| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Przedsiębiorcy, których zadłużenie nie przekracza dziesięciu wartości księgowej firmy i ma charakter przejściowy, uzyskają zgodę sądu na wszczęcie postępowania naprawczego.


ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcom, posiadającym niewielkie zadłużenie, będzie teraz łatwiej wszczynać postępowania naprawcze, by w ten sposób ratować swoją firmę przed likwidacją. Zadłużenie powinno być jednak niewielkie i mieć charakter przejściowy.

Taką możliwość przewiduje nowelizacja ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, którą w drugim czytaniu zajmie się Sejm.

Autorzy projektu wprowadzają nową procedurę naprawy zadłużonej firmy oraz precyzują wymogi, jakie powinien spełnić zadłużony przedsiębiorca, chcący skorzystać z tej procedury. Na wszczęcie takiego postępowania będzie wyrażał zgodę sąd, wówczas gdy wcześniej został oddalony wniosek o ogłoszenie upadłości, opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań przez zadłużonego przedsiębiorcę nie będzie przekraczało trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań 10 proc. wartości księgowej majątku firmy.

Obecnie obowiązujące przepisy o postępowaniu naprawczym prawnicy i przedsiębiorcy oceniają jako nieżyciowe, i wyjątkowo nieprecyzyjne. Dopuszczają one możliwość wszczęcia postępowania naprawczego tylko przez przedsiębiorcę, który według rozsądnej oceny swojej sytuacji w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.

Rządowy projekt przewiduje, że z dniem wszczęcia postępowania naprawczego wykonanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie należnych od niego odsetek zostanie zawieszone i nie będzie mogło zostać wszczęte przeciwko niemu postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Natomiast wszczęte już wcześniej takie postępowania zostaną z mocy prawa zawieszone z wyjątkiem postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych dotyczących wierzytelności nieobjętych układem.

WYPŁACALNOŚĆ KONTRAHENTÓW

Zaledwie co dziesiątemu przedsiębiorcy większość kontrahentów realizuje faktury w terminie, co czwartemu kontrahenci płacą należności na czas, a co setny nie dostaje ani jednej płatności na czas.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »