Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie zmieniające powoduje w założeniu zmianę treści stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Zmierza ono do zastąpienia dotychczasowych warunków pracy lub płacy innymi warunkami, lecz może doprowadzić do zakończenia stosunku pracy w przypadku, gdy pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Do oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy lub płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę. Oznacza to, że każde wypowiedzenie warunków pracy lub płacy powinno być złożone na piśmie, z zachowaniem okresów i terminów wypowiedzenia, oraz powinno zawierać pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych od wypowiedzenia. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy podlega także ograniczeniom z punktu widzenia szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Skutki wypowiedzenia zmieniającego
REKLAMA
Skutki wypowiedzenia zmieniającego zależą od tego, czy pracownik wyraża zgodę na zaproponowane nowe warunki. Jeżeli pracownik zdecydował, że przyjmuje nowe warunki, to wypowiedzenie powoduje, że z upływem okresu wypowiedzenia nastąpi zmiana treści stosunku pracy, a sam stosunek pracy będzie trwał nadal. Jeżeli natomiast pracownik odmówi przyjęcia nowych warunków, wypowiedzenie zmieniające przekształca się w wypowiedzenie definitywne i w konsekwencji, wraz z upływem okresu wypowiedzenia dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli pracownik przed upływem połowy obowiązującego w danym przypadku okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością dokonywaną przez pracodawcę. Pracownik może natomiast starać się o uzyskanie nowych, korzystniejszych warunków pracy lub płacy poprzez złożenie oferty zawarcia z pracodawcą porozumienia zmieniającego bądź przez wypowiedzenie dotychczasowej umowy o pracę i równoczesne złożenie oferty zawarcia nowej umowy po upływie okresu wypowiedzenia na nowych, zaoferowanych pracodawcy warunkach. W razie odmowy przyjęcia przez pracodawcę tego rodzaju ofert stosunek pracy w pierwszym wypadku trwa nadal na dotychczasowych warunkach, a w drugim – rozwiązuje się.
Czy dopuszczalne jest kilka wypowiedzeń zmieniających?
Czym jest porozumienie zmieniające?
Porozumienie zmieniające jest to zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku pracy lub podstawy jego nawiązania. Wprawdzie w Kodeksie pracy nie ma przepisu regulującego tę czynność prawną, lecz dopuszczalność zawierania tego rodzaju porozumień nie budzi wątpliwości. Jeżeli bowiem strony mogą w sposób umowny ukształtować treść stosunku pracy, a także rozwiązać go na mocy porozumienia stron, to są one również uprawnione do dokonywania zmian. Na podstawie porozumienia zmieniającego może nastąpić okresowa zmiana treści stosunku pracy, np. przejściowe powierzenie innej pracy, wykraczające poza jednostronne powierzenie pracy na podstawie art. 42 §4 Kodeksu pracy lub obniżenie wynagrodzenia. Na podstawie porozumienia zmieniającego (a więc za zgodą pracownika) mogą być także pogorszone warunki pracy i płacy pracownika ustalone w umowie o pracę (nawet z mocą natychmiastową). Porozumienie zmieniające wywiera zamierzony skutek prawny z nadejściem ustalonego przez strony terminu, a jeżeli strony nie ustaliły takiego terminu, to z chwilą zawarcia porozumienia.
Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?
Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych
REKLAMA
REKLAMA