REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raty kredytów frankowych nie wzrosną

Emil Szweda

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) nie zmienił stóp procentowych i co więcej, nie zamierza tego uczynić przez jakiś czas.

REKLAMA

Takie przynajmniej wnioski można wyciągnąć z lektury komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu. SNB spodziewa się deflacji w kraju w 2009 r., ale w 2010 oczekuje wzrostu inflacji do 0,6 proc. i do 0,9 proc. w 2011 roku (to prognozy wyższe od tych z czerwca). Dlatego – podaje SNB – utrzymywanie ekstremalnie łagodnej polityki monetarnej w ciągu najbliższych trzech lat nie będzie możliwe, bo zagrozi kontroli nad wzrostem cen. Zatem możemy oczekiwać, że w dłuższym terminie oprocentowanie kredytów we frankach będzie rosło w ślad za podwyżkami stóp procentowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jednak nie w perspektywie najbliższych kwartałów. SNB dostrzega bowiem ryzyko powrotu recesji w światowej gospodarce, co ponownie zagroziłoby pojawieniem się deflacji, także w Szwajcarii. Dlatego – jak to określono – „przez pewien czas” warunki prowadzenia polityki monetarnej pozostaną utrzymane. Mówiąc inaczej, SNB nie będzie zmieniać stóp procentowych do czasu, aż nie uzyska pewności, że ożywienie gospodarcze jest trwałe. Nie wydaje się zatem, by Narodowy Bank Szwajcarii miał podstawy do podniesienia stóp procentowych wcześniej niż w połowie przyszłego roku, a i to założenie można traktować jako pesymistyczne (z punktu widzenia posiadaczy kredytów we frankach).

To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, bo oznacza, że oprocentowanie kredytów we frankach pozostanie na niskim poziomie przez dłuższy czas. Druga ze zmiennych wpływająca na wysokość rat – kurs franka szwajcarskiego w relacji do złotego, tradycyjnie pozostaje sporą niewiadomą. Sam frank pozostaje wprawdzie walutą niezwykle stabilną – od marca kurs euro waha się w granicach 1,50-1,53 CHF, incydentalnie wychylając się z tego przedziału, co oznacza, że amplituda wahań nie przekraczała w tym czasie 2 proc. Ale nie można powiedzieć tego samego o złotym. Przez ostatnie pół roku notowania franka CHF spadły o 10 proc. i możliwe jest dalsze umocnienie naszej waluty w najbliższych dniach, jednak w perspektywie kilku miesięcy sytuacja może się zmieniać. W szczególności czynnikiem niepewności jest zachowanie rynku walutowego w obliczu zwiększonych potrzeb pożyczkowych polskiego rządu w 2010 r. (potrzeby te oszacowane są na 200 mld PLN, z czego 120 mld PLN ma służyć sfinansowaniu zapadającego zadłużenia, a 80 mld PLN to nowe pożyczki). Z drugiej strony SNB zapowiedział dalsze interwencje w celu osłabienia franka wobec euro, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.

Oferta kredytów we frankach szwajcarskich nadal pozostaje ograniczona do dziewięciu banków z jednej strony i dla klientów osiągających ponad przeciętne dochody z drugiej. W przypadku kredytów we frankach utrzymują się też wysokie marże kredytowe (mediana oferty to 3,8 proc. ponad LIBOR3M). Nie mniej raty kredytów w tej walucie pozostają niższe o 23 proc. w porównaniu do kredytów złotowych, zaś do ich zrównania potrzebny byłby wzrost kursu franka z 2,7 do 3,32 PLN (co jak wiemy nie jest niemożliwe w realizacji) lub wzrost stóp procentowych LIBOR CHF do 3,2 proc. (z 0,3 proc. obecnie) przy nie zmienionych stopach procentowych w Polsce.

Porównanie rat kredytu w CHF i PLN w obecnych warunkach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Waluta kredytu

Kwota kredytu

Oprocentowanie

Rata

Różnica

PLN

100 000 PLN

7 proc.

665 PLN

 

CHF

100 000 PLN

4,1 proc.

512 PLN

-23 proc.

Kredyt na 30 lat; raty równe; uwzględniono spread walutowy na poziomie 6 proc.
źródło: Open Finance
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA