Leasing pracowniczy
REKLAMA
REKLAMA
Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 k.p.).
REKLAMA
W konsekwencji więc leasing pracowniczy pozwala pracodawcom na obniżenie kosztów np. związanych z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Jest to także korzystne dla pracownika, gdyż jest on nadal zatrudniony, a okres ten wlicza się do stażu pracy, od którego zależą wszelkiego rodzaju uprawnienia pracownicze u pra- codawcy, który udzielił mu urlopu.
Do celów dowodowych porozumienie to powinno zostać zawarte w formie pisemnej, natomiast zgoda pracowników zawsze powinna być wyrażona na piśmie.
Porozumienie powinno zawierać informacje dotyczące pracodawcy, który udzieli pracownikowi urlopu bezpłatnego, a także określać pracodawcę, który w okresie urlopu bezpłatnego zatrudni pracownika. Konieczne jest także wskazanie terminu rozpoczęcia i zakończenia pracy u nowego pracodawcy. Nie ma przeszkód prawnych, aby porozumienie dotyczyło większej liczby pracowników. Natomiast wskazane byłoby, aby w porozumieniu dotychczasowy pracodawca określił także warunki pracy u nowego pracodawcy, w szczególności wynagrodzenie za pracę.
Dodatkowym wymogiem związanym z udzieleniem urlopu bezpłatnego pracownikowi w celu wykonywania przez niego pracy u innego pracodawcy jest wyrażenie na to zgody samego zainteresowanego.
REKLAMA
Pracownik, który wyraził zgodę na wykonywanie pracy u innego pracodawcy, zobowiązuje się jednocześnie do nawiązania stosunku pracy z nowym pracodawcą. Zgoda ta jest jednak warunkowa i zależy od tego, czy zaproponowane warunki będą odpowiadać tym, jakie zostały ustalone w porozumieniu między pracodawcami.
Umowa o pracę z nowym pracodawcą może zostać zawarta na czas określony lub na czas wykonywania danej pracy. Wynika to bezpośrednio z charakteru urlopu bezpłatnego udzielonego na czas wskazany w porozumieniu u dotychczasowego pracodawcy.
Należy zaznaczyć, że dotychczasowy stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, ale jest jedynie zawieszony. W momencie gdy zakończy się urlop bezpłatny, pracownik ma obowiązek powrotu do pracy u dotychczasowego pracodawcy.
Możliwość wypożyczenia pracownika w omawiany sposób nie może być jednak wykorzystywana nadmiernie, ponieważ zostanie uznana za próbę obejścia przepisów dotyczących pracy tymczasowej.
REKLAMA
REKLAMA