pracy i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

• wynagrodzenia za czas choroby,

• wynagrodzenia urlopowego,

• odprawy pieniężnej z tytułu utraty miejsca pracy,

• ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy należnego za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy,

• odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia,

• dodatków wyrównawczych przysługujących pracownikom, którzy wskutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy zostali przeniesieni na inne stanowisko pracy,

• składek na ubezpieczenia społeczne należnych od pracodawcy na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.

OSOBY UPRAWNIONE DO ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU

O wypłatę roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy może wystąpić:

• pracownik, były pracownik lub osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku lub byłym pracowniku,

• osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą,

• osoba wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną - jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem małżonka pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. nr 158, poz. 1121).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 lutego 2007 r. w sprawie wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. nr 53, poz. 356).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA