| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Zadłużony przedsiębiorca uratuje się przed upadłością

Przedsiębiorcy, których zadłużenie nie przekracza dziesięciu wartości księgowej firmy i ma charakter przejściowy, uzyskają zgodę sądu na wszczęcie postępowania naprawczego.


ZMIANA PRAWA

Przedsiębiorcom, posiadającym niewielkie zadłużenie, będzie teraz łatwiej wszczynać postępowania naprawcze, by w ten sposób ratować swoją firmę przed likwidacją. Zadłużenie powinno być jednak niewielkie i mieć charakter przejściowy.

Taką możliwość przewiduje nowelizacja ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze, którą w drugim czytaniu zajmie się Sejm.

Autorzy projektu wprowadzają nową procedurę naprawy zadłużonej firmy oraz precyzują wymogi, jakie powinien spełnić zadłużony przedsiębiorca, chcący skorzystać z tej procedury. Na wszczęcie takiego postępowania będzie wyrażał zgodę sąd, wówczas gdy wcześniej został oddalony wniosek o ogłoszenie upadłości, opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań przez zadłużonego przedsiębiorcę nie będzie przekraczało trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań 10 proc. wartości księgowej majątku firmy.

Obecnie obowiązujące przepisy o postępowaniu naprawczym prawnicy i przedsiębiorcy oceniają jako nieżyciowe, i wyjątkowo nieprecyzyjne. Dopuszczają one możliwość wszczęcia postępowania naprawczego tylko przez przedsiębiorcę, który według rozsądnej oceny swojej sytuacji w niedługim czasie może stać się niewypłacalny.

Rządowy projekt przewiduje, że z dniem wszczęcia postępowania naprawczego wykonanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie należnych od niego odsetek zostanie zawieszone i nie będzie mogło zostać wszczęte przeciwko niemu postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne. Natomiast wszczęte już wcześniej takie postępowania zostaną z mocy prawa zawieszone z wyjątkiem postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych dotyczących wierzytelności nieobjętych układem.

WYPŁACALNOŚĆ KONTRAHENTÓW

Zaledwie co dziesiątemu przedsiębiorcy większość kontrahentów realizuje faktury w terminie, co czwartemu kontrahenci płacą należności na czas, a co setny nie dostaje ani jednej płatności na czas.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »