REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki na rachunkach firmowych są przychodem

Przemysław Molik

REKLAMA

Jak przepisy podatkowe traktują odsetki od środków pieniężnych gromadzonych na rachunku firmowym?

- Odsetki na rachunkach firmowych nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. (tzw. podatek Belki). Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) odsetki takie zalicza się do przychodów firmy. Zasada ta ma zastosowanie zarówno do przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych (wg skali), jak i tych korzystających z opcji opodatkowania podatkiem liniowym.

REKLAMA

Wartość otrzymanych odsetek podatnik powinien wykazać jako przychód w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów. Uzyskane odsetki będą się więc przekładać na wysokość zaliczek miesięcznych oraz rozliczenie za cały rok podatkowy. Przy działalności gospodarczej przychody z odsetek zasadniczo wykazuje się na zasadzie kasowej - tzn. przychodem są wyłącznie odsetki faktycznie otrzymane przez podatnika (zaksięgowane na rachunku bankowym).

W jaki sposób należy rozliczyć odsetki w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego?

- Odsetki na firmowych rachunkach bankowych nadal traktowane są jako przychody z działalności. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podlegają one jednak opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. wartości odsetek [art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy]. Oznacza to konieczność odrębnego opodatkowania przez podatnika kwoty otrzymanych odsetek, a odrębnie przychodów z właściwej działalności gospodarczej według odpowiedniej stawki (która również może wynosić 3 proc. przychodów).

Jak jest w przypadku odsetek dopisywanych do firmowego konta walutowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Opodatkowanie takich odsetek wygląda analogicznie. Kwestią do rozstrzygnięcia jest jedynie sposób przeliczenia wartości otrzymanych odsetek w obcej walucie na walutę polską. Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy o PIT wartość takiego przychodu należy ustalić według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (zaksięgowania odsetek na rachunku).

Paweł Nocznicki, starszy konsultant w Accreo Taxand

Rozmawiał PRZEMYSŁAW MOLIK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA