REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekonkurencyjne tryby eliminują z rynku dobre firmy

Ewa Grączewska-Ivanova
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Informacje o stosowaniu niekonkurencyjnych trybów za późno trafiają na rynek zamówień publicznych.

Urzędnicy nadużywają stosowania niekonkurencyjnych trybów udzielania zamówień publicznych. Ponad 1/4 mniejszych kontraktów w 2008 roku została udzielona z wolnej ręki lub w trybie zapytania o cenę. Równie chętnie na tryby bez ogłoszeń zamawiający decydują się przy większych zamówieniach (17, 5 proc.).

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają prawo kwestionować wybór takiego trybu. Problem w tym, że oficjalnie dowiadują się o zastosowaniu niekonkurencyjnej procedury dopiero z ogłoszenia o zawarciu umowy. To zbyt późno, gdyż protest może zostać wniesiony jedynie przed zawarciem umowy. W efekcie przepisy o możliwości kwestionowania trybów niekonkurencyjnych są martwe.

Urząd Zamówień Publicznych zapowiada, że sytuacja wkrótce się zmieni. Jeszcze w tegorocznej nowelizacji zaproponuje wprowadzenie ogłoszeń o wszczęciu niekonkurencyjnych trybów. To pozwoli firmom kwestionować w porę zastosowanie zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę czy negocjacji bez ogłoszenia.

Kontrakty dla wybranych

System udzielania publicznych zamówień opiera się na pierwszeństwie trybów konkurencyjnych: przetargu nieograniczonego i ograniczonego. Stosowanie trybów niekonkurencyjnych powinno stanowić wyjątek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zastosowanie wolnej ręki, gdy naprawdę zachodzą ku temu przesłanki, jest korzystne społecznie i gospodarczo. Pozwala na uniknięcie strat związanych z przetargiem, w którym i tak występowałby jeden wykonawca bądź też strat związanych z nadzwyczajną sytuacją - wskazuje Anna Rudowald, prawnik z kancelarii Salans.

Natomiast udzielanie kontraktu jednemu wykonawcy bez spełnienia przesłanek zastosowania trybu jest niebezpieczne.

- Powoduje ograniczenie konkurencji, a co za tym idzie, ryzyko wzrostu cen i obniżenia jakości świadczonych usług - dodaje.

Prawo do protestu

Wykonawcy mają prawo kwestionować stosowanie niekonkurencyjnych trybów. Nie mogą jednak domagać się zaproszenia do negocjacji.

REKLAMA

- Wykonawcy mają prawo do wnoszenia odwołania od rozstrzygnięcia protestu dotyczącego wyboru niekonkurencyjnego trybu postępowania, bez względu na wartość przedmiotu zamówienia. Nie dotyczy to jednak możliwości składania odwołania na niezaproszenie ich do udziału w postępowaniu - wyjaśnia Kamila Podwapińska, prawnik z kancelarii Sikorski & Majewski Spółka Adwokacka.

- Przed arbitrami z Krajowej Izby Odwoławczej trzeba udowodnić nieprawidłowe zastosowanie przez zamawiającego przesłanek uprawniających do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę - podkreśla.

Brak ogłoszenia

Wykonawcy dowiadują się o zastosowaniu trybów ograniczających konkurencję za późno.

- Wykonawcy mają w zależności od wartości zamówienia 7 lub 10 dni na wniesienie protestu od momentu, w którym powzięli lub przy zachowaniu należytej staranności mogli powziąć wiadomość o wyborze przez zamawiającego niekonkurencyjnego trybu postępowania - wskazuje Kamila Podwapińska.

- Pamiętać jednak trzeba, że protest może zostać wniesiony jedynie przed zawarciem umowy. Stan taki wywołuje wątpliwość co do możliwości realnego korzystania przez wykonawców z prawa kwestionowania takich trybów - dodaje.

To, że minął termin na protest, nie oznacza, że zamawiający pozostanie bezkarny. Zasadność zastosowania niekonkurencyjnego trybu może skontrolować także Urząd Zamówień Publicznych.

W 2008 roku na 147 takich kontroli prezes UZP stwierdził naruszenia w 57 sprawach.

W razie stwierdzenia bezzasadnego skorzystania z trybu z wolnej ręki UZP zaleca unieważnienie postępowania. Przy kontrolach po zawarciu umowy UZP zawiadamia rzecznika dyscypliny finansów publicznych o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych, może również nałożyć na zamawiającego karę pieniężną lub wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności zawartej umowy.

Racje zamawiających

Zamawiający korzystają z trybów niekonkurencyjnych z wygody.

- Najczęściej zapraszają wykonawców, z którymi już współpracowali, albo tych, którzy mają opinię rzetelnych, np. są polecani przez innych - wskazuje Dariusz Jagiełło, prawnik w Kancelarii Adwokackiej, Adwokat Dorota Załuska.

- Zaproszenia do składania ofert w trybie zapytania o cenę powinny zostać dostarczone tego samego dnia wszystkim wykonawcom, zatem o wyborze wykonawców często decydują odległość od siedziby zamawiającego lub możliwości dotarcia do większej liczby wykonawców przez kilku przedstawicieli zamawiającego - dodaje.

Zamówienia publiczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

SŁOWNIK

Zapytanie o cenę - tryb, w którym zamawiający kieruje pytanie o cenę do wybranych przez siebie wykonawców (co najmniej 5)

Zamówienie z wolnej ręki - tryb, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą

Negocjacje bez ogŁoszenia - tryb, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy z wybranymi przez siebie wykonawcami (co najmniej 5, przy specjalistycznych zamówieniach nie mniej niż 2)

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

JACEK SADOWY

prezes Urzędu Zamówień Publicznych

Na brak pełnej przejrzystości decyzji o zastosowaniu trybów ograniczających konkurencję wskazywałem w Sprawozdaniu z funkcjonowania zamówień publicznych za rok 2007, przyjętym przez rząd. Rekomenduję tam upublicznianie informacji o wszczęciu postępowania właśnie w trybach niekonkurencyjnych. Rozwiązania tego nie udało się wprowadzić ostatnią nowelizacją. Przygotowywany obecnie w Urzędzie Zamówień Publicznych projekt nowelizacji będzie przewidywał stosowne rozwiązania w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA