| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Szkoła tańca > Szkoła tańca - finansowanie

Szkoła tańca - finansowanie

Jeżeli nie masz uskładanych środków na założenie szkoły tańca możesz spróbować postarać się o środki unijne lub ostatecznie o kredyt bankowy.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i chcesz poprzez otwarcie szkoły tańca rozpocząć działalność gospodarczą, masz szansę na otrzymanie ze środków Funduszu Pracy jednorazową dotację.

Uzyskanie takiej pomocy wymaga jednak spełnienia szeregu warunków. Pomoc przyznawana jest na podstawie art. 46 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wielkość pomocy nie może być wyższa niż 5-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć w Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące wniosku (co powinno się w nim znaleźć) i szczegółowe warunki dotyczące uzyskania pomocy, uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Środki unijne

Zakładając własną działalność gospodarczą można skorzystać z pomocy unijnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W ramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000 PLN bezzwrotnej pomocy na start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLN dotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności.
Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacji jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy licząc od dnia przystąpienia do programu. W tramach tego programu pewne grupy osób są preferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 roku życia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy.

Jednakże jeśli nie spełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tego programu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, a dopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki. Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w swoim Urzędzie Pracy.

Programy regionalne

Dofinansowanie można otrzymać też w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych działających w poszczególnych województwach. Dotacje w ramach programów regionalnych wypłacana jest w formie refundacji a to oznacza że najpierw musisz sfinansować całą inwestycję z własnych środków a dopiero potem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdziesz w Internecie. M.in. na stronach:

www.funduszestrukturalne.gov.pl
www.fundusze-europejskie.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »