REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

40 tys. zł dotacji z UE można otrzymać na każdy biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Przyszli przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o dotację ze środków unijnych na rozpoczęcie własnego biznesu. Nie będą jej zwracali, jeśli przetrwają na rynku co najmniej rok.

• Kto i o jaką kwotę dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu może ubiegać się w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki?

REKLAMA

- O maksymalnie 40 tys. zł może ubiegać się każdy, pod warunkiem że nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu roku przed przystąpieniem do projektu. Jest on realizowany przez różne instytucje, tzw. realizatorów projektów.

• Od czego muszą zacząć osoby, które chcą wziąć udział w projekcie?

- Powinny zapoznać się z jego regulaminem, sprawdzić, czy spełniają odpowiednie wymagania - chodzi tu m.in. o miejsce zamieszkania czy warunek nieprowadzenia firmy w ciągu roku przed przystąpieniem do projektu. Ponadto muszą sprawdzić, czy ich pomysł na biznes nie podlega wykluczeniu. Poza drobnymi wyjątkami wymienionymi w regulaminie, np. działalność w sektorze rybołówstwa, produkcji produktów rolnych itp., nie ma tu ograniczeń.

• Skąd zainteresowani mogą uzyskać wniosek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Formularz można pobrać ze strony internetowej bądź w biurze projektu, a następnie wypełnić go i złożyć we wskazanym miejscu i terminie. Jest tak skonstruowany, że nie wymaga żadnych załączników. Zawiera informacje o potencjalnym beneficjencie, opis planowanego przedsięwzięcia oraz wymagane przez nas oświadczenia.

• Na czym polega procedura kwalifikowania osób do projektu?

- O tym, kto weźmie udział w projekcie, decyduje trzyosobowa komisja rekrutacyjna. Jednym z jej członków jest psycholog. Procedura rekrutacji obejmuje kilka etapów. Najpierw komisja wybiera poprawne formalnie i najlepsze merytorycznie wnioski. Wybrane osoby poddawane są testom psychometrycznym. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Już na etapie rekrutacji do projektu oceniany więc będzie pomysł na biznes m.in. pod kątem realności, trwałości i innowacyjności. Oceniane też są predyspozycje psychologiczne do prowadzenia działalności gospodarczej, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności związane z profilem planowanej działalności.

• Czym zajmują się osoby zakwalifikowane do projektu?

- Podpisują deklarację udziału w projekcie i biorą udział w bloku szkoleniowo-doradczym. Szkolenie zawierają niezbędne minimum programowe w zakresie administracyjno-prawnych aspektów podejmowania i prowadzenia działalności, tworzenia biznesplanu itd. Trenerami będą specjaliści, praktycy życia gospodarczego. Oprócz szkolenia projekt przewiduje doradztwo grupowe i indywidualne. Każdy uczestnik ma swojego opiekuna - doradcę biznesowego.

• Kiedy uczestnicy projektu piszą biznesplan?

- Biznesplan powstaje w ramach bloku szkoleniowo-doradczego. Uczestnicy otrzymają gotowy wzór - formularz biznesplanu.

• Uczestnik napisał biznesplan. Co dalej?

- Musi złożyć wniosek o wsparcie finansowe wraz z załącznikami wymienionymi w regulaminie. Taki wniosek składa po zakończeniu bloku szkoleniowo-doradczego w terminie wyznaczonym przez fundację. Ocenia go merytorycznie i formalnie komisja oceny wniosków (KOW). Osoby, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez komisję, podpisują umowę o dofinansowanie.

• Czy na ich konto wpływa cała kwota dotacji?

- Nie, jest to 80 proc. dotacji. Pozostałe 20 proc. wypłacane będzie jako refundacja poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków związanych z uruchomieniem działalności.

• Na co można przeznaczyć dotację?

- Na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. na środki transportu, składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych) i na środki obrotowe, w szczególności zakup surowców i materiałów (maksymalnie 40 proc. dotacji). Przez 12 miesięcy od przyznania środków beneficjent podlega monitoringowi mającemu na celu stymulowanie go do należytego wykorzystywania środków.

• Kiedy musi zwrócić dotację?

- Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził firmę przez minimum 12 miesięcy.

• Oprócz dotacji beneficjent może uzyskać wsparcie pomostowe. Na czym ono polega?

- Komisja może mu je przyznać na pół roku, z możliwością przedłużenia do roku. W tym czasie wsparcie finansowe polega na wypłaceniu beneficjentowi co miesiąc 1,1 tys. zł. Ta kwota może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie niezbędnych, bieżących opłat, bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności, np. opłaty telekomunikacyjne, czynsz, składki ZUS. Wsparcie pomostowe w formie porad przysługuje w trakcie 12 miesięcy prowadzenia działalności i musi być związane bezpośrednio ze specyfiką prowadzonej przez daną osobę działalności.

Fot. Grzegorz Gałasiński

• ANNA KUBIAK

ukończyła wydział zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim, konsultant Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA