REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Elektroniczne odpisy z KRS zyskają moc dokumentów urzędowych

Przedsiębiorcy będą mogli posługiwać się elektronicznymi odpisami, wyciągami i zaświadczeniami wydanymi przez Centralną Informację KRS w postępowaniach. Wydruki elektroniczne zyskają moc dokumentów urzędowych.

Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji po zakończeniu stosunku pracy stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych przez pracodawców instrumentów chroniących ich interesy. Stosowany jest wobec pracowników, którzy mają dostęp do szczególnie ważnych informacji, a ich ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę.

Akcje polskich spółek nie są już tanie

Polski rynek akcji nie jest już tak atrakcyjny jak wiosną. Najbliższe tygodnie przyniosą pogłębienie korekty. W perspektywie kilku, kilkunastu miesięcy nie należy liczyć na spektakularne wzrosty.

Pokrzywdzeni przedsiębiorcy odsyłani do obcych sądów

Przychodzi Polak z pozwem przeciwko Niemcowi do krakowskiego sądu gospodarczego. Sąd Okręgowy pozew odrzuca, a rejonowy - ściga nierzetelnego obcokrajowca. Skąd różnica? - docieka "Dziennik Polski".

REKLAMA

Amerykanów żyjących w biedzie jest więcej niż wszystkich Polaków

Kryzys zbiera żniwa w Stanach Zjednoczonych. Liczba ludzi żyjących w ubóstwie wzrosła w ubiegłym roku o ponad 2,5 miliona osób. Łącznie Amerykanów żyjących w biedzie jest prawie 40 milionów.

Nienajlepsze zakończenie nienajgorszego tygodnia

Optymizm napędzany dobrym przebiegiem wczorajszej sesji za oceanem nie trwał w Warszawie zbyt długo. Początkowy wzrost indeksów szybko zmienił kierunek. Na szczęście nie towarzyszyły tej tendencji zwiększone obroty. To może wskazywać, że inwestorzy zagraniczni dają nam jeszcze jedną szansę. Być może zaangażowali zbyt wiele środków, by pospiesznym wychodzeniem z rynku pozbawić się zysków.

Szkoła językowa - reklama

Bardzo ważną rolę w Twojej działalności może odegrać dobrze przygotowana, atrakcyjna strona internetowa, od jej oglądalności naprawdę może zależeć ilość Twoich uczniów. Ważne informacje, linki, proponowane kursy, próbne lekcje to wszystko przyciągnie do Ciebie klientów. Dzisiaj coraz więcej osób szukając potrzebnych informacji zaczyna od Internetu.

Wyrażanie zobowiązań w walutach obcych

Od początku 2009 r. istnieje możliwość, aby przedsiębiorca działający na terenie polski umowy z innym polskim przedsiębiorcą rozliczał w walutach obcych. Możliwość taka wynika z nowelizacji art. 358 kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Kiedy spłacając kredyt trzeba zapłacić podatek od przychodu?

Otrzymanie pożyczki lub kredytu kojarzy się z koniecznością ponoszenia z tytułu obsługi wierzytelności kosztów odsetek. Jest to więc sytuacja generująca koszt podatkowy. Okazuje się, że w przypadku pożyczek lub kredytów denominowanych w walutach obcych można zapłacić podatek od osiągniętego przychodu spłacając wierzytelność.

Co się dzieje w firmie w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Firmy w ewidencji gminnej - wznowienie po zawieszeniu działalności gospodarczej

Wznowienie działalności gospodarczej odbywa się poprzez złożenie formularza EDG-1 w gminie. Organ ewidencyjny następnie przekaże do ZUS kopię wpisu o wznowieniu. W oparciu o tę informację ZUS sporządzi dokumenty ubezpieczeniowe: zgłoszenie płatnika składek (formularz ZUS ZFA).

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Zgłoszenie w ZUS wspólników spółek z KRS

Wpisowi do KRS podlegają spółki, których zasady funkcjonowania reguluje kodeks spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z o.o.

Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracownika

Odpowiedzialność odszkodowawcza na zasadach ogólnych w polskim prawie uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Obok niej ustawodawca stworzył odrębne przepisy odnoszące się tylko i wyłącznie do pracowników a znajdujące swoje miejsce w kodeksie pracy.

Zasiedzenie służebności przesyłu

Właściciele nieruchomości, przez które biegną instalacje typu linie energetyczne, gazociągi, wodociągi itp. muszą wiedzieć, że przedsiębiorstwo, do którego należy taka instalacja może w pewnych sytuacjach zasiedzieć służebność przesyłu. W takim przypadku właściciel nie będzie mógł domagać się od przedsiębiorcy przesyłowego żadnego wynagrodzenia za tolerowanie takiej instalacji na swojej nieruchomości.

Jak radzić sobie z długami

Trwający kryzys rynków finansowych, wiązany z zapaścią rynku kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych wpływa także na polskich kredytobiorców. Duża zmienność kursów walut powoduje, że właściciele kredytów hipotecznych mogą mieć kłopoty ze spłatą rat.

Kopiujemy duże pliki na pamięć USB (Windows XP/Vista)

Na pamięć USB z reguły nie można skopiować pliku większego niż 4 GB, nawet jeśli do dyspozycji mamy znacznie więcej wolnego miejsca. Jest sposób aby ominąć to ograniczenie.

Grupujemy programy w Menu Start (Windows XP /Vista)

Kiedy po kliknięciu na Wszystkie programy w Menu Start otworzy nam się kilka kolumn z programami to znak, że czas zapanować nad zainstalowanym oprogramowaniem. Zobaczymy jak pogrupować aplikację według ich przeznaczenia.

Zapisujemy zrzuty ekranowe (Windows Vista Home Premium)

Windows Vista zawiera program do rejestrowania zrzutów ekranowych. Jeżeli mamy skonfigurowane konto e-mail w Poczcie systemu Windows, wykonany zrzuty możemy szybko dołączać do nowych wiadomości.

Uruchamianie programów bez zapytania (Windows Vista)

Kiedy uruchamiamy jakiś program w Windows Vista, wyświetla się komunikat „ Nie można zweryfikować wydawcy. Czy na pewno chcesz uruchomić to oprogramowanie? Oto co zrobić aby pytanie to nie pojawiało się przy każdej próbie uruchomienia wybranej aplikacji.

Tworzymy samo rozpakowujące się archiwa (Windows XP /Vista)

Aby zwolnić miejsce na dysku możemy dane umieszczać w archiwach. Windows zawiera program do tworzenia archiwów, które można potem rozpakować na każdym komputerze bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

Zamykamy wiele okien jednocześnie (Windows XP/Vista)

Zdarza się, że mamy otwartych jednocześnie kilkanaście różnych okien. Zamiast zamykać każde z nich z osobna proponujemy zastosować następującą sztuczkę.

Ukrywamy nazwy miniatur (Windows XP / Vista)

Jeżeli podpisy miniatur w oknie folderu nie są nam do niczego potrzebne usuńmy je.

Szybszy start systemu (Windows Vista)

Jeśli nasz komputer ma procesor wielordzeniowy, to możemy zmusić Vistę, aby podczas startu systemu korzystała z pełnych jego możliwości.

Szybkie sprawdzanie wielkości folderu (Windows XP/Vista)

Aby sprawdzić wielkość aktualnie otwartego folderu klikamy prawym przyciskiem myszy na miniaturę ikony go symbolizującej.

Przywracanie kolorów (Windows XP/Vista)

Windows pozwala zmieniać kolory różnych elementów systemu, na przykład koloru menu. Eksperymentalne ustawienia możemy w każdej chwili zmienić na standardowe.

Dodajemy datę i godzinę do notatek (Windows XP / Vista)

Jeśli podczas pracy na komputerze, często robimy notatki w plikach tekstowych Notatnika przyda nam się funkcja, która automatycznie zapisze datę i godzinę wykonania nowego wpisu.

Określamy właściwości hasła (Windows XP Professional)

Ze względów bezpieczeństwa hasło do konta Windows powinno składać się z możliwie wielu znaków i należy je co jakiś czas zmieniać. Ustalmy więc reguły haseł dla wszystkich użytkowników systemu.

Kosz zawsze pod ręką (Windows XP/ Vista)

Na pewno przydarzyło nam się nieraz, że w chwili przeciągania pliku do Kosza stwierdzamy, że jego ikona jest zasłonięta jakimś oknem. Umieśmy więc Kosz w zawsze dostępnym miejscu.

Dokładniejsze wyszukiwanie (Windows Vista)

Narzędzie wyszukiwania umieszczone w menu Start uwzględnia tylko jego zawartość i folder użytkownika. Zobaczmy jak zmusić Windows do przeszukiwania innych lokalizacji.

Przyjęcie koktajlowe

Jeśli chcesz uczcić jakieś osiągnięcie firmy, a nie chcesz robić wielkiej fety - pomyśl o zorganizowaniu koktajlu. To krótkie przyjęcie na stojąco doskonale nadaje się na uczczenie wyróżnienia czy nagrody otrzymanej przez Twoją firmę.

Firmy zaktualizują certyfikat do kontaktów z ZUS

Przedsiębiorcy korzystający z elektronicznej wymiany danych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych muszą do 30 września zainstalować nowy certyfikat.

Pomoc na innowacje

We wrześniu ma ruszyć kolejny nabór wniosków o dofinansowanie nowych, innowacyjnych inwestycji w przedsiębiorstwach.

Czy w okresie zawieszenia muszę prowadzić pkpir

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników. Od 1 grudnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. planuję zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Do 31 sierpnia 2011 r. mam zawartą umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Umowę zamierzam realizować również w okresie zawieszenia. Czy w okresie tym muszę prowadzić pkpir? Czy na dzień 31 grudnia 2009 r. będę zobowiązany do sporządzenia remanentu? Czy w okresie zawieszenia mogę zaliczyć do kosztów czynsz miesięczny płacony z umowy leasingu samochodu?

Efekty pracy menedżerów poznamy po kryzysie

Polska kadra zarządzająca coraz częściej rezygnuje z autokratycznego stylu zarządzania. O kompetencjach menedżerów firmy przekonają się już za kilka miesięcy.

Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków.

Sejm o rozliczeniu PIT-ów pracowników przez pracodawców

Od przyszłego roku pracownicy nie będą musieli wypełniać i wysyłać rocznego rozliczenia PIT, gdyż zrobią to za nich pracodawcy - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej, którego pierwsze czytanie odbyło się w czwartek w Sejmie.

Fundusze inwestycyjne polują na bogaczy

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które dotychczas nastawiały się niemal wyłącznie na drobnych inwestorów indywidualnych, teraz próbują zaistnieć w segmencie zamożniejszych klientów. Tworzą w tym celu produkty w formule zamkniętych funduszy inwestycyjnych.

Deficyt jednak straszy inwestorów

„Dobre złego początki” - tak najkrócej można by określić przebieg dzisiejszej sesji. Z całkiem przyzwoitego wzrostu na początku dnia już około południa zostało wspomnienie. Deficyt jednak postraszył inwestorów, głównie zagranicznych. Potem dołożyło się pogorszenie nastrojów w Europie, a pod koniec dnia Amerykanie dołożyli swoje. W efekcie mieliśmy spory spadek indeksów przy wysokich obrotach.

Obiad bufetowy – czyli mniej zobowiązująco

Jest mniej uroczystą formą obiadu, ale coraz częściej spotykaną, zwłaszcza na różnego rodzaju szkoleniach czy zebraniach wyjazdowych pracowników. Czym się charakteryzuje i jak przebiega?

Korporacje w USA przed drugą falą kryzysu

Fala bankructw wśród wielkich korporacji nadciąga na amerykański rynek obligacji. Taki wniosek płynie z raportu agencji ratingowej Standard & Poor's, która od 1981 roku monitoruje dane o upadłości firm posiadających przyznane oceny zdolności kredytowej.

Utwór zbiorowy

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych reguluje w art. 11 istotę utworu zbiorowego. Autorskie prawa majątkowe do dzieła zbiorowego przysługują producentowi lub wydawcy.

Służba Celna wyda zezwolenia na loterie fantowe i promocyjne

Już niedługo przedsiębiorca chcący zorganizować loterię fantową, promocyjną, czy audiotekstową będzie musiał udać się po zezwolenie do urzędów lub izb celnych, a nie jak dotąd do Ministra Finansów, czy Izby Skarbowej.

Odpowiedzialność pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę niezgodnie z prawem, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Za nowe miejsce pracy zwolnienie z podatku

Coraz więcej miast zachęca firmy do tworzenia nowych miejsc pracy. W zamian oferują zwolnienie od podatku od nieruchomości.

E-kontrole w praktyce - czym są i jak się do nich przygotować

E-kontrola jest działaniem władz skarbowych mającym na celu wykorzystanie w toku kontroli podatkowej lub skarbowej zaawansowanych narzędzi informatycznych do badania danych finansowych pochodzących z systemu finansowo-księgowego podatnika.

Głosowanie na walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika

Czy w statucie spółki można wprowadzić ograniczenia co do ustanawiania pełnomocników na walnym zgromadzeniu? Kiedy możliwe jest udzielenie przez pełnomocnika dalszego pełnomocnictwa? W jakiej formie należy udzielać pełnomocnictwa do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu i wykonywania prawa głosu?

REKLAMA