| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance – wrzesień 2009

Ranking Kredytów Mieszkaniowych Gold Finance – wrzesień 2009

W porównaniu do rankingu opublikowanego przez Gold Finance w sierpniu, na rynku kredytów hipotecznych nie zaszło wiele zmian. Nadal możliwe jest uzyskanie kredytu bez wkładu własnego zarówno w złotówkach, jak i walutach obcych.

Ranking koncentruje się na porównaniu kredytów w euro i CHF oraz na omówieniu najtańszych na rynku kredytów w PLN. Ponadto, przedstawione zostały możliwe warianty uzyskania kredytów dla klientów nie dysponujących wkładem własnym.

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym coraz częściej zastanawiają się, czy korzystniejszy będzie dla nich kredyt w euro czy w CHF. Wątpliwość jest jak najbardziej zasadna, ponieważ w wiele banków kusi ostatnio klientów różnego rodzaju promocjami w zakresie kredytów w euro. Dotyczą one zwłaszcza prowizji za udzielenie kredytu lub wysokości marży. Czy jednak rzeczywiście bardziej opłacalny jest kredyt w euro? Załóżmy, ze jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w kwocie 280 tys. zł.

Okazuje się, że na rynku dostępnych jest kilka interesujących ofert kredytów w euro i CHF. W ogólnym porównaniu ich pod kątem oprocentowanie kredytu w poszczególnych bankach, korzystniej wypada jednak kredyt w CHF. Przy założonych przez nas parametrach kredytu możemy liczyć na oprocentowanie w CHF w przedziale 3,95% - 4,40%. Te same założenia w przypadku kredytu w euro dadzą nam oprocentowanie w przedziale 4,08 - 4,83% w zależności od banku. Należy jednak podkreślić, że w niektórych bankach m.in. Deutsche Bank i Nordea, różnice pomiędzy kredytem w CHF i euro są bardzo niewielkie. Co więcej, rata kredytu w euro wypada nieco korzystniej niż w CHF, ze względu na to, że banki te stosują niższy spread walutowy dla euro niż dla CHF. W niektórych bankach obowiązują dodatkowo promocje w zakresie prowizji za udzielenie kredytu w euro np. w Dnb Nord prowizja wynosi 0%. Z punktu widzenia klientów bardziej stabilną walutą wydaje się frank szwajcarski. Należy jednak pamiętać, że kredyt w tej walucie jest trudniej dostępny na rynku, chociażby ze względu na stawiane przez banki wymagania odnośnie zdolności kredytowej. Rozpatrując natomiast kredyt w euro należy mieć na uwadze fakt, że w perspektywie kilku lat będziemy wstępować do strefy euro i będzie to nasza narodowa waluta. Tak więc, przy wyborze kredytu będą decydować również tego rodzaju czynniki.

Wielu klientów z różnych przyczyn preferuje kredyt w PLN zamiast w CHF czy Euro. Wynika to z obawy przed wahaniem kursu walut, a także ze zdecydowanie łagodniejszego badania zdolności kredytowej przez banki w przypadku polskiej waluty. Gdzie obecnie można uzyskać najtańszy kredyt złotówkowy? Załóżmy, że kupujemy mieszkanie za 300 tys. zł i interesuje nas kredyt w kwocie 240 tys. zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK