reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia nie narażając się na zapłatę odszkodowania pracodawcy w kilku następujących okolicznościach.

1. Ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem lekarskim, jeżeli warunki w jakich pracuje pracownik mają szkodliwy wpływ na jego zdrowie. W takiej sytuacji pracodawca obowiązany jest do przeniesienia pracownika do innej odpowiedniej ze względu na kwalifikacje pracownika pracy w terminie wskazanym w orzeczeniu. Jeśli tego nie zrobi pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

2. Ze względu na ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika. Bezspornie za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika należy uznać: nie wypłacanie pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia - jest to ciężkie naruszenie obowiązku z winy umyślnej nawet wtedy, gdy pracodawca tłumaczył się niezawinionym przez siebie brakiem środków finansowych na wypłatę wynagrodzenia.

Do innych podstawowych obowiązków pracodawcy wobec pracownika należą w szczególności: szanowanie godności oraz dóbr osobistych pracownika, niedyskryminowanie pracowników, przestrzeganie prawa pracownika do odpoczynku zarówno dziennego, tygodniowego jak i rocznego, przestrzeganie przepisów BHP, ułatwianie pracownikowi podnoszenia kwalifikacji.

Pamiętać należy, że ustawa wymaga aby naruszenie obowiązków miało znamiona ciężkiego. 

Bardzo ważne jest to aby oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy w trybie natychmiastowym było złożone pracodawcy na piśmie oraz zawierało przyczynę, która faktycznie dała podstawę do podjęcia takiej czynności. Ważny jest również termin, w którym należy dokonać rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Oświadczenie należy złożyć nie później niż w terminie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o przyczynach, które w jego ocenie są podstawa do zastosowania tego trybu.

Pracownikowi, który został zmuszony do zastosowania takiego sposobu rozwiązania umowy o pracę przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli był zatrudniony na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Zabezpieczeniem dla pracodawców na wypadek nadużywania tego trybu rozwiązania umowy o pracę przez pracowników, którzy, na przykład mając inną lepszą propozycję pracy, nadużywają tego prawa, jest zagwarantowanie pracodawcy możliwości dochodzenia odszkodowania w wysokości analogicznej jak wysokość odszkodowania dla pracownika.

3. Poza sytuacjami wskazanymi powyżej pracownik może ponadto rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem na mocy art. 23 1 § 4 kp (przejście zakładu pracy na innego pracodawcę) oraz za trzydniowym uprzedzeniem na podstawie art. 48 § 2 kp (zatrudnienie u innego pracodawcy po przywróceniu do pracy u poprzedniego pracodawcy).

Rafał Dąbek
Aplikant radcowski z Kancelarii
Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego
Renaty Mikulewicz
Wrocław, ul. Sokolnicza 5/20
tel. 071 797 88 57
raport@raport.wroclaw.pl
www.raport.wroclaw.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama