reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością wykonywaną przez pracodawcę i zmierza do zmiany treści stosunku pracy, w tym dotychczasowych warunków pracy lub płacy. Skutki wypowiedzenia będą jednak zależeć od zgody wyrażonej przez pracownika na nowe warunki.

Wypowiedzenie zmieniające powoduje w założeniu zmianę treści stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Zmierza ono do zastąpienia dotychczasowych warunków pracy lub płacy innymi warunkami, lecz może doprowadzić do zakończenia stosunku pracy w przypadku, gdy pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę. Oznacza to, że  każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone na piśmie, z zachowaniem okresów i terminów wypowiedzenia, oraz powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych od wypowiedzenia. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy podlega także ograniczeniom z punktu widzenia szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Skutki wypowiedzenia zmieniającego

Skutki wypowiedzenia zmieniającego zależą od tego, czy pracownik wyraża zgodę na zaproponowane nowe warunki. Jeżeli pracownik zdecydował, że przyjmuje nowe warunki, to wypowiedzenie powoduje, że z upływem okresu wypowiedzenia nastąpi zmiana treści stosunku pracy, a sam stosunek pracy będzie trwał nadal. Jeżeli natomiast pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków, wypowiedzenie zmieniające przekształca się w wypowiedzenie definitywne i w konsekwencji, wraz z upływem okresu wypowiedzenia  dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli pracownik przed upływem połowy obowiązującego w danym przypadku okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością dokonywaną przez pracodawcę. Pracownik może natomiast starać się o uzyskanie nowych, korzystniejszych warunków pracy  lub płacy poprzez złożenie oferty zawarcia z pracodawcą  porozumienia zmieniającego bądź przez wypowiedzenie dotychczasowej umowy o pracę i równoczesne złożenie oferty zawarcia nowej umowy po upływie okresu wypowiedzenia na nowych, zaoferowanych pracodawcy warunkach. W razie odmowy przyjęcia przez pracodawcę tego  rodzaju ofert stosunek pracy w pierwszym wypadku trwa nadal na dotychczasowych warunkach, a w drugim – rozwiązuje się.

Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama