REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

40 tys. zł dotacji z UE można otrzymać na każdy biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Przyszli przedsiębiorcy mogą już ubiegać się o dotację ze środków unijnych na rozpoczęcie własnego biznesu. Nie będą jej zwracali, jeśli przetrwają na rynku co najmniej rok.

• Kto i o jaką kwotę dotacji na rozpoczęcie własnego biznesu może ubiegać się w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki?

REKLAMA

- O maksymalnie 40 tys. zł może ubiegać się każdy, pod warunkiem że nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej w ciągu roku przed przystąpieniem do projektu. Jest on realizowany przez różne instytucje, tzw. realizatorów projektów.

• Od czego muszą zacząć osoby, które chcą wziąć udział w projekcie?

- Powinny zapoznać się z jego regulaminem, sprawdzić, czy spełniają odpowiednie wymagania - chodzi tu m.in. o miejsce zamieszkania czy warunek nieprowadzenia firmy w ciągu roku przed przystąpieniem do projektu. Ponadto muszą sprawdzić, czy ich pomysł na biznes nie podlega wykluczeniu. Poza drobnymi wyjątkami wymienionymi w regulaminie, np. działalność w sektorze rybołówstwa, produkcji produktów rolnych itp., nie ma tu ograniczeń.

• Skąd zainteresowani mogą uzyskać wniosek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Formularz można pobrać ze strony internetowej bądź w biurze projektu, a następnie wypełnić go i złożyć we wskazanym miejscu i terminie. Jest tak skonstruowany, że nie wymaga żadnych załączników. Zawiera informacje o potencjalnym beneficjencie, opis planowanego przedsięwzięcia oraz wymagane przez nas oświadczenia.

• Na czym polega procedura kwalifikowania osób do projektu?

- O tym, kto weźmie udział w projekcie, decyduje trzyosobowa komisja rekrutacyjna. Jednym z jej członków jest psycholog. Procedura rekrutacji obejmuje kilka etapów. Najpierw komisja wybiera poprawne formalnie i najlepsze merytorycznie wnioski. Wybrane osoby poddawane są testom psychometrycznym. Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Już na etapie rekrutacji do projektu oceniany więc będzie pomysł na biznes m.in. pod kątem realności, trwałości i innowacyjności. Oceniane też są predyspozycje psychologiczne do prowadzenia działalności gospodarczej, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe kwalifikacje i umiejętności związane z profilem planowanej działalności.

• Czym zajmują się osoby zakwalifikowane do projektu?

- Podpisują deklarację udziału w projekcie i biorą udział w bloku szkoleniowo-doradczym. Szkolenie zawierają niezbędne minimum programowe w zakresie administracyjno-prawnych aspektów podejmowania i prowadzenia działalności, tworzenia biznesplanu itd. Trenerami będą specjaliści, praktycy życia gospodarczego. Oprócz szkolenia projekt przewiduje doradztwo grupowe i indywidualne. Każdy uczestnik ma swojego opiekuna - doradcę biznesowego.

• Kiedy uczestnicy projektu piszą biznesplan?

- Biznesplan powstaje w ramach bloku szkoleniowo-doradczego. Uczestnicy otrzymają gotowy wzór - formularz biznesplanu.

• Uczestnik napisał biznesplan. Co dalej?

- Musi złożyć wniosek o wsparcie finansowe wraz z załącznikami wymienionymi w regulaminie. Taki wniosek składa po zakończeniu bloku szkoleniowo-doradczego w terminie wyznaczonym przez fundację. Ocenia go merytorycznie i formalnie komisja oceny wniosków (KOW). Osoby, których wnioski zostały pozytywnie ocenione przez komisję, podpisują umowę o dofinansowanie.

• Czy na ich konto wpływa cała kwota dotacji?

- Nie, jest to 80 proc. dotacji. Pozostałe 20 proc. wypłacane będzie jako refundacja poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków związanych z uruchomieniem działalności.

• Na co można przeznaczyć dotację?

- Na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. na środki transportu, składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych) i na środki obrotowe, w szczególności zakup surowców i materiałów (maksymalnie 40 proc. dotacji). Przez 12 miesięcy od przyznania środków beneficjent podlega monitoringowi mającemu na celu stymulowanie go do należytego wykorzystywania środków.

• Kiedy musi zwrócić dotację?

- Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem że przedsiębiorca będzie prowadził firmę przez minimum 12 miesięcy.

• Oprócz dotacji beneficjent może uzyskać wsparcie pomostowe. Na czym ono polega?

- Komisja może mu je przyznać na pół roku, z możliwością przedłużenia do roku. W tym czasie wsparcie finansowe polega na wypłaceniu beneficjentowi co miesiąc 1,1 tys. zł. Ta kwota może być przeznaczona wyłącznie na pokrycie niezbędnych, bieżących opłat, bezpośrednio związanych z prowadzeniem działalności, np. opłaty telekomunikacyjne, czynsz, składki ZUS. Wsparcie pomostowe w formie porad przysługuje w trakcie 12 miesięcy prowadzenia działalności i musi być związane bezpośrednio ze specyfiką prowadzonej przez daną osobę działalności.

Fot. Grzegorz Gałasiński

• ANNA KUBIAK

ukończyła wydział zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim, konsultant Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Rozmawiał PAWEŁ JAKUBCZAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA