REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plan antykryzysowy: firmy chcą konkretów

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Rząd już miesiąc spóźnia się z ustawą regulującą nowy system poręczeń BGK. Obowiązujące zasady udzielania poręczeń są nieatrakcyjne dla przedsiębiorców. Dekoniunktura w przemyśle pogłębia się: produkcja w grudniu spadła o 4,4 proc.

Firmy jeszcze kilka miesięcy będą musiały poczekać na lepszą ofertę poręczeniową i gwarancyjną, którą obiecał im rząd. Koordynowaniem udzielania poręczeń i gwarancji ma zająć się Bank Gospodarstwa Krajowego. Ale projektem ustawy, która ma dać BGK nowe instrumenty, nie zajął się nawet jeszcze rząd.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów deklaruje, że projekt ustawy o BGK, określający m.in. zasady nowego systemu poręczeń, ma trafić pod obrady rządu pod koniec stycznia. Oznacza to, że nowe przepisy mogłyby obowiązywać za 3-4 miesiące, bo tyle mniej więcej potrwa cały proces legislacyjny. Jeśli tak, to system zacznie działać mniej więcej w połowie roku.

- Ta ustawa powinna zostać uchwalona jak najszybciej - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

- Jeśli zastosowano by szybką ścieżkę legislacyjną, to parlament mógłby się uporać z projektem w ciągu dwóch miesięcy, co oznacza, że i tak I kwartał mamy stracony - dodaje.

Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, najlepiej byłoby jeszcze skonsultować projekt ze środowiskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Od momentu zaprezentowania Planu stabilności i rozwoju w grudniu zapadła cisza. Widocznie eksperci rządu pracują nad szczegółowymi rozwiązaniami w zaciszach gabinetów - mówi Bartnik.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że system poręczeń działający na dotychczasowych zasadach nie jest dla nich atrakcyjny - bo jest zbyt drogi. Dlatego ich zdaniem należy przyspieszyć przygotowanie nowych rozwiązań.

- Są ciągłe skargi na brak dostępności, na biurokrację i na wysokie koszty. Cała procedura zabiera teraz mnóstwo czasu - mówi Jerzy Bartnik.

REKLAMA

Sam Bank Gospodarstwa Krajowego na razie wstrzymuje się od komentarzy i czeka na szczegóły ministerialnego projektu. Już dziś wiadomo, że nowe zasady będą dotyczyły m.in. wielkości maksymalnego poręczenia. Wprowadzone zostaną też nowe produkty poręczeniowe. BGK zyska na znaczeniu, bo będzie mógł działać w mieniu MF, udzielając gwarancji z budżetowej puli 40 mld zł. Bank będzie też mógł pożyczać pieniądze z międzynarodowych instytucji finansowych, które potem „odpożyczy” firmom i samorządom.

Rządowi powinno się spieszyć, bo aktywność przedsiębiorstw ciągle spada. Według danych GUS produkcja w grudniu spadła o 4,4 proc. rok do roku. Ankietowani przez GP sądzili, że spadek wyniesie 2,3 proc.

- Produkcję zmniejszyło 20 działów przemysłu na 29 badanych. A to oznacza, że spowolnienie nie dotyczy tylko eksporterów - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Banku Handlowego.

- Prawdopodobnie mamy tu cały łańcuch przyczyn. Eksporterzy mają problem z płatnościami wobec kontrahentów, na to nakładają się problemy z finansowaniem bankowym, które jest drogie i niedostępne. Firmy ograniczają produkcję, bo na dodatek spodziewają się mniejszego popytu w kolejnych miesiącach - dodaje Kalisz.

Ekonomiści uważają, że najgorszy będzie I kwartał 2009 r.

- W styczniu i w lutym będziemy widzieli spadki produkcji rzędu 10 proc. w skali roku, bo zadziała jeszcze efekt bazy - mówi Piotr Bujak z BZ WBK.

Rozwiązania antykryzysowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

OPINIE

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Być może opóźnienie w przyjęciu ustawy o BGK nie będzie miało aż tak negatywnych skutków. Nie jesteśmy przecież w sytuacji, gdzie wszystko się wali. Nie potrzebujemy gwałtownie pieniędzy na ratowanie gospodarki, nasza sytuacja jest inna niż w USA przed kilkoma miesiącami. Problem polega na czym innym. Niedobrze by było, gdyby wszystko miało opierać się na BGK. Lepszym rozwiązaniem byłby model, w którym główną rolę odgrywałyby banki komercyjne, a BGK byłby tylko gestorem, centrum zarządzania. Poza tym postulowaliśmy, by zwiększyć limit udzielanych poręczeń do 100 mln euro z 5 mln euro przy radykalnym cięciu kosztów.

MAREK GOLISZEWSKI

prezes Business Centre Club

Nalegamy, by ustawy z pakietu antykryzysowego przyjmować najszybciej, jak to możliwe. Część poświęcona poręczeniom i gwarancjom jest bardzo ważna w obliczu tego, jak wygląda obecnie akcja kredytowa. Powinniśmy się spieszyć, bo pierwsze półrocze będzie bardzo trudne dla przedsiębiorstw. Myśmy już dwa lata temu ostrzegali poprzedni rząd, że nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Poprzedni rząd niewiele w tej sprawie zrobił, nasza ocena obecnego rządu też jest powściągliwa. Udało się co prawda przyjąć ustawę o emeryturach pomostowych czy część tzw. pakietu Szejnfelda, ale to za mało.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA