REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm umorzy zaległe składki ZUS przedsiębiorczych matek

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Posłowie zdecydują zapewne o umorzeniu składek osób prowadzących firmę, które w latach 1999-2006 były zatrudnione i korzystały z urlopu macierzyńskiego. To rozwiązanie może też poprzeć rząd.

W tym tygodniu w czwartek, na nadzwyczajnym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (KPSiR) ma się odbyć spotkanie przedstawicieli ZUS, rządu oraz osób, które w latach 1999-2008 były zatrudnione na etacie, prowadziły firmy i przebywały na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Zakład wzywa je teraz do zapłacenia, jego zdaniem zaległych składek ubezpieczeniowych za ten okres. Zaległości sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

REKLAMA

REKLAMA

Ich oburzenie wzbudza to, że ZUS wysyła takie wezwania, mimo że często sam wydawał wcześniej zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Wskazują ponadto, że prawo zobowiązujące je do opłacania składek było tak niejasne, że nie mogły sobie z nim poradzić nawet sądy. Wydawały w tej kwestii różne wyroki. Dopiero Sąd Najwyższy 23 maja 2006 r. w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął ostatecznie tę kwestię.

Dlatego zarówno rząd, jak i posłowie deklarują zmiany dotyczące tej kwestii. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt ustawy przewidujący, że osoby prowadzące firmy i zatrudnione na etacie, które są na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, nie będą musiały odprowadzać składek ubezpieczeniowych do ZUS. Przewiduje też umorzenie zaległych składek za lata 1999-2006.

- Trzeba je umorzyć, bo karane są osoby ponadprzeciętnie aktywne, które rodziły i wychowywały dzieci - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska (PiS), wiceprzewodnicząca KPSiR.

Do Sejmu wpłynie też niedługo rządowy projekt w tej sprawie. Kończą się jego konsultacje. Nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.), w brzmieniu wysłanym do konsultacji przewiduje zwolnienie osób pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości tego zasiłku i mających tzw. inny tytuł ubezpieczenia z obowiązku opłacania składek do ZUS z tego innego tytułu. Nabędą więc one prawo do opłacanych z budżetu składek na emeryturę i rentę oraz nie będą musiały odprowadzać składek do ZUS z tytułu np. prowadzonej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ten zapis może ulec poszerzeniu w wyniku konsultacji - mówi GP Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Wyjaśnia, że rząd chce objąć też takim rozwiązaniem osoby przebywające na urlopach wychowawczych.

- Nie wykluczamy też wprowadzenia do ostatecznej wersji projektu przepisu pozwalającego na umorzenie zaległych składek - deklaruje Marek Bucior.

Jak sprawdziliśmy, takiej abolicji domagać się będą wszystkie ugrupowania w Sejmie. PiS zgłosił już w tej sprawie projekt ustawy. Magdalena Kochan (PO), wiceprzewodnicząca KPSiR, wskazuje, że abolicja jest konieczna, bo ubezpieczeni nie powinni ponosić konsekwencji niejasnych przepisów.

- Uchwalenie tej ustawy jest priorytetem. Chcemy to załatwić jak najszybciej - mówi Magdalena Kochan.

Anna Bańkowska (Lewica), też wiceprzewodnicząca KPSiR, wprost deklaruje, że jej ugrupowanie poprze zarówno projekt zwalniający w przyszłości takie osoby z opłacania składek, jak i ten, który przewiduje ich umorzenie. Podobną deklarację składa Mieczysław Kasprzak (PSL), członek KPSiR.

830 zł wpłaca miesięcznie do ZUS samozatrudniony

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA